اخبار ارز دیجیتال

انتقاد سخت خالق یرن فایننس ؛ آیا پروتکل سوشی سواپ کلاهبرداری است ؟

آیا سوشی سواپ کلاهبرداری است ؟

پروتکل سوشی سواپ (SushiSwap) جدیدترین روند توسعه خود را طی توییتی اعلام کرد. اما در این توییت به مواردی همچون ایردراپ (Airdrop) یا توزیع رایگان توکن، خرید سهام توسط فروشندگان اصلی (BuyBack) و کاهش ۹۰ درصدی تورم نیز اشاره شده بود.

این اقدام سوشی انتقاد تند و تیز آندره کرونیه (Andre Cronje)، توسعه دهنده بنام حوزه دیفای (DeFi)، را به همراه داشت. بنیانگذار یرن فایننس (Yearn Finance) این اقدام سوشی را عقبگردی بزرگ برای حوزه‌ی دیفای ارزیابی کرده است.

جدال بر سر سوشی سواپ همچنان ادامه دارد

جدیدترین بروزرسانی پروژه سوشی سواپ، که هم اکنون توسط جامعه این پروتکل کنترل می‌شود، از طریق حساب رسمی این پروتکل در توییتر اعلام شد. این بروزرسانی مواردی همچون ایردراپ، بای بک و کاهش ۹۰ درصدی تورم را شامل می‌شود. اما این اقدامات از نظر برخی کاربران و توسعه دهندگان همچون کرونیه، صرفاً به نفع گردانندگان پروتکل سوشی سواپ تمام خواهد شد.

انتقاد کرونیه در نهایت گریبانگیر شف نومی (Chef Nomi)، بنیانگذار سوشی سواپ، شد. نومی نیز بخاطر “بدنام کردن حوزه دیفای” بواسطه اقدامات انجام شده عذرخواهی کرد، اما گویا این عذرخواهی برای کرونیه کافی نبوده است.

با نگاهی گذرا به اقدامات انجام شده توسط سوشی سواپ و در نظر گرفتن روند تحولات این پروتکل، به نظر می‌رسد که بروزرسانی جدید این پروژه در راستای توسعه آن بوده باشد. هرچند، این دیدگاه برای کرونیه متقاعد کننده نیست.

مقایسه با ICOها ؛ سوشی سواپ کلاهبرداری است ؟

خالق یرن فایننس اقدام اخیر سوشی را به عنوان عقبگردی بزرگ برای حوزه دیفای ارزیابی کرده است. کرونیه بدون لحظه‌ای درنگ، این اقدامات را با کلاهبرداری‌های انجام شده در دوران همه‌گیری پروژه‌های ICO مقایسه کرده است. در آن دوران، پروژه‌های ICO موفق شدند تا با سؤ استفاده از هیجان فوق‌العاده زیادی که پیرامون فضای رمزارز ایجاد شده بود و کمی تلاش، سرمایه‌های کلانی را به جیب بزنند.

همچنانکه کرونیه اشاره کرده است،‌ برخی شباهت‌ها میان اقدامات سوشی سواپ و ICOها وجود دارد. بنیانگذار سوشی سواپ دارایی خود در این پلتفرم را به فروش رسانده است، ایردراپ‌ها و بای بک‌ها در سوشی سواپ در حال وقوع هستند و در حالی که سوشی سواپ تنها یک فورک از یونی سواپ (Uniswap) است، بخش بزرگی از آن به توسعه دهندگان اختصاص یافته است.

افسانه سوشی سواپ

همگام با رشد دیوانه‌وار دیفای، سوشی سواپ نیز توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. تا حدی که سوشی سواپ موفق شد در یک برهه زمانی، نسبت به پروتکل اصلی یعنی یونی سواپ، نقدینگی بیشتری را به خود جذب کند.

پس از آنکه شف نومی بابت غبار آلود کردن فضای دیفای عذرخواهی کرد و با بازگرداندن بودجه جمع آوری شده از طریق فروش توکن‌های سوشی (SUSHI) به ذخایر مالی پروژه موافقت به عمل آورد، جامعه کاربران سوشی سواپ، اینطور گمان کردند که این پروتکل در مسیر رستگاری قرار گرفته است.

این اقدام واکنش مثبت بسیاری از اعضای جامعه رمزارز را به دنبال داشت و دلگرمی سرمایه‌گذاران سوشی در خصوص آینده این پروژه را به همراه داشت.

در واقع شاید همین خوشبینی زمینه ساز اقدامات جدید سوشی و بروزرسانی جدیدش شده باشد. نظر شما در خصوص اقدامات اخیر سوشی سواپ و انتقاد تند و تیز آندره کرونیه چیست؟

نوشته انتقاد سخت خالق یرن فایننس ؛ آیا پروتکل سوشی سواپ کلاهبرداری است ؟ اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا