اخبار ارز دیجیتال

افزایش ۹ درصدی سختی استخراج بیت کوین پس از هاوینگ؛‌ ماینرها خوشبین هستند

سختی استخراج بیت کوین پس از رویداد هاوینگ در ۱۱ مه سال جاری، به میزان ۹٪ افزایش یافته است. این رقم نشان می‌دهد که علی‌رغم ترس از افت شدید تعداد (کاپیتولاسیون) ماینرهای بیت کوین پس از هاوینگ، این اکوسیستم همچنان سالم است.

پس از آخرین رویداد هاوینگ، برخی از کارشناسان که نظر مثبتی نداشتند منتظر کاپیتولاسیون ماینرها و یا ورود کل فرآیند به مارپیچ مرگ بودند. اما حالا و پس از گذشت سه ماه از هاوینگ، نرخ هش ریت بیت کوین به رکورد جدیدی رسیده است.

رسیدن نرخ هش ریت بیت کوین به بالاترین رقم تاریخی خود و همچنین تثبیت صنعت استخراج این ارز دیجیتال برجسته، هر دو سیگنال‌های مثبتی برای روند بلند مدت و میان مدت بیت کوین هستند.

زیاد شدن سختی استخراج بیت کوین نشانه‌ای مثبت است؟

براساس داده‌های منتشر شده در دوشنبه این هفته توسط وب سایت گلسنود (Glassnode)، سختی استخراج بیت کوین به میزان ۳.۶ درصد افزایش یافته و اکنون در مرحله جدیدی قرار دارد. داده‌ها نشان می‌دهند که بسیاری از ماینرها بطور فعال و حتی بیشتر از قبل در حال استخراج بیت کوین هستند.

نمودار سختی استخراج بیت کوین

نمودار سختی استخراج بیت کوین

اگرچه در این سال‌ها دائماً رکوردهای جدیدی برای نرخ هش ریت بیت کوین ثبت شده است، اما این بار کمی متفاوت است. سه ماه پیش، بیت کوین سومین رویداد هاوینگ خود را پشت سر گذاشت. با توجه به عرضه ثابت ۲۱ میلیونی بیت کوین، مقدار عرضه بیت کوین هر چهار سال یک بار و در پی رویداد هاوینگ، نصف می‌شود.

اینگونه، علی‌رغم اینکه ماینرها مبلغ بیشتری برای برق و سایر هزینه‌های عملیاتی پرداخت می‌کنند اما هر چهار سال یکبار، پاداش دریافتی آنها به میزان ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. از نظر تئوری افزایش قیمت بیت کوین باید کاهش تعداد بیت کوین‌های دریافتی ماینرها را جبران کند، اما برای جبران این کسری، قیمت بیت کوین باید در یک دوره کوتاه دو برابر شود تا استخراج آن توجیه اقتصادی داشته باشد.

ریکاوری سریع نرخ هش ریت بیت کوین بعد از رویداد هاوینگ و همچنین رسیدن سختی استخراج بیت کوین به بالاترین رقم تاریخی خود حاکی از آن است که ماینرها روند قیمتی میان مدت قوی‌ایی را برای بیت کوین پیش‌بینی می‌کنند.

از طرف دیگر، می‌توان افزایش نرخ هش ریت را به سودآوری ماینرها در چین نسبت داد. در حال حاضر، استان سیچوان فصل بارندگی خود را پشت سر می‌گذارد و تعداد زیاد نیروگاه‌های برق-آبی در این منطقه باعث می‌شود که ماینرها به برق ارزان قیمت دسترسی داشته باشند و این به نوبه خود هزینه‌های کلی آنها را کاهش می‌دهد.

جی پی باریک (J. P. Baric)، مدیر عامل مایننیگ استور (Mining Store)، در این باره می‌گوید:

“درآمد استخراج بیت کوین با کمک نسل جدید سخت افزارها، بسته به قیمت، نرخ هش ریت جهانی و دشواری استخراج، در بازه ۷۰ تا ۲۰۰ دلار بر مگاوات ساعت قرار می‌گیرد. هم اکنون در پالایشگاه گاز طبیعی برق با قیمت ۱۷ دلار در ازای هر مگاوات ساعت تولید می‌شود. خودتان حساب کنید.”

به نظر می‌رسد عرضه برق ارزان قیمت در چین و دیدگاه خوش‌بینانه ماینرها در مورد قیمت بیت کوین موجب افزایش نرخ هش ریت شده است.

رافائل شولتز کرافت (Rafael Schultze-Kraft)، مدیر ارشد فنی گلسنود، به موضوعی اشاره کرد که شاید عجیب به نظر برسد اما به گفته وی بخش ماینینگ اصلاً به افت شدید ماینرها نزدیک نشده است:

“سختی استخراج بیت کوین به میزان ۹٪ افزایش یافته است. اما کاپیتولاسیون ماینرها؟”

آیا افزایش نرخ هش ریت به معنای کاهش فشار فروش بیت کوین است؟

اصطلاح کاپیتولاسیون ماینرها به مرحله‌ای اطلاق می‌شود که در آن کار اکثر ماینرهای پر مصرف و کوچک تعطیل می‌شود. کاپیتولاسیون می‌تواند منجر به کاهش قابل توجه نرخ هش ریت بیت کوین در کوتاه مدت شود، اما از ماه مه تاکنون هیچ کاهش چشمگیری در نرخ هش ریت بیت کوین مشاهده نشده است.

ویلی وو (Willy Woo)، یک تحلیلگر درون زنجیره‌ای، پیشتر گفته بود که ماینرها یکی از دو منبع اصلی فشار فروش خارجی بر قیمت بیت کوین هستند. وقتی ماینرها بیت کوین را بفروش می‌رسانند، فشار قابل توجهی را به بازار ارزهای دیجیتال وارد می‌کنند.

با توجه به روند فزاینده سختی استخراج و میزان نرخ هش ریت بیت کوین، ماینرها به احتمال زیاد در کوتاه مدت، اقدام به فروش گسترده بیت کوین نمی‌کنند. مگر اینکه قیمت بیت کوین به شدت کاهش یابد تا جایی که ماینرها دیگر نتوانند برای مدتی فعالیت خود را حفظ کنند، بدین ترتیب احتمالاً مومنتوم بخش استخراج همچنان قوی خواهد بود.

منبع: Cointelegraph

نوشته افزایش ۹ درصدی سختی استخراج بیت کوین پس از هاوینگ؛‌ ماینرها خوشبین هستند اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا