اخبار ارز دیجیتال

تصویب بسته حمایتی دیگری به ارزش ۵۴۰ میلیارد یورو توسط اتحادیه اروپا برای فرار از رکود اقتصادی

وزرای دارایی اتحادیه اروپا برای کمک به مقابله با آسیب های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، یک بسته حمایتی ۵۴۰ میلیارد یورویی را تصویب کرده‌اند. تبعات این اقدام مشترک، اوضاع اعضای این گروه را که از شیوع این بیماری آسیب دیده‌اند، وخیم‌تر خواهد کرد.

به نظر میرسد که تزریق نقدینگی بیشتر، در روزهای آتی باز هم رخ خواهد داد، زیرا این بحران همچنان ادامه دارد تا اقتصاد کشورها را از بین ببرد.

بسته محرکی که مورد توافق وزرای دارایی اتحادیه اروپا قرار گرفته است، همان یوروهای جدیدی است که قرار است از مکانیسم ثبات اروپا، ایجاد اشتغال کوتاه مدت و تضمین وام بانک سرمایه‌گذاری اروپا حمایت کند.

علاوه براین، یک صندوق احیا برای کمک به شتابدهی به مرحله بهبودی پیشنهاد شده است اما جزئیات آن هنوز روشن نشده است.

بسته حمایتی اروپا یک اتحادیه فروپاشیده را نشان میدهد

به‌دنبال تلاش دولتهای مختلف در تصویب بسته حمایتی، اتحادیه اروپا به تازگی طرح بسته کمک اقتصادی خود را علنی کرده است. به گزارش نیویورک تایمز پس از تلاش‌های ناکام اوایل این هفته، نمایندگان مالی سرانجام شب گذشته ۵۴۰ میلیارد یورو برای تحمل این ضربه مهلک اقتصادی تصویب کردند که بسیاری آن را یک رکود اجتناب ناپذیر و وحشیانه میخوانند.

مهمترین بخش از اقدامات جدید به قوانینی در مورد مکانیسم ثبات اروپا (ESM) مربوط میگردد. کشورهای عضو اتحادیه قادر به استفاده بدون قید و شرط از صندوق ۲۴۰ میلیارد یورویی خواهند بود. قبل از این اصلاحیه، اعضای اتحادیه اروپا قبل از اینکه بتوانند از بودجه ESM استفاده کنند، می‌بایست نسبت به یک دستورالعمل اصلاحاتی متعهد میشدند.

علاوه براین، ۱۰۰ میلیارد یورو به منظور حمایت از یک برنامه کاری کوتاه مدت جدید کمیسیون اروپا که تحت نام SURE شناخته میشود اختصاص یافته است. این صندوق از طرح هایی که قبلاً در اکثر کشورهای عضو اجرا شده‌اند، حمایت خواهد کرد.

سرانجام، ۲۰۰ میلیارد یورو دیگر به بانک سرمایه‌گذاری اروپا تخصیص یافته است. این وجوه به‌عنوان ضمانت وام‍‌هایی که کشورهای عضو نسبت به آن متعهد شده‌اند، به کار گرفته خواهد شد.

در این میان، درخواست کمک‌های اضافی از طریق اتحادیه اروپا، از سوی نمایندگان اسپانیایی و ایتالیایی، یعنی دو کشوری که به دلیل بیماری کرونا آسیب جدی دیده‌اند، توسط ملل ثروتمندتر اتحادیه رد شده است. به همین ترتیب، اقتصادهای قوی‌تر اتحادیه اروپا نیز در محدود کردن استفاده از بودجه اختصاص داده شده فقط به برنامه‌های مرتبط با بهداشت موفق بودند.

به نقل از بانک مرکزی اروپا، این تدابیر جدید، به ۷۵۰ میلیارد یوروی برنامه خرید اضطراری مشترک که ماه گذشته توسط بانک مرکزی اروپا اعلام شد، همراه با اقدامات تخفیف وثیقه که دقیقاً چند روز پیش اعلام شد، افزوده خواهد شد.

چیزی که اهمیت دارد این است که این توده نقدینگی اضافی در اقتصاد اروپا پمپاژ خواهد شد که اثرات مخربی در آینده به همراه خواهد داشت. این تنها یک مُسکن برای رکود اقتصادی است که تاثیری موقت خواهد داشت. به هر حال گستره کامل تاثیر اقتصادی شیوع ویروس کرونا هنوز هم چندان شناخته‌ شده نیست.

مجتبی رحمان، رئیس بخش اروپا در گروه اوراسیا، در مورد لزوم اقدامات اضافی اظهار داشت:

“بسیاری از شکاف‌های اساسی در این معامله وجود دارد که بعداً مشخص میشود.”

به همین ترتیب، پائولو جنتیلونی، کمیسر اروپا در اقتصاد و نخست وزیر سابق ایتالیا، اظهار داشت که این پاسخ نهایی اقتصادی اتحادیه اروپا به بحران نیست:

“این پایان راه نیست.”

🗓

نوشته تصویب بسته حمایتی دیگری به ارزش ۵۴۰ میلیارد یورو توسط اتحادیه اروپا برای فرار از رکود اقتصادی اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا