اخبار ارز دیجیتال

دویچه بانک: ظرف ۳ سال آینده شاهد انتشار ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی خواهیم بود

ماریون لابور، تحلیلگر دویچه بانک آلمان، اظهار داشت که بانک های مرکزی اصلی که اخیراً یک اتاق فکر، برای واکاوی ارزهای دیجیتال تشکیل داده‌اند، ممکن است در عرض سه سال آینده، اقدامات جدی تری برای انتشار ارزهای دیجیتال دولتی انجام دهند. بنظر میرسد که شیوع بیماری همه‌گیر جهانی درحال شتاب بخشیدن به این روند است.

شیوع کرونا، پذیرش ارزهای دیجیتال بانک مرکزی را سرعت میبخشد

زمانیکه بیت‌کوین به جهانیان ارائه شد، بانک‌های مرکزی، پتانسیل فناوری بلاکچین را نادیده گرفتند و حتی سعی کردند که استفاده عمومی از این صنعت را خنثی کنند.

وقتی آن‌ها دریافتند که رمزارز تنها یک شوخی نیست، برخی از آن‌ها اشاره کرده‌اند که زمانی در آینده ممکن است شاهد ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی (CBDC) باشیم. بااین حال، لحن آنها همیشه طوری بوده‌است که گویی این اتفاق در دوران بسیار دوری رخ خواهد داد.

در حالی که بانکداران مرکزی هنوز بیت‌کوین را تحقیر می‌کنند، حالا بسیاری از آنها باهم در رقابتند تا هرچه سریعتر فناوری بلاکچین را به کار بگیرند تا بوسیله آن بتوانند پول نقد را براحتی کنترل کنند. حداقل آن‌ها می‌توانند نسخه ارز دیجیتال خود را بسازند که بتوانند آن را تحت نظر داشته باشند.

ماریون لابور، تحلیلگر بانک دویچه، به رویترز گفت که بانک های مرکزی که اخیراً گروهی را برای واکاوی CBCD تشکیل داده‌اند، احتمالاً اولین ارز دیجیتال را در حدود سه سال آینده منتشر خواهند کرد. این توجه ویژه به ارزهای دیجیتال را میتوان ناشی از شیوع جهانی کوید۱۹ دانست.

در ژانویه سال جاری، گزارش شد که بانک مرکزی اروپا به همراه بانک های مرکزی کانادا، انگلیس، ژاپن، سوئیس و سوئد یک اتاق فکر برای ایجاد CBDC تشکیل داده‌اند. بانک تسویه حساب بین‌المللی (BIS) نیز در ادامه به این طرح پیوست. این گروه حدود ۱.۵ میلیارد نفر از جمعیت جهان را در بر می‌گیرد.

لابور گفت: طبق برنامه این گروه از بانکداران مرکزی، برای ادامه بحث در مورد ارزهای دیجیتال می‌بایست در این ماه جلسه‌ی دیگری برگزار میشد که وضعیت این جلسه درحال حاضر باتوجه به شرایط پیش آمده مشخص نیست.

بااین وجود، بانکها باید در بدترین بحران اقتصادی در طول چندین دهه، به شرکت‌ها و خانوارهای تحت پوشش، میزان قابل توجهی وجه نقد تحویل دهند. ارزهای دیجیتالی مبتنی بر بلاکچین میتوانند به آنها کمک کنند تا این امور به ساده‌ترین شکل ممکن انجام گیرد. ارزهای دیجیتال ملی میتواند کمک حال بانک های مرکزی در تزریق نقدینگی به خانوارها باشد.

به گفته لابور، CBDC ها به بانک‌های مرکزی کمک خواهند کرد تا برنامه‌های حمایتی خود را بهبود بخشند، چرا که آن‌ها از این طریق به تزریق مستقیم نقدینگی به شرکت‌ها و خانوارها قادر خواهند بود.

در حالی که ما قبلاً هم پول را بصورت دیجیتال در بانک‌های خود و کارت‌های اعتباری داشتیم، CBDCها در این مورد متفاوت خواهند بود. چراکه آن‌ها در بلاکچین ثبت خواهند شد و بدین ترتیب افراد و شرکت‌ها احتمالاً برای خود کیف پول دیجیتال خواهند داشت.

این تحلیل دویچه بانک درحالی ارائه شده است که اکانت توئیتر این بانک صاحب نام آلمانی در هفته گذشته، تصویر بیت‌کوین را در قلب ارزهای دیجیتال بانک مرکزی جای داده است.

تحقق پیش بینی آرمسترانگ نزدیک است

برایان آرمسترانگ مدیرعامل صرافی کوین‌بیس

برایان آرمسترانگ مدیرعامل صرافی کوین‌بیس معتقد است که بلاکچین به فضای رمزنگاری کمک میکند تا بازار رمزارزها تا جایی گسترش یابد که حدود ۸۰٪ از جمعیت جهان از آن استفاده کنند.

به گفته آرمسترانگ، درحال حاضر حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان از ارزهای دیجیتال به نحوی در زندگی‌شان استفاده می‌کنند. با این حال، آیا ممکن است که رقم ۵۰ میلیون کاربر به ۵ میلیارد کاربر تبدیل شود؟ برایان آرمسترانگ می‌گوید بله، اما زمان مشخصی برای آن ذکر نمی‌کند. با این وجود، چندین سناریو در این رابطه وجود دارد که ممکن است این پیش بینی محقق شود.

یکی از این عوامل دقیقاً توسعه ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی است. اگر بانک‌های مرکزی در سراسر جهان به این حوزه ورود کنند، ممکن است استفاده از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی به یک هنجار تبدیل شود. و این موضوع میتواند به پذیرش و گسترش استفاده از بیت‌کوین و سایر رمزارزها در تمام دنیا سرعت بخشد.

🗓

نوشته دویچه بانک: ظرف ۳ سال آینده شاهد انتشار ارزهای دیجیتال بانک های مرکزی خواهیم بود اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا