اخبار ارز دیجیتال

آیا حوزه‌ی NFT دچار حباب قیمتی شده است؟

آیا حوزه‌ی NFT دچار حباب قیمتی شده است؟

حوزه‌ی توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) سه ماهه‌ی اول سال را با انبوهی از رکورد شکنی‌ها به پایان رساند.

قابل توجه‌ترین اثر هنری فروخته شده به روش NFT، اثری متشکل از ۵۰۰۰ تصویر بود که در ۱۱ مارس با قیمت چشم‌گیر ۶۹.۳ میلیون دلار فروخته شد. این اثر، حاصل دست رنج ۱۴ سال کار هنری روزانه‌ی بیپل (Beeple) با موضوع تضادهای جامعه در عصر تکنولوژی بود که به‌عنوان سومین اثر هنری گران قیمت توسط یک هنرمند زنده، فروخته شد.

با این فروش خارق‌العاده زمینه و انگیزه برای سایر هنرمندان ایجاد شد تا آثار خود را به حوزه‌ی NFT آورده و به فروش برسانند که تا به امروز هیچ یک به موفقیت بیپل دست نیافته‌اند اما این امر، مانع هنرمندان و استخراج کنندگان جهت تلاش برای سوار شدن بر موج NFT نشد.

سقوط میانگین قیمت ​​NFTها

بحث و جدال اصلی پیرامون حوزه‌ی NFT‌های هنری را می‌توان در یک سوال خلاصه کرد، آیا آن‌ها واقعا ارزشی معادل قیمت‌های پرداختی دارند؟ بر اساس داده‌های سایت Nonfungible.com، پاسخ منفی است. این آثار واقعا انقدر قیمت ندارند و بازار از سه ماهه اول سال با خماری در حال بیدار شدن است.

این سایت میانگین قیمت هفتگی همه‌ی NFTها را از اکتبر ۲۰۲۰ تا پایان مارس ۲۰۲۱ ترسیم کرده است. ارقام نشان می‌دهد که اوج قیمت‌ها در اواسط فوریه کمی کمتر از ۴ هزار دلار بوده است و از آن زمان میانگین قیمت‌ها روند نزولی داشته و کاهش ۶۵ درصدی را تجربه کرده است (خط سبز در نمودار).

آیا حوزه‌ی NFT دچار حباب قیمتی شده است؟

میانگین قیمت ها در حوزه‌ی NFT (خط سبز) و حجم معاملات (خط قرمز)

اگرچه حجم معاملات (خط قرمز در نمودار) نیز سه هفته پس از بالاترین قیمت کاهش یافت اما حجم معاملات کف‌های بالاتری می‌سازد که نشان می‌دهد علاقه به NFT هنوز از بین نرفته است.

افت میانگین ​​قیمت وجود یک سه ماهه‌ی پر رونق غیرمعمول در حوزه‌ی NFT را رد می‌کند. اما آیا چنین چیزی را می‌توان به عنوان شروع روند سقوط قیمت NFTها و اصلاح بازار تلقی کرد؟ نه دقیقاً! به نظر می‌رسد این روند بیشتر نشان دهنده ایجاد ثبات در این بازار است و NFTها هنوز آینده روشنی در پیش رو دارند.

نوشته آیا حوزه‌ی NFT دچار حباب قیمتی شده است؟ اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا