اخبار ارز دیجیتال

جایگاه چین لینک و اهمیت اوراکل‌ غیرمتمرکز دیفای از زبان سرگئی نظروف

اهمیت اوراکل غیرمتمرکز دیفای

سرگئی نظروف (Sergey Nazarov)، بنیانگذار پروتکل چین لینک (Chainlink)، در خصوص اهمیت اوراکل غیرمتمرکز دیفای (DeFi) برای برقراری اعتماد و امنیت در این حوزه توضیح داده است و وجود یک چنین بستری را برای بقای اکوسیستم مالی غیرمتمرکز لازم و ضروری ارزیابی کرده است.

ضرورت اوراکل غیرمتمرکز برای امنیت دیفای

به اعتقاد سرگئی نظروف، افزایش میزان غیرمتمرکز بودن و مقیاس پذیری فناوری‌های اوراکل، برای اعتماد به اکوسیستم دیفای، ضروری خواهد بود. چرا که اوراکل‌ها، با اتصال به داده‌های دنیای واقعی، نقشی اساسی را در تضمین عملکرد صحیح پروتکل‌های DeFi بازی خواهند کرد.

با این حال اطمینان حاصل کردن از عملکرد اوراکل‌هایی که برای بازیابی اطلاعات تنها به یک منبع داده متکی هستند، ریسک زیادی را متوجه پروتکل‌های دیفای خواهد ساخت. برای مثال، نظروف به مشکل بیش از حد متمرکز بودن اوراکل‌ها که در نهایت به ارتکاب ۵ حمله وام سریع (Flash Loans) در فضای دیفای منجر شد اشاره کرده است. این حملات باعث شد تا بیش از ۴۰ میلیون دلار دارایی کاربران از دست برود.

بررسی اهمیت اوراکل‌های غیرمتمرکز از نگاه سرگئی نظروف بنیانگذار چین لینک

اهمیت اوراکل‌های غیرمتمرکز از نگاه سرگئی نظروف

وام سریع چیست و به چه منظوری استفاده می شود؟

وام‌های سریع، یک نوع از وام دهی هستند که به هیچ وثیقه‌ای نیاز ندارند. اما افراد سودجو می‌توانند از این نوع وام‌ها به دلیل ساختاری که دارند برای دستکاری قیمت یک رمزارز و همچنین سرقت وجوه حاصل از پروتکل دیفای، استفاده کنند. نظروف در ادامه گفت:

“شما نخواهید خواست قیمت رمزارز مورد نظر خود را تنها از یک صرافی دریافت کنید، زیرا اگر یک صرافی، معاملات کوچک داشته باشد و کسی درخواست وام فلش دهد، در نتیجه شما شاهد موقعیتی خواهید بود که یک فرد خروجی پروتکل دیفای شما را در اختیار خود گرفته است.”

طبق گفته نظروف، تنها راه جلوگیری از چنین حملاتی این است که مطمئن شویم مکانیسم کشف قیمت پروتکل از منابع مختلفی برای انجام این کار بهره می‌گیرد. به همین دلیل است که اوراکل چین لینک، تمرکز بر ساخت شبکه های اوراکل غیرمتمرکز دارد. نظروف خاطرنشان کرد:

“ما داده‌های خود را از چند ارائه دهنده اطلاعات جمع آوری می‌کنیم که ما را به صدها صرافی متصل می‌کنند. بنابراین حجم دارایی‌ها به کجا که انتقال یابد، چین لینک خواهد توانست قیمت جهانی را به درستی به نمایش بگذارد.”

به گفته نظروف، یک شبکه اوراکل با عملکرد مناسب باید بتواند متناسب با میزان کل حجم قفل شده در پروتکل‌های دیفای مقیاس پذیر باشد.

نوشته جایگاه چین لینک و اهمیت اوراکل‌ غیرمتمرکز دیفای از زبان سرگئی نظروف اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا