اخبار ارز دیجیتال

احتمال تبعیت بیت کوین از روند به شدت صعودی شاخص S&P500

همبستگی بیت کوین و S&P500

در میان سرمایه‌گذاران، این موضوع بسیار رایج شده است که بگویند بین بیت کوین و طلا همبستگی وجود دارد. روند صعودی قیمت بیت کوین و طلا در ماه‌های اخیر‌ که از وجود همسبتگی مثبت بین این دو حمایت می‌کند باعث شد تا بار دیگر بیت کوین جایگاه خود را به عنوان “طلای دیجیتال” پیدا کند.

با این حال هنوز هم تمام سرمایه‌گذاران در این خصوص به اتفاق نظر نرسیده‌اند. از نظر برخی از تحلیلگران، حرکات بیت کوین هنوز هم با شاخص اس‌اند‌پی۵۰۰ (S&P500) مرتبط است.

از طرفی در دوران رکود بازار سنتی در مارس ۲۰۲۰، زمانی که بیت کوین و بازار رمزنگاری “پنجشنبه سیاه” را تجربه می‌کردند، روند دیگری شکل گرفت. در آن زمان، بیت کوین تقریباً ۵۰ درصد ارزش خود را در کمتر از ۲۴ ساعت از دست داد و همراه با بازار مالی سنتی، سقوطی سهمگین را تجربه کرد.

همبستگی بیت کوین و S&P500 برای بیت کوین خوب است؟

مقایسه نمودار S&P 500 و بیت کوین

مقایسه نمودار S&P 500 و بیت کوین

به نظر می‌رسد از آن زمان تاکنون، همبستگی میان شاخص اس‌اند‌پی۵۰۰ و بیت کوین برای سرمایه گذاران منفی بوده است. بر اساس ادعای پلن‌بی (Plan B)، یکی از تحلیل‌گران حوزه ارزهای دیجیتال، این همبستگی نه تنها حفظ شده بلکه نشان دهنده یک سناریوی صعودی برای بیت کوین نیز هست. این تحلیلگر برای بیان مقصود خود تصویر فوق را به اشتراک گذاشته است.

علاوه بر این، “پلن‌بی” اظهار داشت که همبستگی بیت کوین با شاخص اس‌اند‌پی۵۰۰، از سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ میلادی و با شروع جنگ تجاری ایالات متحده و چین، شکل گرفته است. همچنان که در تصویر بالا مشاهده می‌شود، این همبستگی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ افزایش یافته و پس از یک افت شدید، در حال رسیدن به اوج خود است.

پلن‌بی معتقد است که فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا)، اجرای سیاست‌های تسهیل کمی یا خرید دارایی بزرگ مقیاس خود را دوباره از سر خواهد گرفت. به عبارت دیگر، فدرال رزرو با خرید سهام باعث افزایش نقدینگی شده، و بازار را تحریک خواهد کرد. بر این اساس، پلن‌بی چنین پیش‌بینی کرده است:

“بیت کوین و اس‌اند‌پی۵۰۰ با هم حرکت می‌کنند. به مشکلات مشترک بیت کوین و شاخص اس‌اند‌پی۵۰۰ توجه کنید:

– سه ماهه اول ۲۰۱۹ (بحران کرونا)

– سه ماهه چهارم ۲۰۱۸ (کاهش سرعت خرید دارایی و متوقف شدن سیاست تسهیل کمی فدرال رزرو)

– سه ماه ‌اول ۲۰۱۸ (جنگ تجاری ایالات متحده و چین)

خبر خوب: سیاست تسهیل کمی ادامه خواهد یافت، بنابراین S&P‌ و بیت کوین رشد خواهند کرد (S&P 2x = BTC 416x)”

همبستگی تحقق یافته بیت کوین و S&P 500

همبستگی تحقق یافته بیت کوین و S&P 500

با این حال، داده‌های منتشر شده توسط شرکت تحلیلی اسکیو (Skew) نشان می‌دهند که همبستگی میان بیت کوین و شاخص اس‌اند‌پی۵۰۰ پس از اوج گرفتن در اواسط ماه ژوئیه، کاهش یافته است. اگرچه روند صعودی است، همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است، این همبستگی در هفته‌های اخیر نسبت به نمودار Plan B، نسبتاً پایدار است.

همانطور که چندین تحلیلگر خاطرنشان کرده‌اند، بیت کوین یکی از بزرگترین ذینفعان سیاست تورمی فدرال رزرو بوده است. اگرچه به نظر می‌رسد دلار آمریکا به سطح حمایت خود رسیده است‌ اما پس از رسیدن به اوج خود در ماه فوریه ۳% افت ارزش را تجربه کرده است.

متی گرینسپن (Mati Greenspan)، معامله‌گر بیت کوین و بنیانگذار کوانتوم اکونومیک (Quantum Economics)، پیش‌بینی می‌کند که این روند ادامه خواهد یافت:

“(…) فدرال رزرو در طول این بحران تهاجمی‌ترین عملکرد را در میان بانک‌های مرکزی داشته و اساساً بازار را در نقدینگی دلار غرق کرده است. بنابراین من حدس می‌زنم روند نزولی باشد. ما اصلاح نرخ دلار را برای مدتی طولانی به تأخیر انداخته‌ایم. بازارها بندرت یک روند واحد را اینچنین طولانی ادامه می‌دهند.”

به نظر می‌رسد همین امر باعث جذب سرمایه‌گذاران نهادی به بیت کوین شده است. به گزارش CNF، شرکت مایکرواستراتژی (MicroStrategy) یکی از برجسته‌ترین شرکت‌های لیست شده در نزدک، به تازگی برای محافظت در برابر تورم دلار بیت کوین را به عنوان دارایی ذخیره اصلی خود، انتخاب کرده است.

رائول پال (Raoul Pal) یکی از کارکنان سابق گلدمن ساکس، نیز موقعیتی شبیه به مایکرواستراتژی اتخاذ کرده است. پال پیش‌بینی کرده است که بیت کوین در بلندمدت از سایر دارایی‌ها همچون سهام و فلزات گرانبها، پیشی خواهد گرفت.

نوشته احتمال تبعیت بیت کوین از روند به شدت صعودی شاخص S&P500 اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا