دستکاری قیمت بیت کوین توسط نهنگ‌ها تا چه حد حقیقت دارد؟

0
25

آیا دستکاری قیمت بیت کوین توسط نهنگ‌ها حقیقت دارد؟

تناقض‌های مطرح شده در رابطه با بیت کوین (Bitcoin)، اوضاع این رمزارز را خطرناک جلوه می‌دهند. وجود مقادیر زیادی BTC در اختیار نهنگ‌ها باعث شده است تا دستکاری قیمت بیت کوین از سوی آنها به یکی از مباحث این روزهای جامعه رمزارز تبدیل شود.

از یک سو، بیت کوین خود را به عنوان یک متعادل کننده مالی معرفی می‌کند. اما در عین حال، بیت کوین یکی از دارایی‌هایی است که در سطح جهان به شکلی کاملاً نابرابر توزیع شده.

دیوید لین (David Lin)، از خبرگزاری کیتکو نیوز (Kitco News)، این موضوع را در مصاحبه با رایان جیانتو (Ryan Giannotto)، رییس تحقیقات گرانیت شیرز (GraniteShares)، مطرح کرده است. جیانتو با ارزیابی‌های لین موافقت کرده و این را یکی از دوگانگی‌های مهمی دانسته که به بیت کوین وارد است. او ادامه داد:

“هدف این بود که بیت کوین نیروبخش آزادی و برابری مالی باشد، اما شدیدا به شکلی نابرابر توزیع شده است. BTC کلاسی از دارایی است که در آن حدوداً ۰.۲ درصد از سرمایه گذاران، بیش از ۴۰ درصد از دارایی‌های بیت کوین را در اختیار دارند. و این یک مشکل جدی و اساسی است.”

به طور کلی، یک نهنگ بیت کوین به عنوان شخصی تعریف می‌شود که بیش از ۱۰۰۰ بیت کوین را در اختیار دارد. همچنین برخی از آدرس‌ها با ۱۰۰ یا بیشتر از ۱۰۰ بیت کوین نیز شامل این تعریف می‌شوند.

اطلاعاتی که توسط سایت bitinfocharts.com منتشر شده است، از تحلیل جیانتو در مورد وضعیت بیت کوین حمایت و آن را تایید کرده است.

اطلاعات سایت bitinfocharts.com

اطلاعات منتشر شده توسط سایت bitinfocharts.com

دستکاری بازار

با این حال، توزیع نابرابر مشکلی است که ارزش تمام دارایی‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. لین به عنوان مثال بیان کرد که ۲۰ درصد از سهام تسلا در اختیار ایلان ماسک قرار دارد و در ادامه می‎پرسد که چه تفاوتی در میان است؟

جیانتو معتقد است که شدت توزیع نابرابر بیت کوین بسیار بیشتر است. وی برای اثبات حرف خود، از برادران هانت (Hunt) نام برد، که تخمین زده می‌شد یک سوم از ذخایر نقره جهان را در اختیار داشته باشند. بین سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۰ میلادی، برادران هانت توانستند قیمت نقره را از ۶ دلار به ۴۰ دلار برسانند.

در همین رابطه، جیانتو خاطر نشان کرد که با وجود نظارت‌های شدیدی که بر عرضه BTC صورت می‌گیرد، بازار بیت کوین به شدت در اختیار نهنگ‌ها است.

نهنگ‌های بیت کوین در پی وارد کردن ضربات تند و سریع هستند

بدون شک، نهنگ‌های بیت کوین به عنوان عاملان اصلی جهت دهی در روند این رمزارز شناخته می‌شوند.

آنها می‌توانند با شرکت نکردن در جریان فعالیت‌های بازار، نقدینگی را کم کنند. به همین ترتیب، تأثیرات انتقال مقدار زیادی BTC، در یک بازار نسبتاً غیرنقدی، به نوسانات بیش از حد بازار می‌افزاید.

با این وجود اریک استون (Eric Stone)، رئیس دیتا ساینس (Data Science)، در فلیپ ساید (Flipside)، معتقد است که نهنگ‌ها به طور کلی علاقه‌مند به محافظت از خود هستند. به همین ترتیب، آنها تمایل دارند که از دیگر هم مسلک‌های خود حمایت کنند و رشد طولانی مدت را ترجیح می‌دهند.

“آنها محتاطانه و در طول زمان مقادیر نسبتاً کمی از دارایی‌های بیت کوین خود را وارد جریان نقدینگی می‌کنند، و سعی نمی‌کنند با وارد کردن حجم زیادی از بیت کوین به صورت ناگهانی به ذخایر BTC خود آسیب وارد کنند.”

نوشته دستکاری قیمت بیت کوین توسط نهنگ‌ها تا چه حد حقیقت دارد؟ اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید