اخبار ارز دیجیتال

ارزش کل قفل شده دیفای همزمان با عرضه یونی سواپ v3 به ۷۸ میلیارد دلار رسید

ارزش کل قفل شده دیفای به ۷۸ میلیارد دلار رسید

تا عرضه ورژن سوم یونی سواپ (Uniswap v3)، به روزرسانی که بسیاری از اهالی حوزه رمزارز بی صبرانه منتظر آن هستند، زمان چندانی باقی نمانده است و به عقیده برخی از کارشناسان این امر می‌تواند رشد انفجاری بازار دیفای (DeFi) را به دنبال داشته باشد.

ورژن سوم یونی سواپ و بازار دیفای

مطابق با برنامه‌ریزی‌ها ورژن سوم یونی سواپ در تاریخ ۵ می منتشر خواهد شد. این نسخه از محبوب‌ترین صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز (DEX) چند ویژگی جدید را با خود به همراه خواهد آورد که بهینه‌سازی معاملات را منجر خواهند شد. اضافه شدن لایه ۲ مقایس پذیری در این به‌روزرسانی ارائه نخواهد شد اما به گفته یونی سواپ لبز این ویژگی نیز به زودی به این پلتفرم معاملاتی اضافه خواهد شد.

برخی از به‌روزرسانی‌های ورژن سوم یونی سواپ ویژگی‌هایی برای پشتیبانی از سطوح مختلف کارمزدها را امکان پذیر کرده‌اند. این امر به تأمین کنندگان نقدینگی امکان خواهد داد تا با ریسک کمتری در این پلتفرم مواجه شوند. بر اساس توضیحات ارائه شده، برای هر جفت معاملاتی سه سطح کارمزد مجزا، ۰.۰۵، ۰.۳۰ و ۱ درصد، تعریف شده است که با نوسانات مورد انتظار از آن جفت ارز تعیین خواهند شد. این رویکرد امنیت بیشتری را در قبال ضررهای ناشی از ناپایداری بازار برای تأمین کنندگان نقدینگی فراهم خواهد کرد.

همچنین در بازار ساز اتوماتیک یونی سواپ نیز به‌روزرسانی‌هایی انجام شده است که اجازه می‌دهد سفارش‌های تکی را در یک استخر واحد تجمیع کرد تا از این طریق یک منحنی ترکیبی را برای معاملات کاربران فراهم نمود.

هایدن آدامز (Hyden Adams)، بنیان گذار یونی سواپ، دیروز ۴ می یک نسخه‌ی نمایشی از رابط کاربری جدید این پلتفرم را به اشتراک بود که شبیه ساز نقدینگی تعاملی منحصربه‌فرد این پلتفرم را به نمایش می‌گذاشت.

کاهش تراکنش معاملات

بسیاری از کاربران منتظر کاهش هزینه کارمزد معاملات هستند، هرچند این امر ممکن است تا جولای و عرضه شدن به‌روزرسانی EIP-1559 اتریوم محقق نشود. این طرح پیشنهادی مورد انتظار مکانیزم محاسبه کنونی کارمزدها را تصحیح خواهد کرد و به مرور زمان کارمزد را کاهش خواهد داد که این امر در بلندمدت به افزایش ارزش اتریوم کمک خواهد کرد.

کارمزدهای بالای شبکه اتریوم باعث شده است تا گروه انبوهی از کاربران دیفای تازه کار از یونی سواپ فاصله بگیرند و به گزینه‌های سریعتر و ارزانتری همچون پنکیک سواپ (PancakeSwap) در زنجیره هوشمند بایننس روی آورند.

امید می‌رود که یونی سواپ با عرضه ورژن سوم خود بتواند بخشی از سرمایه گذاران را که از این پلتفرم فاصله گرفته‌اند بار دیگر به کاربران خود تبدیل نماید. اما تا پیش از عرضه راهکار لایه ۲ این اتفاق احتمالاً به شکل دلخواه روی نخواهد داد.

در زمان نگارش این مطلب توکنی رسمی یونی سواپ (UNI)، با قیمت ۴۲.۹۶ دلار در حال معامله است.

ارزش قفل شده دیفای در بالاترین سطح تاریخی

بر اساس داده‌های دپ رادار (Dappradar) ارزش کل قفل شده (TVL) در تمام پروتکل‌های دیفای (DeFi) هم اکنون به بالاترین میزان خود در تراز ۷۸ میلیارد دلار رسیده است. طی ۹۰ روز گذشته، TVL با رشدی ۸۰ درصدی مواجه شده که بخش قابل توجهی از آن به لطف رشد قیمت شدید اتریوم بوده است.

یونی سواپ سهمی ۱۲ درصدی از ارزش کل قفل شده در دیفای دارد و ۹.۴۸ میلیارد دلار از این توکن در قراردادهای هوشمند قفل شده است.

نوشته ارزش کل قفل شده دیفای همزمان با عرضه یونی سواپ v3 به ۷۸ میلیارد دلار رسید اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا