اخبار ارز دیجیتال

تعطیلی ۱۱۰۰ مزرعه غیرمجاز استخراج بیت کوین در ایران

به گزارش رسانه‌های محلی، شرکت تولید، توزیع و انتقال نیروی برق ایران (توانیر) اعلام کرده است که ۱۱۰۰ مزرعه غیرمجاز استخراج بیت کوین را در کشور ایران تعطیل کرده است.

پس از اقدام عجیب شرکت توانیر مبنی بر اهدای پاداش ۱۰۰ میلیون ریالی (حدود ۴۴۰ دلار) برای لو دادن ماینرهای غیر مجاز، این شرکت توانست مزارع استخراج غیرمجاز زیادی را شناسایی کند. مصطفی رجبی مشهدی، معاون شرکت توانیر در این رابطه گفت:

“قبلاً شناسایی مزارع غیرقانونی استخراج ارزهای دیجیتال محدود بود زیرا شرکت برق نمی‌توانست همه مزارع غیرقانونی را تنها با بررسی الگوهای مصرف آنها شناسایی کند.”

جولای سال گذشته ماینرهای بیت کوین در ایران از قانون اعطای مجوز استخراج به ماینرها استقبال کردند. اما پس از آن با تعرفه‌های بالای برق مواجه شدند. به همین دلیل برخی از آنها شروع به استفاده از برق یارانه‌ای به صورت غیرقانونی کردند. به گفته رجبی مشهدی، برخی از ماینرها تجهیزات خود را در واحدهای صنعتی و کشاورزی نصب می‌کنند.

گفتنی است که واحدهای صنعتی و کشاورزی دارای مصرف برق بالایی هستند و همین امر مانع از شناسایی مزارع استخراج غیرقانونی در آنها می‌شود. رجبی مشهدی در تکمیل گفته‌های خود درخصوص تعطیلی ۱۱۰۰ مزرعه غیرمجاز استخراج بیت کوین، افزود:

“نظارت شرکت توانیر به تنهایی نمی‌تواند تغییر قابل توجهی در مصرف این دسته خاص را نشان بدهد.”

شایان ذکر است ایران، سومین تولید کننده بزرگ نفت در جهان، در حال مبارزه با قاچاق تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال به این کشور است. جمهوری اسلامی ایران، از سال ۲۰۱۹ تاکنون تعداد ۶۲۴ مجوز مزرعه استخراج ارزهای دیجیتال صادر کرده است، اما بنابر گزارشات منتشر شده، برخی از این مزارع دارای مجوز غیرفعال هستند.

ماه گذشته، اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهور ایران گفت که به زودی همه ماینرها برای فعالیت در حوزه استخراج ارزهای دیجیتال، ملزم به ثبت نام در یک سامانه دولتی خواهند شد.

گفتنی است این کشور پهناور از مزیت برق ارزان قیمت برخوردار است و همین موضوع باعث جذب ماینرهای دیگر کشورها از جمله چین و اوکراین به ایران شده است. براساس داده‌های رسمی، مزارع استخراج در ایران، به ازای هر کیلووات ساعت برق مبلغ ۴۸۰۰ ریال پرداخت می‌کنند. البته نرخ‌ها در اوج فصل تابستان، یعنی از ژوئن تا سپتامبر، به دو برابر این میزان افزایش می‌یابد.

همانطور که پیش از این گزارش شده بود، شرکت توانیر در ماه جولای اعلام کرد که برای تشویق ماینرهای قانونی تلاش میکند تا از تعرفه برق این گروه در دوره‌های اوج مصرف به میزان ۴۷% بکاهد.

با این حال، ماینرهای بیت کوین برای اینکه واجد شرایط استفاده از این طرح باشند ملزم هستند در “پروژه‌های افزایش بهره‌وری انرژی” توانیر از جمله تعویض یک میلیون دستگاه تهویه هوای قدیمی شرکت کنند.

بیت کوین برای ایران هم جنبه سیاسی و هم جنبه اقتصادی دارد. مهمترین انگیزه استخراج این ارز دیجیتال برتر برای ایران در درجه اول، آزادی اقتصادی و عدم وابستگی به دولت آمریکا است.

منبع: Bitcoin.com

نوشته تعطیلی ۱۱۰۰ مزرعه غیرمجاز استخراج بیت کوین در ایران اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا