اخبار ارز دیجیتال

بیت کوین برخلاف نظر برخی منتقدان یک طرح هرمی نیست

تندایی کاپفیدز اقتصاددان مشهور، در توصیف بیت کوین آن را طرحی هرمی خوانده است که اینجا به دلایلی در امکان اشتباه بودن این توصیف می پردازیم.

در طول ۱۱ سال گذشته، بیت کوین برای تبدیل شدن به یک اختراع جدید ناشناخته به عنوان بزرگترین ارز رمزپایه در جهان، با در اختیار داشتن بازاری ۱۳۰ میلیارد دلاری، مسیری طولانی را طی کرده است. با این حال، با وجود همه دستاوردها، هنوز هم بسیاری وجود دارند که از آن به عنوان یک طرح هرمی و کلاهبرداری یاد میکنند.

یکی از این نمونه ها، اقتصاددان ارشد Lendeeing Tree، تندایی کاپفیدز است که اخیراً بر علیه بیت کوین با وبسایت یاهو صحبت کرده است. کاپفیدز اظهار داشت که بیتکوین یک طرح هرمی است که با ورود افراد جدید امکان کسب درآمد بوجود می آید. او همچنین ادعا میکند که:

بیت کوین هیچ کارایی واقعی در جهان ندارد. آنها اکنون به مدت ده سال است که سعی در تعریف و ایجاد کارایی برای آن هستند. قصد این است که بیت کوین را یک راه حل برای یک مشکل معرفی کنند و هنوز مشکلی برای اینکه بیت کوین راه حل آن باشد پیدا نکرده اند.

بیتکوین، سیستم الکترونیکی نقدی همتا به همتا

همانگونه که بسیاری میدانند، بیت کوین یک سیستم نقدی الکترونیکی است که در ۳۱ اکتبر سال ۲۰۰۸ طی یک وایت پیپر معرفی شده و در سوم ژانویه ۲۰۰۹ اولین بلاک از زنجیره آن توسط آفریننده آن، ساتوشی ناکاماتو استخراج گردید.

با گذشت سالها، بیت کوین همچنان به جذب کاربران جدید، معامله گران و سرمایه گذاران جدید ادامه میدهد. بیشتر آنها به دلیل ایده ایجاد یک شبکه جهانی، غیرمتمرکز و بدون مرز جذب آن شده اند که به هر کسی امکان میدهد در هر زمان و به هرکس دیگری پول ارسال کنند.

علاوه بر این، بیت کوین به دلیل ماهیت غیرمتمرکز خود، امنیت و سرعت معاملات را افزایش میدهد، زیرا هیچ نهاد متمرکزی امکان و مسئولیت عملی ساختن این امر را ندارد.

با افزایش محبوبیت بیت کوین، ارزش این رمزارز در اواخر سال ۲۰۱۷ به بیش از ۲۰،۰۰۰ دلار رسید. موسسات با ترس از پتانسیل آن به دلیل امکان تبدیل آن به جریان اصلی و از دست دادن مشتریان و پولشان، بیت کوین را به شدت مورد توجه قرار داده اند.

درحالیکه بیت کوین بی نقص نیست – هنوز جوان و ناتوان از مقیاس، و همچنین بسیار بی ثبات است – مطمئناً یک طرح هرمی نیست.

بیت کوین برخلاف نظر برخی منتقدان یک طرح هرمی نیست

آیا ادعا بر ضد این مساله وجود دارد؟

براساس تعریف کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا، طرح هرمی با رویکرد تلاش مشارکت کنندگان برای کسب پول صرفاً از طریق استخدام مشارکت کنندگان جدید در این برنامه صورت می پذیرد. مشخصه این طرح‌ها نوید پول دار شدن در مدت‌زمانی کوتاه است که هیچ کاری به جز تسلیم کردن پول شما و گرفتن دیگران برای انجام این کار را انجام نمی‌دهد.

اما این چیزی نیست که بیت کوین انجام می‌دهد. بیت کوین کاربرانی را جذب کرد که به دنبال بهره‌برداری از تغییرات قیمت، به دنبال کسب سودهای سریع بودند، اما این پروژه هرگز آن‌ها را به سرمایه‌گذاری برای این هدف دعوت نکرد. بیت کوین به عنوان یک سیستم پرداخت غیرمتمرکز ظاهر شد که قدرت را به دست مردم باز می‌گرداند، به عوض اینکه این قدرت در دست معدود نهادهایی که بیشتر پول جهان را در اختیار دارند، باشد.

بیتکوین جهان را با شبکه بلاکچین‌اش به هم مرتبط کرده‌است و تبدیل به یکی از موثرترین خدمات حواله جهانی شده‌است. همانطورکه قبلاً ذکر شد، هنوز مشکلاتی با مقیاس پذیری دارد، که در آن بلاک‌های آن برای رسیدگی به تمام تراکنش ‌هایی که باید پردازش شوند، بسیار کوچک است.

با این حال، سازندگان آن درحال کار بر روی راه‌حل‌ها مانند شبکه لایتنینگ هستند که درحال حاضر عملیاتی نیز هست، اگرچه هنوز تکمیل نشده است.

بیت کوین دارای فن‌آوری زیربنایی خاص خود یعنی بلاکچین است و همچنین محدود به ۲۱ میلیون عدد است که همین موضوع محدودیت تولید می‌تواند از مشکلاتی مانند تورم جلوگیری کند. این محدودیت در تعداد چیزی است که مسئول رشد قیمت آن است که انتظار می‌رود به خاطر تقاضا افزایش یابد.

در عین حال، بیت کوین همچنین دلیل ایجاد ارزهای رمزپایه بیشمار دیگری تحت عنوان آلتکوین ها شد که از زمان پیدایش به تهیه راه حل هایی برای طیف گسترده ای از موارد استفاده دنیای واقعی بکار گرفته شده اند. از بهبود مدیریت زنجیره تأمین گرفته تا توسعه راه حل های کاملاً جدید مانند قراردادهای هوشمند. صنعت کریپتو در دهه گذشته دنیا را به شدت تغییر داده است.

همچنین راه حلی برای تجربه زندگی بدون بانک و یا تحت بانک را ارائه کرده است. این امر شفافیت و تغییر ناپذیری در تراکنش ها را به ارمغان آورده و واسطه ها را از فرآیندهای معامله خارج میکند.

به عبارت ساده تر، برخلاف یک طرح هرمی معمولی بیت کوین وعده امنیت اقتصادی و تغییر می دهد، نه سود بزرگ برای مقادیر کم پول. و همانطورکه در بالا اشاره شد، تعدادی از مشکلات در طول مسیر حل میشوند.

منبع: bitcoinist

بیت کوین برخلاف نظر برخی منتقدان یک طرح هرمی نیست

نوشته بیت کوین برخلاف نظر برخی منتقدان یک طرح هرمی نیست اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا