بحرین، دومین کشوری است که ارز دیجیتال ملی را به بوته آزمایش می‌گذارد

0
201

ارز دیجیتال ملی بحرین

بانک مرکزی بحرین اولین کشوری است که مجموعه خدمات جدیدی را که توسط مجمع جهانی اقتصاد توسعه یافته است مورد آزمایش قرار میدهد. این مجموعه خدمات به بانک مرکزی بحرین کمک می‌کند تا مشخص شود که آیا ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) برای استفاده این کشور پادشاهی در حوزه خلیج فارس مناسب است یا خیر؟ سایر کشورهایی که CBDC را مدنظر قرار میدهند نیز در آینده از این خدمات استفاده خواهند کرد.

بحرین سوار بر قطار ارز دیجیتال ملی

بانک مرکزی بحرین به‌عنوان اولین بانک مرکزی در میان سایر کشورها انتخاب شده است تا با بکارگیری ابن مجموعه خدمات تازه منتشر شده توسط مجمع جهانی اقتصادی (WEF) مشخص نماید که آیا ملت خاورمیانه از اجرای CBDC سود میبرد یا خیر؟

CBDC یک ارز مستقل دیجیتالی است که توسط بانک مرکزی یک کشور صادر میشود و شبیه شبکه‌های عمومی بلاکچین است. بانکداران و سیاستگذاران، یک چرخش موضع ۱۸۰ درجه‌ای را نسبت به رمزارزها انجام داده‌اند و اکنون در صدد صدور تفکرات خود هستند.

مجمع جهانی اقتصاد با محققان بانک مرکزی، سیاست‌گذاران جهانی، سازمان‌های بین‌المللی و کارشناسان بیش از ۴۰ موسسه مشورت کرده است تا بتواند ابزار تنظیم سیاست‌گذاری CBDC را ایجاد کند.

این مجموعه ابزار به‌منظور کمک به کشورها در تصمیم‌گیری در مورد پذیرش CBDC به‌صورت موردی طراحی شده است. مجمع جهانی اقتصاد امیدوار است که این مجموعه ابزار، اطلاعاتی آگاهانه از ریسک را در اختیار سیاستگذاران قرار دهد، که آنها بتوانند تجارت و مزایای استقرار CBDC‌ها را بهتر بشناسند.

این سند در نظر دارد چارچوبی برای ارزیابی هزینه‌ها، ریسک‌ها، منافع، و کسب و کارهای کوچک، عمده‌فروشی، پرداخت‌های فرامرزی و جایگزین‌ها در بخش خصوصی باشد. این برنامه دستورالعمل‌هایی برای اقتصادهای توسعه‌یافته بزرگ و نیز اقتصادهای درحال توسعه ارائه می‌دهد. این امر به مقامات پولی کشور اجازه میدهد تا تصمیم‌گیری‌های مربوط به سیاست‌گذاری را در شرایطی انجام دهند که هیچ سیاست موجود جهت ارجاع موضوع در دسترس نباشد.

موضوع ارزهای دیجیتال بانک مرکزی به مساله نخست نشست داووس تبدیل شد

یکی از داغ‌ترین موضوعات در اجلاس اقتصاد جهانی امسال در داووس سوئیس بحث در مورد ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی بوده‌است.

اعلام چین مبنی بر رونمایی از CBDC خود، باعث ایجاد یک “مسابقه تسلیحاتی” مالی شده‌است تا بتوان درمورد آن صحبت کرد. بانک تسویه بین‌المللی اخیراً با بانک‌های مرکزی متعددی در سراسر جهان برای تشکیل یک کارگروه مطالعاتی جهت تجزیه و تحلیل CBDCs و چگونگی اجرای آن‌ها همکاری کرده‌است.

رئیس کمیسیون تجارت کالاهای آتی، جی کریستوفر جیانکارلو نیز اخیراً از پروژه “FEDcoin” خبر داده است. درحالی‌که بانک مرکزی اروپا اخیراً مطالعه‌ای در زمینه نحوه حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن در مواجهه با نگرانی‌های قانونی، کنترل پولشویی و قوانین مالی مبارزه با تروریسم منتشر کرده‌است.

بحرین را میتوان در زمره یکی از پیشگامان بلاکچین در حوزه کشورهای خلیج فارس قلمداد کرد. سال گذشته، آنها دستورالعمل‌های نظارتی را برای استارتاپ‌های بلاکچینی منتشر کردند و مشاغل مبتنی بر بلاکچین را به راه‌اندازی فروشگاه تشویق کردند. بحرین همچنین یک مرکز مهم اقتصادی برای خاورمیانه و شمال آفریقا است.

بحرین، دومین کشوری است که ارز دیجیتال ملی را به بوته آزمایش می‌گذارد

فوریه گذشته، آنها خلیج فینتک، یک بخش فناوری با بیش از ۳۰ استارتاپ در حوزه بلاکچین و خدمات مالی را افتتاح کردند. بحرین همچنین به منظور صدور مجوز فعالیت برای Rain، نخستین صرافی رمزارز سازگار با قوانین شریعت، عناوینی را در صدر اخبار لحاظ کرد.

پادشاهی بحرین به‌طور قطع باتوجه به سیاست‌های برگزیده در حوزه بلاکچین و رمزارز به یک پیشگام در منطقه تبدیل شده است، بنابراین معقول است که آنها همچنین یک رهبر برای پیشگامان CBDC نیز باشند. ما به پیشرفت‌های بعدی کشورهای حوزه خلیج فارس چشم خواهیم دوخت.

منبع: bitcoinist

نوشته بحرین، دومین کشوری است که ارز دیجیتال ملی را به بوته آزمایش می‌گذارد اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید