اخبار ارز دیجیتال

درآمد استخراج بیت کوین در ۴ روز ۵۰ درصد افزایش یافت

در حالی که برخی از استخراج‌کنندگان بزرگ بیت کوین به دلیل سخت‌گیری‌های نهادهای نظارتی چین کاملاً غیرفعال شده‌اند، ماینرهای فعال با افزایش ۵۰ درصدی درآمدشان در حال درو کردن مزایای کاهش شدید سختی شبکه هستند.

به گزارش کوین تلگراف، داده‌های تازه نشان می‌دهد که سختی استخراج بیت کوین شاهد بزرگ‌ترین سقوط تاریخ خود بوده و این مسئله باعث شده است که درآمد ماینرها افزایشی ناگهانی داشته باشد.

وب‌سایت بلاک چین داتکام (Blockchain.com)، که فعالیت‌های مرتبط با استخراج بیت کوین را رصد می‌کند، آماری را منتشر کرده که نشان می‌دهد درآمد روزانه ماینرهای بیت کوین بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.

صنعت استخراج بیت کوین در حال حاضر در یک وضعیت ناپایدار و منحصربه‌فرد قرار دارد؛ حدود نیمی از قدرت هش شبکه بیت کوین به خاطر جابه‌جایی ماینرهای بزرگ چینی فعلاً خاموش است و مشخص نیست که این ماینرها با چه سرعتی می‌توانند به شبکه بازگردند.

اما در همین حال، آن دسته از استخراج‌کنندگانی که از ممنوعیت‌های اعمال شده توسط دولت چین متأثر نشده‌اند، با ناپدید شدن نیمی از رقبای خود مواجه هستند؛ این مسئله باعث شده است تا بازدهی استخراج آنها به‌طور ناگهانی افزایش یابد.

با جمع‌آوری اطلاعات مربوط به چند هفته گذشته، اندازه تغییرات اکنون قابل مشاهده شده است. درآمد روزانه استخراج بیت کوین در تاریخ ۲ ژوئیه (۱۱ تیر)، یک روز پیش از تنظیم سختی شبکه، ۲۰.۷ میلیون دلار بوده است. اما یک روز پس از آن، این رقم به ۲۹.۳ میلیون دلار و در روز سه‌شنبه این هفته به ۳۱.۹ میلیون دلار رسید.

نمودار درآمد روزانه ماینرهای بیت کوین

شرکت تحلیلی گلاسنود (Glassnode) در راهنمای ویدیویی خبرنامه این هفته خود با عنوان «The Week On-chain»، گفت که همه این‌ها نتیجه یک «فرآیند بسیار جالب» است.

گلسنود گفته است:

ما یک فرآیند بسیار جالب داریم، تقریباً ۵۰ درصد از قدرت هش [شبکه بیت کوین] در حال حاضر غیرفعال است، هزینه‌های زیادی را به خاطر مسائل جا‌به‌جایی متحمل می‌شود و در واقع خاموش هستند. علاوه بر این، سخت‌افزارهایی را در اختیار دارند که در حال حاضر کار نمی‌کنند؛ و این در حالی است که ۵۰ درصد دیگر شاهد خارج شدن نیمی از رقبای خود از شبکه است.

گلسنود افزود:

در حالی که پروتکل [بیت کوین] همچنان به‌اندازه گذشته ارز تولید می‌کند، با افت سختی شبکه اکنون در شرایطی قرار گرفته‌ایم که نیمی از شبکه درآمد خود را دو برابر کرده و نیمه دیگر اساساً چیزی تولید نمی‌کند.

نمودار درآمد ماینرهای بیت کوین

اکنون سودآوری استخراج‌کنندگان فعال به سطوحی بازگشته است که هر واحد بیت کوین بین ۵۵,۰۰۰ تا ۶۰,۰۰۰ دلار معامله می‌شد.

پیامدهای این اتفاق تنها برای استخراج‌کنندگان محسوس نیست. شرکت گلاسنود می‌گوید که میانگین زمان لازم برای ایجاد هر بلاک در طی هفته گذشته به بالاترین سطح خود رسیده است. زمان ایجاد بلاک یا همان بلاک تایم (Block Time)، تنها دوره راه‌اندازی اولیه بیت کوین در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰، که این ارز دیجیتال هنوز قیمت دلاری مشخصی نداشت، بیشتر از مقدار فعلی بوده است.

نمودار تغییرات بلاک تایم بیت کوین

سایر معیارهای درون‌زنجیره‌ای نیز به همین شکل به دوگانگی بین گروه‌های مختلف استخراج‌کنندگان اشاره دارند.

به‌عنوان مثال، برخی از معیارها حاکی از آن است که چگونه بعضی از استخراج‌کنندگان در حال هزینه کردن از موجودی بیت کوین خود برای جابجایی مزارع استخراجشان هستند، این در حالی است که آن‌ها قادر به استخراج سکه‌های جدید و دریافت سهمی از پاداش و کارمزد شبکه نیستند.

در همین حال، باقی ماینرها نسبت به هزینه‌ای که می‌کنند در حال ذخیره بیت کوین‌هایی بیشتر به ازای هر بلاک هستند و این بخشی از روندی صعودی است که به‌رغم افت قیمت بیت کوین، که اکنون هم به بالای ۵۰ درصد رسیده، همچنان ادامه دارد.

درآمد استخراج بیت کوین در ۴ روز ۵۰ درصد افزایش یافت

در این باره بیشتر بخوانید

  • ماینرها چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارند؟
  • ۳ دلیل که ساتوشی بیت کوین‌ها را منتقل نکرده است
  • سختی استخراج بیت کوین همزمان با رسیدن قیمت بیت کوین به ۱۸,۰۰۰ دلار رکورد زد
  • شرکت آمریکایی با خرید ۱۰,۰۰۰ دستگاه استخراج بیت کوین قدرت پردازش خود را دو برابر کرد
  • فیروزآبادی: بیت کوین نباید به بخشی از پول رایج کشور تبدیل شود

منبع خبر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا