اخبار ارز دیجیتال

آغاز به کار ارز دیجیتال بانک مرکزی ترکیه تا سال ۲۰۲۱

ارز دیجیتال ملی ترکیه در راه است

رییس بانک مرکزی ترکیه، روز جمعه در جلسه پارلمان اعلام کرد که در نیمه دوم سال ۲۰۲۱، پروژه آزمایشی و نیمه تمام ارز دیجیتال ملی خود را راه‌اندازی می‌نماید.

نکته جالب اینکه تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر مشارکت ترکیه در پروژه‌های رمزارز مشاهده نشده است و اسم این کشور در لیست بانک‌های مرکزی فعال در پروژه‌های ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) مشاهده نمی‌شود.

الحاق ترکیه به رقابت CBDC

کشور ترکیه آماده است از پروژه‌های CBDC بسیاری سبقت بگیرد. با اینکه ۸۰% بانک‌های مرکزی جهان برای راه‌اندازی پروژه ارز دیجیتال ملی خود مطابق با استانداردهای بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (BIS) اقدام نموده‌اند، تنها کشورهای سوئد، چین و باهاما توانسته‌اند تا پروژه خود را به مرحله راه‌اندازی اولیه و آزمایشی برسانند.

جزییات پروژه ارز دیجیتال ملی ترکیه هنوز منتشر نشده است. در ماه سپتامبر، شبکه خبری محلی حوزه رمزارز این کشور اعلام کرد که بانک مرکزی ترکیه در حال استخدام کارشناسان کریپتوکارنسی برای تکمیل تیم تحقیقاتی و توسعه دهنده خود می‌باشد. اقتصادهای اصلی جهان مثل ژاپن، آمریکا و چند کشور اروپایی دیگر نیز در حال بررسی گزینه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی هستند.

چین و ارز دیجیتال یوان

کشور چین آزمایش یوان دیجیتال خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است. ماه گذشته بیش از ۳۰۰ میلیون دلار تراکنش انجام شد و پس از افزوده شدن یک ویژگی جدید با عملکردی مشابه پرداخت‌های نقدی طی هفته گذشته، این رمزارز با ثبت تراکنش‌هایی با ارزش ۳ میلیون دلار تا پایان هفته رکورد زد. رییس پیشین بانک مرکزی چین در این خصوص بیان کرد:

“برخی کشورها از بین المللی شدن یوان نگران هستند. ما نه می‌توانیم آن‌ها در موضوعات حساس تحت فشار قرار داده و نه می‌توانیم عقیده خود را به آن‌ها تحمیل نماییم. ما باید از مفهوم تعصب و میهن پرستی خودداری کنیم”

طی ۵ تا ۶ سال اخیر بانک مرکزی چین مشغول کار روی پروژه ارز دیجیتال خود بوده است.

نوشته آغاز به کار ارز دیجیتال بانک مرکزی ترکیه تا سال ۲۰۲۱ اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا