اخبار ارز دیجیتال

تأثیرات بلاکچین و بیت کوین بر اقتصاد بین المللی

تأثیرات بلاکچین و بیت کوین بر اقتصاد بین المللی

در حالی که توسعه بیت کوین (Bitcoin) تازه آغاز شده است، اما فضای مالی پیش از این چنین روند تغییرات خود را آغاز کرده است. از این نظر، این موضوع بسیار حیاتی است که بدانیم سیستم مالی در چند سال آینده به چه شکلی در خواهد آمد و نیازهای آن دوره زمانی به چه ترتیب خواهند بود. در ادامه به برخی از تأثیرات گسترده بلاکچین و بیت کوین بر اقتصاد بین المللی خواهیم پرداخت.

در ادامه به بررسی برخی از مفاهیم روشن بازار رمزارزها و بلاکچین در اقتصاد بین المللی خواهیم پرداخت. تغییر در رویکرد سرمایه گذاری در سطح جهانی به امری متداول تبدیل شده است. اکنون، بسیاری از سرمایه گذاران و سهامداران ارزهای دیجیتال، به ویژه بیت کوین، را برای سرمایه گذاری در نظر گرفته‌اند. احتمالاً دلیل آن بهبود عملکرد سبد دارایی‌ها و تخصیص بخشی از سرمایه به بازار رمزارزها بوده است. ون اک (VanEck) در این خصوص اظهار داشته است که تنها انتقال مقدار کمی بیت کوین می‌تواند سود تجمیعی را به طرز قابل توجهی افزایش دهد.

در دنیای مدرنی که هر روز پیشرفت‌های جدیدی در حوزه فناوری شکل می‌گیرد، همه باید با رمزارزها و نحوه استفاده از آنها آگاهی داشته باشند. همچنین باید آن دسته از ویژگی‌های رمزارزها و بلاکچین که آنها را از ارزهای کاغذی متفاوت می‌کند، در نظر داشته باشید. زیرا به شما کمک می‌کند درک بهتری از چگونگی سرمایه گذاری در بازار رمزارزها و کسب سود حداکثری از آن بدست آورید.

رمزارزها از ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند که در بازار فیات و سایر دارایی‌های سنتی یافت نمی‌شوند. بنابراین بازار مالی ظرفیت پذیرش این گونه از دارایی‌های جدید را دارد. در ادامه به چند ویژگی خاص ارزهای دیجیتال که می‌توانند به توسعه بین المللی قدرت دهند و بر عملکرد اقتصاد جهان بیافزایند اشاره خواهیم کرد:

عدم وابستگی به معاملات ارزی

در بازار رمزارزها نیازی به استفاده از دلار ایالات متحده آمریکا نیست. این موضوع معامله گران را قادر می‌سازد تا بدون محدودیت با بازارهای بین‌المللی ارتباط برقرار کنند و همزمان سیاست مالی ایالات متحده آمریکا را نیز دور بزنند.

واسطه‌ها را از میان برمی‌دارد

در اصل، هدف رمزارزها این بوده است که انتقال الکترونیکی بین سرمایه گذاران و موسسات مالی را بدون هیچ تداخلی امکان پذیر سازند. این کاملاً برخلاف عملکرد ارزهای متعارف است. در واقع در دنیای رمزارزها نیازی به نماینده یا کارگزار نیست و صرافی‌ها نیز می‌توانند کاملاً به صورت غیرمتمرکز عمل کنند.

معاملات برون مرزی

از آنجا که سیستم‌های بانکی برای بخش قابل توجهی از مردم کشورهای در حال توسعه در دسترس نیستند، بیت کوین نقش مهمی در ارائه دسترسی آنها به خدمات مالی ایفا خواهد کرد و آنها را قادر می‌سازد تا وجوه خود را انتقال دهند. بیت کوین نه تنها این افراد را قادر خواهد ساخت تا به خدمات مالی و تجارت الکترونیک دسترسی داشته باشند و انتقال وجه و پرداخت‌های خود را در داخل مرزهای کشور خود انجام دهند، بلکه انجام این کار به صورت جهانی را نیز فراهم خواهد کرد.

رونق بخشیدن به معاملات برون مرزی

رمزارزها با کارمزدهای معاملاتی کم خود شناخته می‌شوند و آنها را برای پرداخت در هر نقطه از دنیا ایده آل می‌سازند. افرادی که از مرزهای جغرافیایی عبور کرده‌اند، چه به عنوان یک سفر کاری و چه به عنوان سفر تفریحی، می‌توانند کالاها و خدمات مورد نظر خود را با استفاده از رمزارزها خریداری کنند. بدون اینکه نگران کارمزدهای بالای بازار فارکس باشند.

قوانین بیت کوین

از آنجا که رمزارزها در همه جا حضور دارند، سیاست گذاران فدرال و ایالتی به سرعت به دنبال رفع مشکلات اقتصادی هستند. سازمان‌های ملی نیز فعالیت‌های گسترده‌ای را برای مدیریت این فضای مالی آغاز کرده‌اند. این رویکردها به وضع مقرراتی کمک خواهند کرد که می‌توانند در صورت بروز بحران‌های ارزی و مالی در حیطه ارزهای دیجیتال با آنها مقابله کنند.

از بین رفتن موانع دسترسی و ایجاد رقابت

رمزارزها، یک شبکه تبادل دیجیتال توزیع شده هستند و با این هدف ایجاد شده‌اند تا نیاز به صدور پول و پرداخت در همه نهادهای متمرکز را برطرف کند.

ورود نامحدود اعتبار به شبکه

رمزارزها اجازه دسترسی آزاد به یک سیستم ارزی قابل اعتماد را به کاربران خود خواهند داد. چرا که این دارایی‌های دیجیتال نوعی پول مجازی کاملاً داده محور هستند.

نوشته تأثیرات بلاکچین و بیت کوین بر اقتصاد بین المللی اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا