اخبار ارز دیجیتال

برگزاری اولین انتخابات مبتنی بر بلاکچین اتحادیه اروپا ، در رومانی

اولین رای گیری بر پایه بلاکچین در اتحادیه اروپا

رومانی نخستین کشور اروپایی است که از ابزار رای گیری بر پایه بلاکچین استفاده می‌کند.

برای نخستین بار در رومانی، برای انتخابات مجلس ملی که به تازگی در ماه نوامبر برگزار شده بود، از رای گیری بر پایه بلاکچین استفاده شده است. این کشور با هدف تضمین یکپارچگی روند انتخابات و تقویت شفافیت ﺁن، فناوری بلاکچین را به کار گرفته است. دولت رومانی در نظر داشته است تا از عدم دستکاری اطلاعات اطمینان حاصل نماید و از میزان مشارکت رأی دهندگان به صورت هم زمان آگاه شود.

با این حال باز هم رای دهندگان می‌توانند خودشان رای‌ها را ثبت، مدیریت، شمارش و بررسی کنند (بدون اینکه ﺁن را به برگزارکنندگان انتخابات واگذار کنند) و اجازه دارند یک کپی از سابقه رای گیری را نزد خود نگه دارند. دولت بیان کرده است که این رویکرد، گسترش فناوی محور رأی گیری و حفاظت از ارزش‌های دموکراتیک را به دنبال خواهد داشت.

تازگی استفاده از فناوری بلاکچین در انتخابات رومانی

از فناوری بلاکچین در صنایع مختلفی که در جریان اطلاعاتی خود به زنجیره اعتماد نیاز داشته‌اند، استفاده شده است. ثابت شده است که انتخابات حوزه‌ای است که این فناوری بیشترین استفاده را در ﺁن خواهد داشت، تا از تقلب، رأی گیری غیرقانونی (ﺁرای نادرست) یا رأی دهی مکرر یک فرد جلوگیری شود.

ارزش اصلی افزوده شده در این حقیقت نهفته است که با استفاده از فناوری بلاکچین، به وضوح اجازه تغییر و اصلاح داده‌های ثبت شده (برای مدت زمان خاصی) حتی توسط مدیران امکان پذیر نخواهد بود. این فناوری در صنعت نیز به همین صورت کار می‌کند — داده‌های رمزگذاری شده و منحصر به فردی را محاسبه می‌کند که هر پنج ثانیه یکبار به روز می‌شوند. هر گونه تغییر احتمالی که در این داده‌ها اعمال شود، باعث ایجاد تغییراتی می‌شود که قابل مشاهده خواهند بود.

اطلاعات ثبت شده نیز از طریق یک پورتال ویژه در دسترس عموم قرار گرفته است. این رویکرد به منظور تحقق اهداف ﺁماری و به عنوان لایه دیگری از اعتمادسازی در خصوص منابع و داده‌ها و همچنین امنیت اطلاعات بکار گرفته شده است.

رومانی اولین برگزار کننده انتخابات مبتنی بر بلاکچین در اتحادیه اروپا (EU)

رومانی اولین برگزار کننده انتخابات مبتنی بر بلاکچین

از نظر نحوه به جای آوردن تشریفات اداری در رومانی، بلاکچین حتی بعد از انتخابات هم مورد استفاده قرار گرفت. این امر امکان مدیریت زمانی هر بخش از رأی گیری، کاهش هزینه سایر دستگاه‌ها و منابع انسانی لازم را به دنبال داشته است..

انتخابات مبتنی بر بلاکچین

ایده‌های مربوط به برگزاری انتخابات با استفاده از فناوری نوﺁورانه بلاکچین در رای گیری سال ۲۰۱۶ اتحادیه اروپا معرفی شد. در ﺁن زمان پارلمان اروپا به بررسی بلاکچین و اثرات بکارگیری آن بر ﺁینده دموکراسی پرداخت.

پیشتر در انتخابات احزاب سیاسی استونی، نروژ و سوئیس فناوری بلاکچین به کار گرفته شده بود، اما اکنون و به مرور زمان این روش به رسمیت شناخته شده است. پیشنهادات ارائه شده برای استفاده از بلاچین در انتخابات ملی باید با بخش‌های دیگری از قوانین اتحادیه اروپا از جمله حفاظت از حریم خصوصی، اطلاعات رای‌دهندگان و همچنین دسترسی همه شهروندان به این فناوری همخوانی داشته باشد. در روسیه سیستم مبتنی بر دفتر کل توزیع شده (DLT) برقرار است و برای انتخابات سال ۲۰۱۹ مسکو مورد استفاده قرار گرفته است.

سیرالئون (Sierra Leone) در سال ۲۰۱۸ از یک سیستم رأی گیری بلاکچینی برای انتخابات ریاست جمهوری خود استفاده کرد و به نخستین کشوری تبدیل شد که این کار را انجام داده است، این یکی از مواردی بود که بلاکچین برگزاری یک انتخابات سالم در آفریقا را تضمین کرد و به عنوان ناجی روند انتخاباتی ایفای نقش کرد.

ژاپن در حال حاضر قصد دارد با یک نرم‌افزار تأیید هویت دیجیتالی وارد همکاری شود تا سیستم رأی گیری بلاکچینی خود را برای استفاده در انتخابات شهر کاگا (Kaga) ایجاد کند. هدف ژاپن از این مشارکت این است که یک روند انتخاباتی شفاف و با ثبات ایجاد کند و هدف از ﺁن تأیید هویت رأی دهندگان و تضمین صدور تنها یک رأی برای هر نفر است. همچنین به رأی دهندگان اجازه داده خواهد شد تا نتایج خود را بررسی کنند و این کار را به درستی در شبکه بلاچین انجام دهند.

اهالی دانشگاه و متخصصین امنیت سایبری بر این عقیده‌اند که سیستم‌های رای گیری مبتنی بر دفتر کل توزیع شده هنوز در مرحله ﺁزمایشی قرار دارند. پژوهشگران در پژوهشکده علوم رایانه‌ای و هوش مصنوعی مؤسسه ماساچوست (Massachusetts)، فناوری رأی‌گیری بلاکچینی را قابل اطمینان نمی‌دانند و مقاله‌ای منتشر کرده‌اند که بیان می‌کند به منظور استفاده از فناوری بلاکچین در فرآیند انتخابات باید ایرادهای این فناوری برطرف شود:

  • محفوظ بودن آرا
  • استقلال و ثبات نرم‌افزار (یک خطا در نرم‌افزار نباید بر نتیجه رای‌گیری تأثیر بگذارد. اگر خطایی رخ دهد، ﺁیا کسانی که نرم افزار را مدیریت می‌کنند، می‌توانند موافقت کننده که خطایی رخ داده است؟)
  • تایید هویت و بازرسی رای دهندگان

به طور کلی، دخالت عوامل انسانی و حملات امنیتی سایبری می‌تواند یک چنین تمهیداتی را بی اثر کند. شرایط مشاهده شده در فضای اکوسیستم مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) نمونه‌ای از یک چنین مواردی است.

با این حال، استفاده از یک رویکرد دو مرحله‌ای می‌تواند مسیر رسیدن به بلوغ در این نوع سیستم‌های رای گیری الکترونیکی را میسر سازد. رومانی پیش از این نیز از یک ابزار گزارش گیری استفاده کرده است. این کشور ﺁمار مشارکت رای دهندگان و ﺁمار اضافه را در اختیار دارد و نشان داده است که به کارگیری فناوری بلاکچینی در انتخابات ممکن است.

نوشته برگزاری اولین انتخابات مبتنی بر بلاکچین اتحادیه اروپا ، در رومانی اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا