اخبار ارز دیجیتال

با رالی قیمت اتریوم ، ارزش کل قفل شده دیفای به ۱۸ میلیارد دلار رسید

ارزش کل قفل شده دیفای به ۱۸ میلیارد دلار رسید

ارزش کل قفل شده دیفای (Defi) رکورد جدیدی را از خود به جای گذاشته و به تراز ۱۸ میلیارد دلار افزایش یافته است.

ارزش کل قفل شده (TVL) در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز ، معیاری است که میزان دارایی‌های ذخیره شده در اکوسیستم دیفای را بیان می‌کند. طبق گزارش دیفای پالس (DeFi Pulse)، ارزش کل قفل شده در پروتکل‌های دیفای به ۱۸ میلیارد دلار رسیده است.

ارزش قفل شده دیفای

نمودار ارزش کل قفل شده دیفای

این نمودار می‌تواند نشان دهنده این موضوع باشد که پذیرش دیفای در میان سرمایه گذاران بیشتر شده، اما برای اطمینان حاصل کردن از این موضوع به تفسیر بیشتری نیاز خواهد بود. در چنین سناریوهایی، ارزش کل قفل شده، غالبا مقیاسی ناقص است. همه چیز به این بستگی خواهد داشت که چگونه به این موضوع نگاه شود، چرا که افزایش ارزش دلاری دارایی‌های سرمایه گذاری شده در ‌پروتکل‌های دیفای، می‌تواند این حس را القا کند که پذیرش آنها از سوی سرمایه گذاران افزایش یافته است. به عبارت دیگر ممکن است اینطور قلمداد شود که سرمایه رمزارزی بیشتری به این پروتکل‌ها تزریق شده است.

در چنین شرایطی بررسی شاخص TVL تصحیح شده که توسط داپ رادار (DappRadar) منتشر می‎شود، می‌تواند به ما کمک کند تا درک بهتری از تغییر و تحوالات بازار بدست آوریم. این شاخص به جای بررسی ارزش کل دارایی‌های قفل شده بر اساس قیمت روز آنها، از قیمت دارایی‎ها در زمان واریز شدنشان به پروتکل‌های دیفای استفاده می‌کند.

شاخص TVL

شاخص TVL تصحیح شده توسط داپ رادار (DappRadar)

شاخص TVL تصحیح شده در دیفای نشان می‌دهد که سرمایه وارد شده در دیفای از اکتبر ۲۰۲۰ تا کنون بسیار ناچیز بوده است. با در نظر گرفتن قیمت ثابت دارایی‌ها در زمان ورود به پروتکل‌های دیفای، TVL از زمان آغاز روند صعودی بیت کوین و اتریوم تا کنون در حدود ۹ میلیارد دلار ثابت باقی مانده است. این بدان معناست که جریان سرمایه ورودی جدیدی به دیفای روی نداده، بلکه تنها ارزش دارایی‌هایی که از پیش در این پروتکل‌ها تزریق شده بودند، افزایش یافته است.

با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهند که از تاریخ ۴ تا ۵ ژانویه ۲۰۲۱ یک جهش قابل توجه در TVL صورت گرفته است که می‌توان دلیل آن را جذب سرمایه از سوی سوشی سواپ (Sushiswap) ارزیابی کرد. معاملات غیرمتمرکز سوشی (SUSHI)، به دلیل اهدای پاداش به سرمایه گذارانش به طرز سرسام آوری رو به افزایش است. اخیرا با راه اندازی منوی اونسن (Onsen) که هدف آن تشویق سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در توکن‌های کوچک‌تر است، نقدینگی موجود در سوشی سواپ افزایش یافته. ارزش این معاملات تنها در یک روز به حدود ۲۰۰۰ بیت کوین (۶۲ میلیون دلار) رسیده است.

یکی دیگر از بزرگترین عوامل اثرگذار بر TVL توکن اس ان ایکس (SNX) بوده است. می‌توان انتظار داشت که سرمایه گذاری‌های انجام شده در این توکن و ورود نقدینگی به صرافی غیرمتمرکز، رشد ۳۰ درصدی ارزش این توکن را به همراه داشته باشد. افزایش قیمت این توکن می‌تواند دلیل محکمی بر افزایش اعتبار این پلتفرم در میان سرمایه گذاران باشد.

اگر چه جریان سرمایه ورودی به دیفای در این مدت نسبتاً راکد بوده، اما فضای دیفای همچنان از سلامت کافی برخوردار بوده و هر روز از سوی سرمایه گذاران بیشتری حمایت می‌شود.

نوشته با رالی قیمت اتریوم ، ارزش کل قفل شده دیفای به ۱۸ میلیارد دلار رسید اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا