تحلیل ارز دیجیتال

تحلیل اختصاصی قیمت بیت کوین ۸ آبان (۲۹ اکتبر)

با نوسان قیمت بیت کوین در روز گذشته به زیر ۱۳ هزار دلار، به آلت‌ کوین‌ها ضربه جدی وارد شد و ریزشی ناگهانی را تجربه کردند، بااین‌حال، ساختار بیت کوین در دیدگاه کلان همچنان صعودی است.

به‌‍گزارش کوین‌تلگراف، بازارهای سهام در سراسر اروپا به‌صورت قرمزرنگ بسته شده، بازارهای ایالات متحده نیز شاهد فشارهای فروش شدیدی هستند. شاید بتوان گفت که سرمایه‌گذاران از شکننده‌بودن روند بازیابی اقتصاد فعلی جهان به‌دنبال افزایش مبتلایان کووید ۱۹، هراس دارند. این احساس منفی فزاینده همچنین باعث کاهش قیمت طلا شده، درحالی‌که شاخص دلار آمریکا افزایش یافته است.

یک نظرسنجی انجام‌شده توسط شرکت گری ‌اسکیل اینوِستمِنتس (Grayscale Investments)، شرکت مدیریت سرمایه ارزهای دیجیتال، نشان داده است که تعداد سرمایه‌گذارانی که با بیت کوین آشنا هستند از ۵۳ درصد در سال ۲۰۱۹، به ۶۲ درصد در سال جاری رسیده است. این نظرسنجی همچنین بیا‌ن‌گر این موضوع است که حدود ۵۵ درصد از پاسخ‌دهندگان در سال جاری به سرمایه‌گذاری در بیت کوین علاقه نشان داده‌اند، درحالی‌که این رقم در سال ۲۰۱۹، ۳۶ درصد بوده است.

با مشارکت بیشتر سرمایه‌گذاران نهادی و خرد، احتمال اینکه بازار ارزهای دیجیتال کمتر در معرض دست‌کاری قرار گیرد، وجود خواهد داشت و این مهم می‌تواند سرمایه‌های بیشتری را معطوف به بازار کند. وقتی قیمت یک دارایی وارد اصلاح می‌شود یا در شرف اصلاح احتمالی قرار دارد، توجه به سطوح حمایت قوی به معامله‌گران کمک می‌کند تا تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند.

امکان‌ دیده‌شدن سطوح پایین‌تر قیمتی در هفته جاری، با توجه به احتمال وقوع بیش‌ترین کاهش سختی شبکه بیت کوین در ۵ ماه اخیر وجود خواهد داشت. داده‌های حاصل از منبع BTC.com تخمین می‌زند که در تنظیم خودکار مجدد بعدی سختی شبکه، این مقدار ممکن است به اندازه ۸.۳ درصد تا چهار روز آینده کاهش پیدا کند.

پس از ماه ژوئن و هاوینگ اخیر بیت کوین، حرکات قیمت به‌آرامی و همراه با سختی و نرخ هش (هش‌ریت) شبکه کاهش یافته است. پس از آن، با افزایش هر دو معیار، قیمت نیز خود را بازیابی کرده است. به‌همین‌ترتیب این نظریه معروف که قیمت دنباله‌رو اصول بنیادی مخصوصا ‌هش‌ریت است، تقویت می‌شود.

به‌سراغ سطوح مهم قیمتی در نمودار و حرکات احتمالی آینده آن می‌رویم. در تحلیل تکنیکال اختصاصی گذشته قیمت اشاره به امکان وقوع اصلاح قیمت پس از برخورد به ناحیه مقاومتی ۱۱,۶۰۰ الی ۱۱,۷۰۰ کردیم. قیمت با دقت بالایی به این ناحیه برخورد کرد و پس از اتمام اصلاح تا نزدیکی ناحیه حمایتی موردنظر در تحلیل (در ۱۱,۲۰۰ دلار که کمی بالاتر از ناحیه ۱۰,۸۷۰ الی ۱۱,۰۰۰ دلار است) به پایین کشیده شد. در تحلیل‌های گذشته نیز به امکان جهش قیمت پس از نقض مقاومت ۱۱,۵۰۰ دلار نیز اشاره‌ای داشتیم.

حال علاوه بر عوامل بنیادی، عناصر تکنیکالی نیز از برخورد قیمت به مقاومت سنگین و امکان شروع اصلاح هشدار می‌دهند. برای مثال اگر در تایم‌فریم هفتگی به نمودار لگاریتمی قیمت توجه کنیم، شاهد برخورد آن به سطح ۷۸.۶ درصد اصلاحی فیبوناچی موج مشخص‌شده در ۱۳،۲۰۰ دلار و زیر روند صعودی قیمت (خط قرمز) هستیم.

نمودار قیمت بیت کوین به دلار آمریکا در تایم‌فریم هفتگی

در نمودار حسابی نیز شاهد درگیری قیمت با هم‌نشینی سطح اصلاحی فیبوناچی ۶۱.۸ درصد موج نزولی بزرگ و سطح ۱۴۱.۴ درصد گسترشی فیبوناچی موج نزولی اخیر در ۱۳،۳۳۰ دلار هستیم. همه این عوامل سخت و محکم بودن ناحیه مقاومتی ۱۳,۲۰۰ الی ۱۳،۳۳۰ دلار را نشان می‌دهد. در بالای این ناحیه احتمال نوسان قیمت تا ۱۴,۱۴۰ دلار وجود خواهد داشت.

نمودار قیمت بیت کوین به دلار آمریکا در تایم‌فریم هفتگی

در تایم‌فریم روزانه نیز نوسان قیمت بر روی خط میانی کانال ترسیم‌شده را می‌بینیم. با توجه به واگرایی منفی تشکیل‌شده بر روی اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI)، اگر قیمت سطوح فعلی خود و حمایت خط میانی را از دست بدهد، امکان اصلاح آن تا ناحیه حمایتی ۱۲,۱۵۰ الی ۱۲،۳۰۰ دلار وجود خواهد داشت. در زیر این سطح نیز حمایت بعدی قیمت در ۱۱،۵۰۰ قرار گرفته است.

نمودار قیمت بیت کوین به دلار آمریکا در تایم‌فریم روزانه

اگر دوباره به تایم‌فریم هفتگی رجوع کنیم، پولبک قیمت به خط گردن الگوی سر و شانه معکوس منطقی به‌نظر می‌رسد. همچنین باید توجه داشت که این الگو تا زمانی که ۱۰ درصد بالاتر از خط گردن بسته نشود (در وضعیت فعلی ۷ درصد)، نمی‌تواند به‌عنوان سیگنالی بلندمدت تلقی شود چرا که امکان شکست‌خوردن الگو وجود خواهد داشت.

الگوی سر و شانه معکوس در نمودار قیمت بیت کوین به دلار آمریکا در تایم‌فریم هفتگی
  • مقاومت‌ها: ۱۳,۲۰۰ – ۱۳،۳۳۰ – ۱۴,۱۴۰
  • حمایت‌ها: ۱۲،۳۰۰ – ۱۲,۱۵۰

به‌نظر شما آیا با توجه به اینکه نمودار گارد نزولی گرفته و خود را به‌سرعت به این مقاومت‌های کلیدی رسانده و با آن‌ها درگیر شده است، در حال تقلب‌رساندن به ما از اوضاع آینده جهان یا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است؟ باید ببینیم. در آخر همان‌‌طور که در گذشته بارها به این اصل مهم اشاره کردیم، با تنظیم بهینه حد ضرر، ریسک خود را در هفته‌های آتی کنترل کنید و با ورود و خروج پله‌ای در حمایت و مقاومت‌ها، سرمایه خود را مدیریت کنید.

The post تحلیل اختصاصی قیمت بیت کوین ۸ آبان (۲۹ اکتبر) appeared first on ارزدیجیتال.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا