اخبار ارز دیجیتال

تضعیف ساختار تکنیکال بیت کوین با افت قیمت به زیر تراز ۵۴۰۰۰ دلار

تضعیف ساختار تکنیکال بیت کوین با افت قیمت به زیر تراز ۵۴۰۰۰ دلار

تحلیل تجمع نهنگ‌های نشان می‌دهد که هر دو گروه هودلرها و نهنگ‌ها در فروش یکباره بیت کوین (Bitcoin) طی چند روز گذشته و تضعیف ساختار تکنیکال آن دست داشته‌اند.

بیت کوین در تاریخ ۲۰ آوریل به زیر تراز ۵۴۰۰۰ دلار سقوط کرد. این در حالیست که نقاط تجمع نهنگ‌های بازار پیشنهاد دهنده آن است که بیت کوین در کوتاه مدت خواهد توانست ترازهای ۵۵۱۷۲ و ۵۶۲۷۴ دلار را باز پس گیرد.

بازار رمزارز پس از آغاز یک بازیابی قیمت در روز دوشنبه، دوباره روندی نزولی را در پیش گرفته است. بیت کوین از تراز ۵۷۴۰۰ دلار به زیر تراز ۵۴۰۰۰ دلار حرکت کرد و در این مسیر حمایت ایجاد شده از سوی نهنگ‌ها در تراز ۵۵۱۷۲ دلار را از دست داد.

در آینده نزدیک، بازپس‌گیری تراز ۵۵۱۷۲ دلار و تبدیل آن به یک حمایت برای بیت کوین حیاتی خواهد بود. در غیر این صورت بیت کوین با خطر آزمایش تراز حمایتی کلیدی ۵۱۰۰۰ دلار مواجه خواهد شد.

چرا سطوح حمایتی ایجاد شده توسط نهنگ‌ها مهم هستند؟

تجمع نهنگ‌ها زمانی شکل می‌گیرد که نهنگ‌ها یا سرمایه گذاران با ارزش خالص بالا حجم قابل توجهی از بیت کوین را می‌خرند یا می‌فروشند. نهنگ‌ها تمایل دارند تا در ترازهایی که دست به خرید عمده بیت کوین زده بودند دوباره اقدام به خرید کنند تا اینگونه از جایگاه خود دفاع نمایند و به همین دلیل ناحیه تجمع نهنگ‌ها معمولاً یک شاخص مثبت است که وجود یک حمایت قدرتمند را به تصویر می‌کشد.

نمودار تجمع نهنگ های بیت کوین (Bitcoin) توسط ویل مپ

نمودار تجمع نهنگ های بیت کوین

تحلیل‌گران ویل مپ (Whalemap)، یک پلتفرم تحلیل داده که فعالیت نهنگ‌ها را ردگیری می‌کند، اشاره کرده است که نهنگ‌های بسیاری در تراز ۵۸۰۰۰ دلار تجمع کرده‌اند. به گفته این تحلیل‌گران، با توجه به اینکه تراز ۵۸۰۰۰ دلار در کوتاه مدت یک ناحیه قیمتی جذاب برای خریداران خواهد بود، باید ترازهای ۵۶۲۷۴ و ۵۵۱۷۲ دلار را نیز به عنوان ترازهای کلیدی بعدی زیر نظر داشت. این تحلیل‌گر گفته است:

“حجم زیادی از دارایی‌های ذخیره شده در آدرس نهنگ‌ها در تراز ۵۸۰۰۰ دلار خریداری شده است. این ناحیه می‌تواند برای بیت کوین مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. ترازهای ۵۶۲۷۴ و ۵۵۱۷۲ دلار هم اکنون نواحی حمایتی مهمی هستند که در ادامه روند صعودی نقش کلیدی ایفا خواهند کرد.”

اگر بیت کوین نتواند ترازهای یاد شده را باز پس گیرد، این بدان معنی خواهد بود که نهنگ‌ها قصد ندارند بر دارایی‌های فعلی خود بیافزایند. اگر چنین اتفاقی روی دهد، بازگشت قیمت بیت کوین به تراز حمایتی ۵۱۰۰۰ دلار دور از انتظار نخواهد بود. تراز ۵۱۰۰۰ دلار از این نظر حائز اهمیت است که اگر خریداران نتوانند حمایت خوبی را از آن به عمل آورند به شکست ساختار کف پایینتر (Highr low) بیت کوین منجر خواهد شد و این امر می‌تواند بازار صعودی بیت کوین را به کلی مختل کند.

تحلیل نمودار 1 روزه قیمت بیت کوین (Bitcoin)

نمودار ۱ روزه قیمت بیت کوین

به گفته تحلیل‌گران ویل مپ اگر بیت کوین نتواند بالاتر از سطح ۵۵ هزار دلار باقی بماند می‌توان انتظار داشت که تا تراز ۴۷۴۳۸ دلار، جایی که یک حمایت قوی تشکیل شده است، نیز سقوط کند.

نهنگ ها و هودلرها مقصران اصلی سقوط بیت کوین

در ۱۸ آوریل قیمت بیت کوین یک سقوط تند و تیز از تراز ۶۰۰۰۰ دلار تا حدود تراز ۵۰۰۰۰ دلار را تجربه کرد. بر اساس گفته‌های تحلیل‌گر ویل مپ نه تنها هودلرهای بلندمدت بیت کوین اقدام به فروش دارایی خود کرده‌اند بلکه نهنگ‌های بزرگ نیز رویکرد مشابهی را در پیش گرفته‌اند:

“بر اساس داده‌هایی که در اختیار ما قرار دارد، کوین‌هایی که در روز سقوط بیت کوین به فروش رفته‌اند، پس از هاوینگ سال ۲۰۲۰ خریداری شده بودند. بررسی‌ها نشان می‌دهند که علاوه بر هودلرها، نهنگ‌ها نیز در این فروش گسترده دست داشته‌اند.”

با توجه به روند کنونی سخت است که پیش‌بینی کنیم بیت کوین در آینده نزدیک یک رالی قیمت بزرگ را پیش روی خود دارد یا اینکه روندی نزولی را در پیش خواهد گرفت. برخی تحلیل‌گران معتقدند که بیت کوین اصلاح قیمت عمیق‌تری را پیش روی خود دارد.

نوشته تضعیف ساختار تکنیکال بیت کوین با افت قیمت به زیر تراز ۵۴۰۰۰ دلار اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا