اخبار ارز دیجیتال

تحلیل قیمت بیت کوین؛ تحلیل‌گران از تکرار پنجشنبه سیاه صحبت می‌کنند

شاخص‌های فنی نشان می‌دهد که بازار بیت کوین اکنون در وضعیت حساسی قرار گرفته است . اگر خریداران نتوانند قیمت را حمایت کنند، احتمال شکل‌گیری یک سقوط گسترده مانند پنجشنبه سیاه سال ۲۰۲۰ وجود دارد.

به گزارش نیوز بی‌تی‌سی، در لحظه نگارش این مطلب بیت کوین به‌دنبال بازپس‌گیری و حفظ سطح ۵۰,۰۰۰ دلار است. علاوه بر این، خریداران تلاش می‌کنند کندل قیمت را که به‌تازگی از ابر ایچیموکو (Ichimoku) عبور کرده، بالای ابر قرمزرنگ این اندیکاتور حفظ کنند.

آخرین باری که کندل قیمت نتوانست موقعیت خود را بالای خط قرمزرنگ ابر ایچیموکو حفظ کند، مربوط به پنجشنبه سیاه مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) است، در آن زمان بازار بیت کوین با یکی از سنگین‌ترین فروش‌های تاریخ خود مواجه شد. اما آیا احتمال تکرار چنین سقوطی وجود دارد؟

تا زمانی که بیت کوین یک کف قیمتی جدید ثبت کند یا اینکه یک حرکت صعودی قدرتمند از سطح ۵۰,۰۰۰ دلار بتواند این ارز دیجیتال را به اوج تاریخی اخیر خود برساند و فاصله کندل قیمت از ابر قرمز بیشتر شود، بحث درباره ادامه روند صعودی یا آغاز روند نزولی به قوت خود باقی است.

اکنون خریداران و فروشندگان برای شکستن مقاومت خط پیشروی قرمزرنگ ایچیموکو با یکدیگر رقابت می‌کنند. در نگاه اول به نظر می‌رسد که سطح ۵۰,۰۰۰ دلار نقطه عطف بیت کوین است، با این حال همان طور که از نمای ۳ روزه بازار پیداست، حرکات بیت کوین در جهت حفظ موقعیت قیمت بالای ابر ایچیموکو است.

نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

اگر بخواهیم با بررسی وضعیت ابر ایچیموکو در گذشته روند قیمت در آینده را پیش‌بینی کنیم، شکسته‌شدن مقاومت خط پیشروی قرمزرنگ می‌تواند به شکل‌گیری سقوطی مانند پنجشنبه سیاه ۲۰۲۰ منجر شود. قرمز بودن رنگ ابر در سیستم ایچیموکو نشان از قدرت فروشندگان دارد، بنابراین ممکن است با وجود رشد قیمت بیت کوین در هفته‌های اخیر، فروشندگان همچنان قدرت بیشتری داشته باشند.

اگر چنین سقوطی شکل بگیرد، ثبت کف قیمتی جدید لزوماً به‌معنای شکل‌گیری یک روند نزولی جدید نخواهد بود. تعریف درست روند نزولی ثبت مجموعه‌ای از کف‌ها و اوج‌های قیمتی متوالی است که هرکدام از کف‌ها و اوج‌ها قیمتی ماقبل خود پایین‌تر باشند. این تنها اتفاق در صورتی رخ می‌دهد که روند بازار در سطح فعلی معکوس شود.

حتی پنجشنبه سیاه سال ۲۰۲۰ هم به‌نوعی یک موقعیت خرید بود که نشان می‌داد موج اصلاحی «ABC» به پایان رسیده است. بر اساس تئوری امواج الیوت، پس از هر موج پیش‌رونده (صعودی) یک موج اصلاحی شکل می‌گیرد.

نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

در موج اصلاحی ABC، موج C (کف دوم) همواره پایین‌تر از موج A (کف اول) است. برای افزودن به اعتبار این نظریه، می‌توان گفت که روند صعودی قبل از مارس ۲۰۲۰ و روند صعودی اخیر بیت کوین، هر دو دارای قسمت‌های مشابهی هستند.

هیچ تضمینی وجود ندارد که موج C تکمیل شود و قیمت کف جدید را به ثبت برساند. موج‌های پیش‌رونده همواره در جهت روند کلی بازار حرکت می‌کنند و موج اصلاحی ABC کنونی بیت کوین می‌تواند موج چهارم و بخشی از یک روند بزرگ‌تر (موج ۱۲۳۴۵) باشد و شکل‌گیری هر روند نزولی در این موقعیت باید مورد بررسی قرار بگیرد.

روند بزرگ‌تر نشان می‌دهد که موج نهایی یعنی موج پنجم، قبل از پایان روند صعودی تکمیل خواهد شد که در این صورت موجی به‌یادماندنی خواهد بود. اگر تمام چیزی‌هایی که گفته شد اتفاق بیفتد و الگو به درستی کار کند، پس از پایان این موج بیت کوین با یکی از بدترین بزارهای نزولی تاریخ خود مواجه خواهد شد.

نمودار قیمت بیت کوین (برای مشاهده سایز اصلی روی تصویر کلیک کنید)

تحلیل قیمت بیت کوین؛ تحلیل‌گران از تکرار پنجشنبه سیاه صحبت می‌کنند

در این باره بیشتر بخوانید

  • راز دسامبرهای صعودی برای قیمت بیت کوین؛ آیا تاریخ تکرار می‌شود؟
  • بازگشت قیمت بیت کوین به ۷۳۰۰ دلار؛ آیا روند صعودی شروع شده است؟
  • بیت کوین در ابتدای یک روند صعودی بزرگ قرار دارد
  • قیمت بیت کوین روزهای پرنوسانی را تجربه می‌کند
  • تحلیل قیمت بیت کوین؛ خریداران به‌دنبال رسیدن به اهداف بالاتر هستند

منبع خبر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا