اخبار ارز دیجیتال

آیا افزایش نوسانات بیت کوین باعث می‌شود اهمیت آن دوباره احساس شود؟

آیا افزایش نوسانات بیت کوین باعث می‌شود اهمیت آن دوباره احساس شود؟

طی سال‌های گذشته نوسانات بیت کوین (Bitcoin) یکی از فاکتورهای مهم این رمزارز به حساب آمده‌اند. در حالی که نوسانات این دارایی دیجیتال عامل اصلی جذب بسیاری از افراد به آن بوده است، در آن سرمایه گذاری می‌کنند، بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ و سازمان‌ها نیز از این نوسانات را دلیل اصلی فاصله گرفتن خود از بیت کوین قلمداد کرده‌اند. پس از ماه مارس ۲۰۲۰، نوسانات بیت کوین کاهش نسبی داشته است. با این حال، این سناریو طی چند ماه گذشته کمی متفاوت بوده است، یا شاید باید گفت که عملکرد بیت کوین طی این چند ماه همانطوری بوده که جامعه رمزارز به آن عادت کرده است؟ سوال اصلی این است که آیا افزایش نوسانات بیت کوین باعث می‌شود اهمیت آن دوباره احساس شود؟

آیا بیت کوین به بی ثباتی گذشته رسیده است؟

نمودار بیت کوین

نمودار روند ثبات بیت کوین (BTC)

نمودار بالا کاهش نوسانات بیت‌کوین را از ۱۵ مارس تا اول نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی نشان می‌دهد، زیرا انحراف معیار بازده روزانه از ۱۰ درصد به کمتر از ۲ درصد در ماه نوامبر کاهش یافته است.

نمودار بیت کوین

نمودار یک هفته‌ای بیت کوین (BTC)

در همان بازه زمانی، بیت کوین از تراز ۴۴۳۵ دلار به تراز ۱۵۹۶۸ دلار رسیده بود که حدود ۲۵۹ درصد افزایش به حساب می‌آمده است. پس از آن، نوسانات بیت‌کوین دوباره شروع به افزایش کرد. زیرا بازده روزانه در ۱۹ فوریه در حدود ۵.۶۱ درصد بوده است. جالب است که این موضوع را نیز بدانید که بیت کوین در همین بازه زمانی، از نوامبر تا این لحظه، حدود ۲۸۸ درصد افزایش قیمت داشته است.

تأثیر نوسانات در دوره حساس رالی قیمت در نمودارها قابل مشاهده است، و نشان دهنده این موضوع است روند صعودی اخیر به شدت یادآور روند صعودی سال ۲۰۱۷ است. با این حال، نوسانات مشاهده شده در روند افزایشی سال ۲۰۱۹ هنوز از نظر دامنه تغییرات بی‌نظیر هستند.

همزمان با افرایش ضریب همبستگی بیت کوین با طلا و بازار سهام، افزایش روز افزون نوسانات BTC برخی تغییرات در بازارهای سنتی را نیز به همراه داشته است. طبق نمودار زیر، نوسانات تحقق یافته بیت کوین S&P 500 طی چند ماه گذشته به سرعت افزایش یافته است.

نمودار نوسانات

نمودار نوسانات بورس و بیت کوین (BTC)

همانطور که توضیح داده شد، ارتباط بین نوسانات بورس و BTC نیز در همین مدت افزایش یافته است. با این وجود، بیت کوین در مقایسه با رشد ناچیز ۴ درصدی بورس، حدود ۹۸ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

اهمیت نوسان بسیار بالای بیت کوین بار دیگر نشان داده شده است و می‌توان اینطور برداشت کرد که در آینده نیز، این عامل می‌تواند نقشی اساسی را در روابط اقتصادی میان بورس، بیت کوین و سایر دارایی‌ها ایفا کند. در حالی که انتظار می‌رود بیت کوین از کلاس دارایی‌های سنتی جدا شود، افزایش قیمت آن با روند رو به رشد دیگر ارزهای دیجیتال همخوانی دارد.

نوشته آیا افزایش نوسانات بیت کوین باعث می‌شود اهمیت آن دوباره احساس شود؟ اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا