اخبار ارز دیجیتال

بیت کوین یا اتریوم ، کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

بیت کوین یا اتریوم ، کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

این روزها بحث برای سرمایه گذاری در بازار رمزارزها بسیار داغ شده است. اما موضوع اصلی این است که بیت کوین (Bitcoin) یا اتریوم (Ethereum)، کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر هستند؟

اولین چیزی که به فکر هر فردی در هنگام سرمایه گذاری در بازار رمزارزها می‌رسد، چیست؟ جای تعجب نیست اگر آن گزینه بیت کوین باشد. به عقیده بسیاری از صاحب نظران داشتن این رمزارز کاملا ضروری است و آنچه را که عموم مردم به عنوان رمزارز می‌شناسند در قالب BTC، نمود پیدا می‌کند. هرچند بیت کوین تنها رمزارز موجود نیست، زیرا اتریوم نیز یکی دیگر از رمزارزهای محبوب است که با موفقیت به ترازهای قیمتی بالاتری راه یافته و از این نظر با BTC قابل مقایسه است.

بهترین روش برای توصیف رابطه بین این دو رمزارز آن است که بیت کوین کوکا کولای بازار است و اتریوم پپسی. برخی افراد یکی را از دیگری بیشتر می‌پسندند.

سوالی که مرتباً مطرح می‌شود این است که کدام یک از این رمزارزها برای سرمایه گذاری بهتر هستند. شاید بتوانید به سادگی و تنها با جستجوی قیمت فعلی بیت کوین و اتریوم به این پرسش پاسخ دهید. اما این را هم در نظر داشته باشید که بازار رمزارزها به بی ثباتی مشهور است. تنها دانستن قیمت‌ها کافی نیست. عوامل بیشتری برای در نظر گرفتن وجود دارند.

تفاوت‌های کلیدی

بیت کوین و اتریوم شباهت‌های بسیاری با هم دارند. بدیهی است که هر دو رمزارز هستند. آنها از طریق صرافی‌های آنلاین قابل معامله هستند و می‌توانند در مجموعه‌ای از کیف پول‌های رمزارزها ذخیره شوند. هر دو رمزارز غیرمتمرکز هستند، به این معنی که بانک مرکزی یا مقامات دیگر آنها را صادر یا تنظیم نمی‌کنند و اغلب از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند.

با این حال، با وجود تمام شباهت‌ها بین این دو رمزارز، تفاوت‌هایی نیز وجود دارد که آنها را از یکدیگر متمایز می‌کند. بیت کوین یک سیستم پولی الکترونیکی نظیر به نظیر است که بدون دخالت یک نهاد مرکزی به عنوان قدرت، به طور ایمن کار می‌کند. این اولین باری نبود که مفهوم پول به شکل غیرمتمرکز بکار گرفته می‌شود، اما این اولین باری بود که این ایده با موفقیت اجرا شد و طرفدارهای بسیاری به دست آورد. ارزش سایر رمزارزها مانند اتریوم به طور کلی همزمان با بیت کوین حرکت می‌کنند و بیت کوین هنوز بیش از هر رمزارز دیگری معامله می‌شود.

همانطور که قبلا مطرح شده بود، اتریوم از نظر فنی یک رمزارز نیست. در حقیقت، اتر (Ether) رمزارز است و اتریوم بستری است که اتر بر اساس آن بنا شده است. این یک تصور غلط رایج است. هدف از راه‌اندازی اتریوم در سال ۲۰۱۵ در واقع ارتقا نقاط ضعف بیت کوین بوده است. چرا که موارد استفاده از این بلاکچین، فرصت بیشتری را برای پیشرفت برنامه‌های جدید در اختیار توسعه دهندگان قرار خواهد داد.

به طور خلاصه، بیت کوین یک رمزارز و اتریوم یک پلتفرم است و اتر رمزارز مبتنی بر آن است. معاملات بیت کوین عمدتا با پول انجام می‌شوند، در حالی که معاملات اتریوم معمولا یک سری کد اجرایی هستند. معاملات در شبکه اتریوم بسیار سریعتر از بیت کوین انجام می‌گیرند. در بیشتر موارد، بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش و واسطه صرافی‌ها عمل می‌کند. اما کار اتریوم این نیست، این رمزارز در ابتدا با هدف تعریف و تمجید از بیت کوین توسعه یافت، اما از قضا به رقیب آن تبدیل شد.

انتخاب بهتر

اگر یک سرمایه گذار در بازار رمزارزها بخواهد رمزارزی را بخرد که هرگز از یاد نرود، بیت کوین گزینه بهتری خواهد بود، زیرا ثابت کرده که یک ذخیره ارزش قابل اعتماد است. با این حال، اگر قصد خرید رمزارزی را دارید که احتمالاً سرمایه گذاران از آن استفاده می‌کنند، بهترین گزینه برای این کار اتریوم خواهد بود.

در نهایت اتریوم این پتانسیل را دارد که سودهای بیشتری را به سرمایه گذاران خود بدهد. احتمالاً اتریوم سال جاری را با قیمتی بسیار کمتر از بیت کوین به پایان خواهد رساند اما با این حال این پتانسیل را دارد که دارایی سرمایه گذاران خود را ۴ برابر کند. اما این احتمال وجود دارد که ارزش بیت کوین حتی نتواند به دو برابر قیمت کنونی خود افزایش یابد.

در آخر تصمیم نهایی با خود شما خواهد بود که در کدام یک از این رمزارزها سرمایه گذاری خواهید کرد، اما سوال اصلی این است که انتخاب شما کدامیک از این دو ارز خواهد بود؟

نوشته بیت کوین یا اتریوم ، کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟ اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا