اخبار ارز دیجیتال

به روزرسانی اتریوم ۲ چه بر سر ماینرها خواهد آورد؟

به روزرسانی اتریوم ۲ و عاقبت ماینرها

اتریوم ۲ (Ethereum 2.0)، به روزرسانی بلاکچین اتریوم، مدتهاست که به موضوعی مهم برای جامعه این رمزارز و بخصوص ماینرها تبدیل شده است چرا که تغییراتی اساسی را در مکانیسم اجماع این بلاکچین ایجاد خواهد کرد.

این به روزرسانی به آن معنی خواهد بود که اتریوم از مکانیسم اثبات کار (PoW) به مکانیسم اثبات سهام (PoS) تبدیل خواهد شد. بیش از ۶ سال است که توسعه بلاکچین اتریوم ۲ در دست انجام است. نسخه اول بلاکچین اتریوم که تنها از یک مسیر برای پردازش اطلاعات بهره می‌گرفت، در به روزرسانی جدید یا اتریوم ۲ از چند مسیر پردازشی بهره‌مند خواهد شد. این امر کمک خواهد کرد تا تعداد تراکنش‌های در حال پردازش این بلاکچین به شکل چشمگیری افزایش یابد.

با گذر زمان، مکانیسم اثبات سهام باعث خواهد شد تا استخراج اتریوم به طور کامل متوقف شود. برخی از اعضای جامعه اتریوم نیز به تازگی از ماینرها درخواست کرده‌اند تا به تدریج فعالیت خود را تا پایان سال متوقف کنند. هرچند کالین وو (Colin Wu)، روزنامه نگار چینی، در خصوص امکان پذیر بودن چنین رویکردی گفته است:

“ما با برخی از استخراج کنندگان چینی اتریوم مشورت کرده‌ایم، آنها به طور کلی اعتقاد دارند که اتریوم نخواهد توانست مکانیسم اثبات کار را تا پایان سال جاری برچیند. توسعه دهندگان امیدوارند بتوانند اتریوم ۲ را تا پیش از پایان بازار صعودی به نتیجه برسانند، اما این خواسته‌ای نشدنی است.”

وو در ادامه افزوده است:

“حتی این دیدگاه در چین وجود دارد که اگر اتریوم ۲ هیچگاه کامل نخواهد شد.”

آغاز به کار اتریوم ۲ چند وقتی است که به تأخیر افتاده. در ماه آگوست سال گذشته بود که ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، هم بنیان گذار اتریوم، گفت:

“من آشکارا می‌پذیرم که پیاده سازی اتریوم ۲ از نقطه نظر فنی بسیار دشوارتر از چیزی است که ما می‌پنداشتیم. فکر نمی‌کنم که هنوز هیچ اشکال بنیادینی را در ارتباط با اینکه اجرای این طرح نشدنی باشد یافته باشیم، به همین دلیل فکر می‌کنم که این پروژه را به اتمام خواهیم رساند. این فقط در مورد زمان به اتمام رسیدن پروژه است، و در چند وقت اخیر روند پیشرفت کار نیز بسیار سریع بوده است.”

از منظر به صرفه بودن این مکانیسم در مصرف انرژی نیز، گذار از مکانیسم PoW به PoS می‌تواند فوایدی را به همراه داشته باشد. چرا که به کاهش مصرف انرژی و وسایل مورد نیاز برای استخراج منجر خواهد شد. یک استخراج کننده اتریوم در این خصوص گفته است:

“من باور دارم که شبکه آنها با تغییرات جدی مواجه خواهد شد. پذیرش روی خواهد داد و مردم نیز به این پروژه علاقمند خواهند شد.”

هرچند ولی بلافاصه بیان کرده است که:

“من زمین را با استخراج و ماینینگ نابود نمی‌کنم، بگذارید به شما یادآوری کنم که مکانیسم اثبات کار اتریوم را به جایگاهی که امروز دارد رسانده است. این مکانیسم زمانی از دور خارج خواهد شد که ماینرها هدف خود را تغییر دهند.”

بنابراین باید در خصوص خطرات فاجعه بار جدایش زنجیره که حمایت جامعه ماینرها را نیز به همراه دارد بیشتر فکر کرد. بنابراین، اگر مجادله‌ای که بین جامعه اتریوم بالا گرفته است شدت بگیرد، وقوع جدایش زنجیره و هارد فورک دور از ذهن به نظر می‌رسد. چرا که ماینرها به دنبال کسب یک سود ناچیز در برابر وارد آمدن ضرری عمده به خود نیستند.

همچنین انتقال به نسخه اتریوم ۲ می‌تواند بهای حمله به شبکه را بیش از پیش افزایش دهد، با این حال، باید به این نکته اشاره کرد که پروتکل اثبات سهام تا کنون در یک چنین مقیاس بسیار گسترده‌ای بکار گرفته نشده است. در واقع اتریوم بزرگترین رمزارزی است که به سوی پروتکل اثبات سهام حرکت می‌کند.

نوشته به روزرسانی اتریوم ۲ چه بر سر ماینرها خواهد آورد؟ اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا