اخبار ارز دیجیتال

روزانه ۳ تا ۵ هزار میلیارد تومان رمزارز در کشور معامله می‌شود

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به فعالیت وبسایت‌هایی در کشورمان بدون نظارت بانک مرکزی در حوزه رمزارزها گفت: برآورد ما این است این وبسایت‌ها روزانه بین سه تا پنج هزار میلیارد تومان رمزارز معامله می‌کنند و این موضوع نشان می‌دهد که ضابطه‌مند کردن آن‌ها امری ضروری است.

محمدرضا پورابراهیمی در ارتباط تصویری با بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما با اشاره به اینکه رمزارزها پدیده جدید در اقتصاد کشورمان است و باید آن را مدیریت کنیم، افزود: حذف رمزارزها از فضای تصمیم گیری، به صلاح کشور نیست.

وی ادامه داد: این موضوع از ماه‌ها قبل در دستورکار کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و گزارش خود را در دو سر فصل تنظیم کردیم که گزارش نخست درباره ماهیت تولید رمزارز در داخل کشور و ایجاد فعالیت های عملیاتی این حوزه است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: گزارش کمیسیون اقتصادی قرار است چارچوب قانونمند مشخصی را برای رمزارزها در نظر بگیرد تا بتوانیم در شرایط تحریمی از این ظرفیت استفاده کنیم و این موضوع به منابع ارزی کشور کمک کند.

پورابراهیمی گفت:​ هرگونه کسب و کار در اقتصاد و ارائه مجوزهای لازم برای درگاه های پرداخت برای لزوم شفافیت اطلاعات و سابقه فعالیت آن ها باید با چارچوب و آئین‌نامه ضابطه‌مند باشد.

وی با اشاره به فعالیت سایت‌هایی در کشورمان بدون نظارت بانک مرکزی در حوزه رمزارز هایی با منشاء خارجی، افزود: برآورد ما این است این سایت‌ها روزانه بین ۳ تا ۵ هزار میلیارد تومان رمزارز معامله می‌کنند و این موضوع نشان می‌دهد که ضابطه‌مند کردن آن‌ها ضروری است و بانک مرکزی باید در این باره ورود کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ضابطه‌مند کردن مبادلات رمزارز ها با منشاء خارجی و وظایف بانک مرکزی ورود کردیم، گفت: شورای عالی فضای مجازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما باید در این باره اطلاع‌رسانی کنند.

پورابراهیمی بر لزوم ارتقای ظرفیت های تولید رمزارزها در کشورمان، تاکید و اضافه کرد: این طرح در دستورکار کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی است تا ضوابط قانونی را برای عملیات فعالیت های اقتصادی رمزارزها در کشورمان پیگیری کنیم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تامین برق برای استخراج بیت کوین و رمزارزها، موضوع مهمی است، افزود: متاسفانه نبود ساماندهی منظم از مجموعه وزارت نیرو و مانند آن در این باره مشکلات بزرگی را ایجاد کرده است.

پورابراهیمی اضافه کرد: این امکان وجود دارد که به گونه‌ای فعالیت رمزارزها را انجام دهیم که به میزان مصرف برق فعلی کشور لطمه‌ای وارد نشود.

وی ادامه داد: ایجاد نیروگاه های جدید با خوراک سوخت‌های فسیلی و استفاده از برق های تولیدی مربوط به انرژی های پاک از جمله راهکارهاست.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه وزارت نیرو به علت نبود راهبرد مشخص، می خواهد این مجموعه را متوقف کند که کار اشتباهی است.

پورابراهیمی افزود: این امکان وجود دارد که مزرعه های استخراج رمزارزها، خودشان برق مورد نیازشان را تولید کنند و به شبکه ملی برق نیازی نداشته باشند.

وی اضافه کرد: نبود یک نگاه منسجم در بین اجزای دولت از جمله وزارت نیرو، جلوی این کار مهم را در اقتصاد کشور گرفته است، اما در طرح مجلس، این موضوع دیده شده است تا بتوانیم در چارچوب قانونی، مسیر را برای استفاده از ظرفیت های اقتصادی کشور در حوزه رمزارز، عملیاتی کنیم.

نوشته روزانه ۳ تا ۵ هزار میلیارد تومان رمزارز در کشور معامله می‌شود اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا