حرکت پروژه های دیفای به لایه اپتیمیستیک به دنبال ازدحام شبکه اتریوم

0
40

پروتکل‌های پیشرو دیفای (DeFi) در حال پیاده‌سازی لایه اپتیمیستیک (Optimistic) شبکه اتریوم هستند تا از بار هزینه‌های بالای گس (Gas) کاربران خود بکاهند.

پروتکل‌های اکوسیستم مالی غیرمتمرکز یا دیفای، برای اجرای راه‌حل‌های مقیاس پذیر لایه دوم در حال رقابت هستند. چرا که هزینه‌های گس اتریوم سر به فلک گذاشته و از طرف دیگر این شبکه زیربار تقاضای فراوان، دچار مشکل شده است. در این بین پلتفرم‌های معروف دیفای از جمله یونی سواپ (Uniswap)، آوه (Aave) و سینتتیکس (Synthetix) به اجرایی سازی راه‌حل‌های مقیاس پذیر، نزدیکتر شده‌اند.

سینتتیکس، یک پروتکل ترکیبی درون زنجیره‌ای که ارزش دارایی‌های واقعی را دنبال می‌کند، در تاریخ ۲۴ سپتامبر (پنجشنبه گذشته) به نسخه ابتدایی لایه دوم (L2) مقایس پذیر، ارتقا یافت.

به گفته کین وارویک (Kain Warwick) بنیان گذار سنتتیکس، ارتقای فومال‌هات (Fomalhaut) فاز اول مهاجرت به اپتیمیستیک یا لایه دوم اتریوم خواهد بود. این طرح یک شبکه آزمایشی (Testnet) تشویقی است که با هدف کاهش هزینه‌های کارمزد برای استیکرها یا سهام گذاران (Staker) کوچک SNX طراحی شده. کاربرانی که مجبور بودند برای دریافت پاداش‌های هفتگی خود، ۱۰۰ها دلار هزینه کنند.

فاز دوم ارتقا به لایه دوم که “دنب” (Deneb) نامیده می‌شود، برای ۲۹ سپتامبر (سه‌شنبه پیش رو) برنامه‌ریزی شده است که اقدامات لازم برای کاهش هزینه‌های گس را نیز شامل می‌شود. وارویک در این خصوص گفت:

“هر دوی این بروزرسانی‌ها پاسخی مستقیم به افزایش هزینه‌های گس هستند که به دنبال ازدحام شبکه اتریوم ایجاد شده است. برخی از این تغییرات موقتی هستند و تنها تا زمانی که به اپتیمیستیک اتریوم منتقل شویم باقی خواهند ماند، اما گام‌های اولیه برای تحقق سینتتیک سطح دوم (L2 Synthetix) در این دو بروزرسانی لحاظ شده‌اند.”

وی در ادامه چنین نتیجه گیری کرد که پیاده‌سازی رویکرد ترکیبی L2 برای سینتتیکس، احتمالاً تا پایان سال ادامه خواهد یافت. اپتیمیستیک یک راه حل لایه دوم است که قراردادهای هوشمند و داپ‌های (dApps) اتریوم را تا ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه افزایش می‌دهد.

یونی سواپ، صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز (DEX) پیشرو دیفای در جهان، نیز مشغول کار روی بروزرسانی بزرگ Uniswap V3 است. هنگامی که در اوایل سال جاری از هیدن آدامز (Hayden Adams)، بنیانگذار یونی سواپ، در این رابطه سوال شد وی بیان کرد که ورژن سوم تمام مسائل را رفع خواهد کرد. در نتیجه جامعه رمزارز اینطور برداشت کرد که لایه دوم می‌تواند بخشی بزرگ از این بروزرسانی باشد.

در حال حاضر نسخه‌ی نمایشی اولیه از لایه دوم این پروتکل مبادله توکن، در آدرس unipig.exchange در حال اجرا است. یونی پیگ (Unipig) در اکتبر سال ۲۰۱۹ و با همکاری اپتیمیستیک راه‌اندازی شد.

پروتکل وام آوه (Aave)، دومین پروتکل محبوب دیفای از نظر ارزش کل قفل شده (TVL)، مشغول آماده سازی مقدمات راه‌اندازی نسخه دوم این پلتفرم است. این بروزرسانی در نظر دارد از طریق ساده‌سازی عملیات، هزینه‌های معاملات را کاهش دهد.

ماه گذشته آوه در پستی در بلاگ خود اظهار داشت که “ای توکن‌ها” (aTokens)، که برای نشان دادن ارزش رمزارزهای وثیقه گذاشته شده در پلتفرم تولید (ضرب) می‌شوند، از استاندارد EIP 2612 برای تأیید بدون گس بهره خواهند گرفت. پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) پرداخت کارمزد معاملات ERC-20 با استفاده از توکن‌ها را، امکان پذیر خواهد کرد. آوه اعلام کرد:

“هدف کوتاه مدت، افزایش میزان پذیرش aToken است و آوه برای آوردن آنها به لایه دوم به طور جدی در حال تحقیق است.”

در این پست اشاره نشده است که آوه کدام یک از راه‌حل‌های لایه دوم را برای راه اندازی Aave v2 استفاد خواهد کرد. همچنین برنامه زمانی راه‌اندازی Aave v2 نیز مشخص نشده است.

نوشته حرکت پروژه های دیفای به لایه اپتیمیستیک به دنبال ازدحام شبکه اتریوم اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید