اخبار ارز دیجیتال

بیت کوین چگونه می تواند بر فشار فروش ایجاد شده در بازار غلبه کند ؟

فشار فروش بازار بیت کوین

طی هفته‌های گذشته بیت کوین (Bitcoin) با فشار فروش در بازار مواجه شده است و در عبور از تراز روانی ۵۰۰۰۰ دلار عملکرد موفقی را از خود به نمایش نگذاشته است.

همبستگی بیت کوین با شاخص S&P 500

همبستگی بیت کوین با شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ (S&P 500) در چند وقت اخیر افزایش یافته است. هر چند با توجه به اینکه بازار طلا و سهام با فشار فروش ادامه‌داری مواجه شد‌ه‌اند، این افزایش ناگهانی همبستگی با شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ ممکن است چندان ایده‌آل نباشد. به اعتقاد برخی کارشناسان این همبستگی باعث شده است تا بیت کوین حرکات قیمتی رنج را طی هفته گذشته از خود به نمایش بگذارد.

نمودار مقایسه قیمت بیت کوین (Bitcoin) و طلا

مقایسه قیمت بیت کوین و طلا

با توجه به نمودار قیمت بیت کوین این روند به نوعی شبیه به عملکرد بیت کوین در ماه ژانویه است، دورانی که بیت کوین با افت قیمت ۲۶ درصدی مواجه شد. به دنبال این افت قیمت، ارزش این رمزارز تقریباً برای یک ماه در کف قیمتی منطقه‌ای خود قرار گرفت.

بنابراین به نظر می‌رسد که افزایش همبستگی با شاخص اس‌اندپی ۵۰۰ نشانه آغاز یک دوره نزولی در حرکت قیمت این رمزارز باشد. در زمان نگارش این مطلب، بیت کوین در تراز قیمتی ۴۸۹۰۰ دلار در حال معامله شدن است و احتمال می‌رود که تا پیش از پایان ماه مارس ۲۰۲۱، شاهد تثبیت قیمت بیشتری برای این رمزارز باشیم.

نکته جالب اینچاست که با وجود اینکه این شاخص پیشنهاد دهنده آغاز یک روند نزولی است، نمودار پذیرش بیت کوین یک روند صعودی را نشان می‌دهد. بنابر گفته‌های ویلی وو (Willy Woo)، تحلیلگر محبوب، تعداد کاربران درون زنجیره‌ای بیت کوین با نرخ بالایی در حال افزایش است. در واقع نرخ افزایش تعداد کاربران مشابه چیزی است که در هفته‌های نهایی رالی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ شاهدش بودیم. جهش ناگهانی تعداد کاربران بخصوص در صرافی‌های ارز دیجیتال، که تعداد زیادی دارند، قابل مشاهده است.

توضیح نمودار افزایش تعداد کاربران بیت کوین (Bitcoin)

افزایش تعداد کاربران بیت کوین

از آنجا که این روند مشابه رالی قیمت سال ۲۰۱۷ است، این احتمال وجود دارد که تقاضای جدید در صرافی‌های ارز دیجیتال افزایش خواهد یافت و فشار فروش به وجود آمده در بازار را خنثی خواهد کرد. افزایش تعداد کاربران از ژانویه سال ۲۰۲۱ شروع شده است و شواهد مشابهی در ممپول (Mempool) تراکنش‌های بیت کوین نیز به چشم می‌خورد.

افزایش تقاضا در بازار

تقاضای ایجاد شده از سوی سرمایه گذاران خرد در بلند مدت، در کنار سرمایه گذاری شرکت‌ها و سازمان‌ها در بیت کوین از طریق صندوق‌هایی نظیر گری اسکیل (Grayscale) می‌تواند اثرات مثبتی را روی قیمت این رمزارز و عبور آن از مقاومت روانی تراز ۵۰۰۰۰ دلار به همراه داشته باشد.

در حال حاضر، قیمت BTC از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا کنون بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته است. در حالی که این رمزارز اصلاح قیمت‌های متعددی را پس از تراز ۵۸۰۰۰ دلار تجربه کرده است، حمایت قدرتمندی در تراز ۴۵۰۰۰ دلار از آن به عمل آمده است. چرا که تعداد زیادی از سرمایه گذاران سازمانی در ترازهای قیمتی بالاتری تجمع کرده‌اند. هرچند خرید مداوم بیت کوین در کف‌های قیمتی منطقه‌ای باعث شده است تا میانگین قیمت این خریداران سازمانی همچون مایکرواستراتژی (MicroStrategy) و گری اسکیل، کاهش یابد.

در واقع بر اساس آخرین توییت مایکل سیلور (Michael Saylor)، مدیرعامل مایکرو استراتژی، میانگین قیمت BTCهای خریداری شده توسط مایکرواستراتژی به ۲۴۱۱۹ دلار رسیده است. اگر که همبستگی قیمت بیت کوین با شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ در هفته‌های پیش رو کاهش یابد، این امر را می‌توان یک نشانه مثبت برای قیمت ارزیابی کرد.

نوشته بیت کوین چگونه می تواند بر فشار فروش ایجاد شده در بازار غلبه کند ؟ اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا