بیت کوین ۱۳۰۰۰ دلار شد

0
79

همزمان با بالا گرفتن تنش‌ها در بلاروس (Belarus)،‌ بازار بیت کوین نیز بیشتر از هر زمان دیگری داغ شده است به طوری که در بازارهای محلی با قیمت ۱۳۰۰۰ دلار در حال معامله است.

از آنجاییکه بلاروس در یکی از نگران کننده‌ترین بحران‌های داخلی خود قرار دارد، هم اکنون به بازاری داغ برای تجربه بیت کوین تبدیل شده است. تقاضا برای رمزارز شماره یک جهان در پلتفرم‌های همتا به همتا رو به فزونی می‌گذارد.

داده‌های دریافت شده از پکسفول (Paxful)، یک بازار بیت کوین، نشان می‌دهد مردم خواستار پرداخت ۲۵۰۰ دلار بیشتر برای دریافت یک واحد از بیت کوین هستند. در حالی که نرخ‌ها از یک فروشنده به فروشنده‌ای دیگر متفاوت است، قیمت متوسط بیت کوین در روز جمعه به نزدیک ۱۳۰۰۰ دلار رسیده است.

بیت کوین ۱۳۰۰۰ دلار

بازار داغ بلاروس – بیت کوین ۱۳۰۰۰ دلار شد

این در حالی است که، بیت کوین در محدوده ۱۰۵۰۰ تا ۱۰۸۰۰ دلاری در حال معامله است.

اعتراضات بلاروس

اکنون بلاروس در میانه یک ناآرامی سیاسی و مدنی شدید قرار دارد. الکساندر لوکاشنکو (Alexander Lukashenko)، مرد قدرتمند نظامی کشور، در میان اعتراضات گسترده علیه دیکتاتوری ۲۶ ساله خود، یک بار دیگر به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد کرد.

این سیاستمدار ۶۶ ساله چهارشنبه گذشته در مراسمی مخفیانه سوگند یاد کرد، این در حالی اتفاق افتاد که مردم بلاروس و بخشی از رهبران جهانی، انتخابات و رأی او را “تقلبی” خوانده بودند. از آن زمان، صدها و هزاران شهروند برای استعفای وی در خیابان‌ها به صفوف اعتراضات پیوسته‌اند.

در عین حال، تلاطم‌های سیاسی مداوم، اقتصاد بلاروس را در وضعیت غم انگیزی قرار داده است. براساس گزارش‌های محلی، مردم در حال برداشت دسته جمعی پول از حساب‌های بانکی خود هستند. در همین حال، کارگران یقه آبی اعتصاب می‌کنند و شرکت‌های فناوری اطلاعات قصد دارند به جاهای دیگر مهاجرت کنند.

“طی هفته‌های گذشته و پس از انتخابات ریاست جمهوری در ۹ آگوست، بلاروسی‌ها برای برداشت سپرده‌های روبل خود و تبدیل آنها به دلار و سایر ارزها به بانک‌ها مراجعه کرده‌اند.”

آینده تاریک به نظر می‌رسد. اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که اقتصاد بلاروس بواسطه عدم توانایی بانک مرکزی این کشور در تأمین نقدینگی بانک‌های عامل، بیشتر آسیب ببیند. در همین حال عدم اعتماد به دولت می‌تواند فشار نزولی بر روبل بلاروس را ادامه دار کند. در عین حال مهاجرت تعداد بیشتری از شهروندان و خارج کردن دارایی‌ها از این کشور، این مساله را بغرنج‌تر هم خواهد کرد.

رشد ۵۰ درصدی قیمت بیت کوین

رشد ۵۰ درصدی قیمت بیت کوین نسبت به دلار

بیت کوین رشد می کند

این همان دوره‌ای است که رشد بیت کوین در برابر روبل بلاروس رخ داد، آن هم با نرخ‌هایی چشمگیر. این نشان دهنده یک حرکت عظیم به سمت ارز رمزنگاری شده همراه با رشد ناآرامی‌های داخلی است.

علاوه بر آن مستنداتی از پویش‌های ابتکاری جدید در بلاروس که با استفاده از بیت کوین امکان پذیر شده‌اند، گزارش شده است. به عنوان مثال یک سازمان غیرانتفاعی محلی، BYSOL، در حال حاضر با پرداخت بیت کوین به افرادی که به دلیل اعتراض به رژیم لوکاشنکو از کار اخراج شدند، کمک می‌کند. این گروه تاکنون حدود ۲ میلیون دلار در قالب کمک‌های مالی جمع‌آوری کرده است.

امید می‌رود که مواردی از این دست دیگر معترضان را در خصوص بیت کوین و نقش قابل توجه آن در محافظت از آنها در مواجهه با هر گونه سرکوب به رهبری دولت، آگاه سازد. این موضوع تا حدی نشان می‌دهد که چرا نر‌خ‌های این ارز دیجیتال در هفته جاری در بازارهای P2P بلاروس بالاتر از حد معمول است.

در زمان نگارش این مطلب، بیت کوین با قیمت ۱۰۷۳۰ دلار در حال معامله است.

نوشته بیت کوین ۱۳۰۰۰ دلار شد اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید