تاریخ : دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024
1

لورس :زندگینامه مارک زاکربرگ؛ از دانشجوی انصرافی هاروارد تا امپراطور شبکه‌های اجتماعی

  • کد خبر : 2642088
  • ۰۱ تیر ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۳
لورس :زندگینامه مارک زاکربرگ؛ از دانشجوی انصرافی هاروارد تا امپراطور شبکه‌های اجتماعی
به گزارش سایت اخبار ارزهای دیجیتال لورس :

انقلاب شبکه‌های اجتماعی … اتفاقی که فیسبوک با رهبری مارک الیوت زاکربرگ (Mark Elliot Zuckerberg) رقم زد و مسیر تحول اینترنت و ارتباطات آنلاین را دگرگون کرد. بدون شک اگر از طرفداران اینستاگرام یا فیسبوک هستید یا در سالیان گذشته اخبار متاورس و جهان دیجیتال را دنبال کرده باشید نام مارک زاکربرگ به گوشتان خورده است.
زاکربرگ داستانی پر فراز و نشیب دارد و در آن، از برنامه‌نویسی جوان در خوابگاه دانشگاه هاروارد به یکی از جوان‌ترین میلیاردرهای جهان تبدیل شده است. اما راز موفقیت وی چیست؟ اصلا فیسبوک چگونه بوجود آمد؟ زاکربرگ چه خصوصیات اخلاقی دارد؟ در این مطلب نگاهی به زندگینامه مارک زاکربرگ می‌اندازیم و در آن، از دوران کودکی و استعداد شگرف او در برنامه‌نویسی تا ایده فیسبوک و خلق آن را بررسی می‌کنیم. توصیه می‌کنیم برای خواندن این داستان آموزنده و الهام‌بخش، تا انتها با ما همراه باشید.
مارک زاکربرگ کیست؟ مارک الیوت زاکربرگ، یکی از بزرگترین برنامه‌نویسان و نوابغ حوزه کامپیوتر است که با ساخت فیسبوک، گام بسیار مهمی در ارتباطات آنلاین برداشت. همه قطعا تا حدودی با داستان زاکربرگ آشنایی داریم؛ فردی که ا..

به گزارش مجله خبری ارزهای دیجیتال لورس :

انقلاب شبکه‌های اجتماعی … اتفاقی که فیسبوک با رهبری مارک الیوت زاکربرگ (Mark Elliot Zuckerberg) رقم زد و مسیر تحول اینترنت و ارتباطات آنلاین را دگرگون کرد. بدون شک اگر از طرفداران اینستاگرام یا فیسبوک هستید یا در سالیان گذشته اخبار متاورس و جهان دیجیتال را دنبال کرده باشید نام مارک زاکربرگ به گوشتان خورده است.

زاکربرگ داستانی پر فراز و نشیب دارد و در آن، از برنامه‌نویسی جوان در خوابگاه دانشگاه هاروارد به یکی از جوان‌ترین میلیاردرهای جهان تبدیل شده است. اما راز موفقیت وی چیست؟ اصلا فیسبوک چگونه بوجود آمد؟ زاکربرگ چه خصوصیات اخلاقی دارد؟ در این مطلب نگاهی به زندگینامه مارک زاکربرگ می‌اندازیم و در آن، از دوران کودکی و استعداد شگرف او در برنامه‌نویسی تا ایده فیسبوک و خلق آن را بررسی می‌کنیم. توصیه می‌کنیم برای خواندن این داستان آموزنده و الهام‌بخش، تا انتها با ما همراه باشید.

مارک زاکربرگ کیست؟

مارک الیوت زاکربرگ، یکی از بزرگترین برنامه‌نویسان و نوابغ حوزه کامپیوتر است که با ساخت فیسبوک، گام بسیار مهمی در ارتباطات آنلاین برداشت. همه قطعا تا حدودی با داستان زاکربرگ آشنایی داریم؛ فردی که از دانشگاه هاروارد انصراف داد و در نهایت با ایده درخشان خود، به جمع میلیاردرها پیوست. علاوه بر این در سال‌های اخیر بارها رسوایی‌های زاکربرگ و فیسبوک به تیتر نخست رسانه‌ها تبدیل شده و تقریبا همه نام زاکربرگ را شنیده‌اند.

داستان زندگی زاکربرگ، داستانی پر از نوآوری، سخت‌کوشی و جاه‌طلبی است. او با هوش و خلاقیت خود شرکتی را تاسیس کرد که به یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین شرکت‌های جهان تبدیل شده و علیرغم چالش‌ها و انتقادات، یکی از برجسته‌ترین چهره‌های عصر ما محسوب می‌شود.

دوران کودکی و نوجوانی

مارک در تاریخ ۱۴ می ۱۹۸۴ (۲۴ اردیبهشت ۱۳۶۳)، در وایت پلینز نیویورک به دنیا آمد و از همان سنین پایین علاقه ذاتی به کامپیوتر و برنامه‌نویسی نشان داد. پدر مارک، ادوارد زاکربرگ یک دندانپزشک بود و مادرش، کارن کمفر به عنوان روانپزشک مشغول به کار بود.

نقش خانواده در شکل‌گیری شخصیت و علایق مارک زاکربرگ غیرقابل انکار است. پدرش از همان ابتدا در دهه ۹۰ از طریق آتاری بیسیک (Atari Basic) او را با دنیای برنامه‌نویسی آشنا کرد و زمانی که پیشرفت سریع مارک را دید، یک متخصص برنامه‌نویسی به نام دیوید نیومن را برای آموزش به او استخدام کرد.

علاقه مارک به برنامه‌نویسی در همان زمان کودکی به قدری زیاد بود که وی در سن ۱۲ سالگی، یک برنامه پیامرسان ساخت و نامش را «زاک‌نت» (Zucknet) گذاشت. این پیامرسان تمام کامپیوترهای خانه و مطب پدرش را به یکدیگر متصل می‌کرد و اجازه می‌داد پیام‌ها بین خانه و مطب منتقل شوند. همچنین پدرش از این نرم‌افزار در مطب خود برای اینکه منشی بدون داد زدن بتواند آمدن مراجعین جدید را اطلاع دهد استفاده کرد.

تحصیلات ابتدایی مارک در مدرسه اردسلی (Ardsley) سپری شد. به گفته معلمان مارک، او از همان ابتدا یک سر و گردن از سایر بچه‌ها بالاتر بود و آینده درخشانی را نوید می‌داد. پس از طی کردن تحصیلات ابتدایی، مارک در دوران دبیرستان به آکادمی معتبر فیلیپس اکستر (Phillips Exeter) در نیوهمپشایر رفت و در رشته‌های علوم ادبیات، عملکرد خیره‌کننده‌ای را به نمایش گذاشت و در ادبیات کلاسیک دیپلم گرفت. علاوه بر این، مارک در آن زمان کاپیتان تیم شمشیربازی مدرسه نیز بود اما هیچ‌کدام از این‌ها نتوانست او را از علاقه‌اش به برنامه‌نویسی جدا کند.

در همان دوران دبیرستان، مارک یک برنامه پخش موسیقی هوشمند به نام سیناپس (Synapse) خلق کرد که نسخه اولیه نرم‌افزار موسیقی پاندورا (Pandora) محسوب می‌شود. این برنامه به دقت به آهنگ‌های کاربر گوش می‌کرد و در نهایت آهنگ‌های بعدی او را حدس می‌زد. در واکنش به خلق این نرم‌افزار، غول‌های بزرگی از جمله مایکروسافت و AOL به مارک پیشنهاد خرید دادند اما در نهایت، زاکربرگ جوان آنها را نپذیرفت.

دوران جوانی و دانشگاه

پس از اتمام دوران دبیرستان در آکادمی فیلیپس اکستر در سال ۲۰۰۲، مارک در دانشگاه هاروارد پذیرفته شد. استعداد بالای مارک در برنامه‌نویسی باعث شده بود تا در دوران حضور او در دانشگاه هاروارد، به یکی از معروف‌ترین چهره‌های برنامه‌نویسی آنجا تبدیل شود و زبان‌زد خاص و عام باشد.

در همان دوران، مارک با هدف کمک به انتخاب واحد دانشجویان و تشکیل گروه‌های مطالعاتی، نرم‌افزار دیگری به نام کورس مچ (CourseMatch) نوشت و این برنامه خیلی زود بین دانشجویان هاروارد محبوب شد. اما این تنها ابداع زاکربرگ در دانشگاه هاروارد نبود. تنها یک سال پس از حضور مارک در هاروارد، وی تصمیم گرفت وب‌سایتی برای رقابت بین دانشجویان راه‌اندازی کند. این وب‌سایت «فیس‌مش» (Facemash) نام داشت و عکس دو دانشجوی دانشگاه را به مقایسه می‌گذاشت و از کاربران می‌خواست تا زیباترین آنها را انتخاب کنند. با این حال، خیلی زود بسیاری از دانشجویان نسبت به نقض حریم خصوصی و گذاشته شدن تصاویرشان در این وب‌سایت اعتراض کردند و در نهایت، مدیران دانشگاه هاروارد این پروژه را مسدود کردند و زاکربرگ نیز مجبور به عذرخواهی شد.

اما بسیاری معتقدند علیرغم عمر کوتاه فیس‌مش، این پروژه نقش کلیدی را در خلق ایده فیسبوک ایفا کرد و نمونه اولیه‌ای از شاهکار نهایی زاکربرگ محسوب می‌شوند.

زندگینامه مارک زاکربرگ؛ از دانشجوی انصرافی هاروارد تا امپراطور شبکه‌های اجتماعی

پس از هیاهویی که زاکربرگ با پروژه فیس‌مش در دانشگاه هاروارد ایجاد کرده بود، دیوید نارندرا و دوقلوهای کامرون و تایلر وینکلووس، سه دانشجوی دیگر این دانشگاه از مارک دعوت کردند تا روی یک پروژه شبکه اجتماعی با نام هاروارد کانکشن (Harvard Connection) همکاری کنند. این شبکه اجتماعی با هدف ایجاد بستری برای دوستیابی نخبگان هاروارد و ارتباطات آنها طراحی شده بود.

مارک جوان ابتدا همکاری و کمک به ساخت این پروژه را پذیرفت، اما خیلی زود آن را رها کرد تا روی میراث خود یعنی فیسبوک کار کند.

داستان فیسبوک؛ چگونه انقلاب فیسبوک رقم خورد؟

همزمان با کار بر روی پروژه هاروارد کانکشن، ایده فوق‌العاده‌ای برای ساخت یک شبکه اجتماعی نوین به ذهن مارک زاکربرگ رسید و همین باعث شد تا وی به همراه ۴ تن از دوستانش (ادواردو ساورین، اندرو مک کالم، کریس هیوز و داستین موسکوویتز)، برنامه‌نویسی وب‌سایت جدیدی با دامنه thefacebook.com را آغاز کنند. اساس کار این وب‌سایت ساده بود؛ کاربران تصاویر خود را آپلود و با یکدیگر تعامل برقرار می‌کردند.

این گروه تا ژوئن ۲۰۰۴ پروژه فیسبوک را در همان اتاق خوابگاه دانشگاه هاروارد اداره کردند. با این حال، رشد سریع این پروژه باعث شد تا زاکربرگ در همان سال از دانشگاه انصراف دهد. وی پس از دیدار با پیتر تیل، او را راضی کرد تا مبلغ ۵۰۰ هزار دلار روی فیسبوک سرمایه‌گذاری کند و در نهایت، با تیمش به خانه کوچکی در پالوآلتو کالیفرنیا نقل مکان کرد. تا پایان سال ۲۰۰۴، فیسبوک ۱ میلیون کاربر جذب کرده بود.

زندگینامه مارک زاکربرگ؛ از دانشجوی انصرافی هاروارد تا امپراطور شبکه‌های اجتماعی

کمتر از ۱ سال بعد اما فیسبوک زاکربرگ توجه بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر از جمله اکسل پارتنرز (Accel Partners) را به خود جلب کرد. در آن زمان شرکت اکسل پارتنرز ۱۲.۷ میلیون دلار بر روی فیسبوکی که تنها برای دانشجویان هاروارد در دسترس بود سرمایه‌گذاری کرد. در ادامه دسترسی فیسبوک به سایر دانشگاه‌ها، دبیرستان‌ها و کالج‌ها نیز گسترش یافت و تعداد کاربران این شبکه اجتماعی تا دسامبر سال ۲۰۰۵ به بیش از ۵.۵ میلیون رسید.

شهرت فیسبوک و رشد باورنکردنی آن در سال‌های ابتدایی فعالیتش باعث شد تا بسیاری از شرکت‌های بزرگ از جمله یاهو و شبکه MTV به فکر خرید آن بیفتند. با این حال، زاکربرگ مثل دوران دبیرستان خود تصمیم گرفت تا همه پیشنهادها را رد کند و در عوض، بر توسعه بیشتر فیسبوک متمرکز شود.

وی بعدا در مصاحبه‌ای در این باره گفت:

دغدغه ما پول نیست. هدف من و همکارانم این است که جریان بازی از اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهیم. این ایده که یک شرکت بزرگ مدیا مالکیت را برعهده بگیرد، برای ما آنقدرها ایده جذابی نیست.

آیا زاکربرگ ایده هاروارد کانکشن را برای ساخت فیسبوک دزدیده است؟

پس از تولد فیسبوک، به نظر می‌رسید هیچ چیز جلودار زاکربرگ و شبکه اجتماعی او نخواهد بود. با این حال، وی در سال ۲۰۰۶ با اولین مانع بزرگ خود روبه‌رو شد. توسعه‌دهندگان پروژه هاروارد کانکشن، همان شبکه اجتماعی که زاکربرگ پیش از فیسبوک روی آن مشغول بود، مدعی بودند او ایده آنها را دزدیده و باید بابت آسیب زدن به کسب و کارشان خسارت پرداخت کند!

در واکنش به این ادعا، زاکربرگ خاطرنشان کرد ایده فیسبوک و هاروارد کانکشن، کاملا متفاوت است و هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند. با این حال، جستجوی بیشتر وکلای شاکیان نشان داد زاکربرگ از عمد اطلاعات پروژه هاروارد کانکشن را به سرقت برده و در اختیار دوستانش قرار داده است. البته وی بعدا بابت این اتفاقات عذرخواهی کرد و گفت از آنها پشیمان است. در نهایت این شکایت به توافق اولیه ۶۵ میلیون دلاری بین طرفین منجر شد اما این پرونده و حواشی آن تا سال ۲۰۱۱ نیز ادامه پیدا کرد.

عرضه عمومی سهام فیسبوک

فیسبوک در سال ۲۰۰۴ در یکی از اتاق‌های خوابگاه دانشگاه هاروارد متولد شد و دو سال بعد، در دسترس سراسر جهان قرار گرفت. در سال ۲۰۰۸ تعداد کاربران فیسبوک از ۱۰۰ میلیون نفر عبور کرد و در سال ۲۰۱۰ نیز این تعداد به ۵۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه رسید. با این حال، در سال ۲۰۱۲، اتفاقی مهم رخ داد و آن عرضه اولیه فیسبوک در بازار بورس آمریکاست.

عرضه اولیه فیسبوک در تاریخ ۱۸ می ۲۰۱۲ (۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۱) رخ داد و پس از آن، ثروت مارک زاکربرگ و دیگر بنیانگذاران این شبکه اجتماعی به طور قابل توجهی افزایش یافت. فیسبوک زاکربرگ در این رویداد ۱۶ میلیارد دلار سرمایه به خود جذب کرد و رکورد بزرگترین عرضه اولیه سهام برای یک شرکت اینترنتی را زد. این عرضه اولیه را می‌توان نقطه عطفی در تاریخ شبکه‌های اجتماعی قلمداد کرد. البته در ادامه، رسوایی‌های مختلف کمی به شهرت فیسبوک لطمه زد و به ریزش قیمت سهام این شرکت منجر شد، اما این پروژه همچنان یکی از بزرگترین شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شود.

زندگی شخصی وهمسر مارک زاکربرگ

تحصیل در دانشگاه هاروارد علاوه بر ایده فیسبوک، برای زاکربرگ مزیت دیگری نیز داشت و آن آشنا شدن با پریسیلیا چان (Priscilla Chan)، همسر فعلی وی بود. مارک و پریسیلیا در سال ۲۰۰۲ در یک مهمانی دانشگاهی با یکدیگر ملاقات کردند و خیلی زود به یکدیگر علاقه‌مند شدند.

پریسیلیا متخصص اطفال و فارغ التحصیل دانشکده پزشکی هاروارد است. پدر و مادر پریسیلیا از پناهندگان ویتنامی چینی بودند اما خودش در بوستون آمریکا متولد شده است. جالب است بدانید او از اولین کسانی بوده که در فیسبوک عضو شده و تنها یک روز پس از راه‌اندازی رسمی این پروژه، به عضویت آن درآمده است.

زندگینامه مارک زاکربرگ؛ از دانشجوی انصرافی هاروارد تا امپراطور شبکه‌های اجتماعی
پریسیلیا چان و مارک زاکربرگ

مارک و پریسیلیا در تاریخ ۱۹ می ۲۰۱۲ (۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۱)، تنها یک روز پس از عرضه عمومی سهام فیسبوک با یکدیگر ازدواج کردند. جالب است بدانید تاریخ ازدواج مارک و پریسیلیا با تاریخ فارغ التحصیلی پریسیلیا همزمان بوده و بسیاری از مهمامان گمان می‌کردند به جشن فارغ التحصیلی دعوت شده‌اند. با این حال این دو در نهایت در حیاط خانه زاکربرگ با یکدیگر ازدواج کردند.

حاصل ازدواج مارک و پریسیلیا سه دختر با نام‌های مکسیما (Maxima)، آگوست (August) و آئورلیا (Aurelia) است. جالب است بدانید زاکربرگ، به عنوان پدر شبکه‌های اجتماعی نوین چندان تمایلی به اشتراک‌گذاری اطلاعات زندگی شخصی خود ندارد؛ به همین خاطر، اطلاعات زیادی از زندگی زاکربرگ و همسرش در دسترس نیست.

کارهای خیرخواهانه مارک زاکربرگ؛ ماجرای بخشیدن ۹۹% از سهام فیسبوک چه بود؟

هیچ شکی وجود ندارد که زاکربرگ، یکی از ثروتمندترین افراد حال و حاضر جهان است. با این حال، او و همسرش پریسیلیا چان متعهد شده‌اند تا از ثروت خود برای تغییر جهان و اهداف خیرخواهانه‌ای استفاده کنند.

به دنبال تولد دختر مارک و پریسیلیا، این دو در نامه‌ای سرگشاده خطاب به دخترشان مکسیما اعلام کردند قصد دارند تا ۹۹% از سهام خود را وقف امور خیریه و پیشرفت انسان‌ها کنند. این پول قرار است در طی زندگی زاکربرگ به بنیاد چان-زاکربرگ اهدا شود و برای پیشرفت بیشتر در زمینه رسیدن به اهداف خیرخواهانه صرف خواهد شد.

زندگینامه مارک زاکربرگ؛ از دانشجوی انصرافی هاروارد تا امپراطور شبکه‌های اجتماعی
خبر بخشیدن ۹۹ درصد از سهام فیسبوک به خیریه

در این نامه که در سال ۲۰۱۵ در صفحه فیسبوک مارک زاکربرگ منتشر شده آمده است:

باور ما این است که جان و زندگی هر انسانی ارزشمند و برابر است و جامعه ما وظیفه دارد تا دنیایی بهتر برای نسل‌های آینده بسازد.

زاکربرگ همچنین در این نامه خاطرنشان کرده به دنبال از بین بردن فقر و گرسنگی و فراهم کردن مراقبت‌های بهداشتی اولیه برای همگان است. همچنین وی می‌گوید دسترسی به اینترنت می‌تواند صدها میلیون نفر را از فقر نجات دهد.

البته این اولین اقدام بشردوستانه زاکربرگ نیست. وی در سن ۲۶ سالگی نیز قراردادی با عنوان «ضمانت‌نامه بخشش» امضا کرده بود. این قرارداد، ابتکار وارن بافت، میلیاردر و خیر مشهور آمریکایی است و بر اساس آن یک شخص متعهد می‌شود تا بیش از نیمی از ثروت خود را در زمان حیاتش به امور خیریه اختصاص دهد.

آیا زاکربرگ و فیسبوک حریم خصوصی کاربران را نقض کرده‌اند؟

مارک زاکربرگ و فیسبوک در سال‌های اخیر بارها با اتهامات متعددی مبنی بر نقض حریم خصوصی کاربران و استفاده غیرقانونی از اطلاعات آنها روبه‌رو شده‌اند. برخی از برجسته‌ترین موارد نقض حریم خصوصی توسط زاکربرگ و فیسبوک عبارتند از:

۱- رسوایی کمبریج آنالیتیکا

در سال ۲۰۱۸، مشخص شد که اطلاعات شخصی ۸۷ میلیون کاربر فیسبوک بدون رضایت آنها به طور غیرقانونی توسط شرکت مشاوره سیاسی کمبریج آنالیتیکا جمع‌آوری شده است. این اطلاعات برای هدف قرار دادن تبلیغات سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده آمریکا استفاده شده بود. این رسوایی به طور قابل توجهی به اعتماد عمومی به فیسبوک آسیب رساند و منجر به تحقیقات و جریمه‌های قانونی متعددی شد.

۲- شکایت FTC

در سال ۲۰۱۹، کمیسیون فدرال تجارت آمریکا (FTC) فیسبوک را به دلیل نقض توافقنامه قبلی خود در مورد حریم خصوصی، ۵ میلیارد دلار جریمه کرد. به عقیده FTC، فیسبوک در آن زمان پس از رسوایی کمبریج آنالیتیکا اقدامات کافی برای محافظت از حریم خصوصی کاربران انجام نداده بود.

۳- نشت اطلاعات گسترده

از زمان آغاز فعالیت فیسبوک تا الان، این شبکه اجتماعی بارها با نشت اطلاعات کاربرانش مواجه شده است. در سال ۲۰۱۹ نیز مشخص شد اطلاعات شخصی ۵۰۰ میلیون کاربر فیسبوک از جمله شماره تلفن و آدرس ایمیل آنها در اثر یک نقص امنیتی لو رفته است.

۴- اشتراک‌گذاری اطلاعات کاربران با اشخاص ثالث

فیسبوک سابقه تاریکی در به اشتراک‌گذاشتن اطلاعات کاربران بدون کسب رضایت آنها با اشخاص ثالث، از جمله شرکت‌های تبلیغاتی دارد. این موضوع در سال‌های اخیر نگرانی‌های گسترده‌ای در مورد نحوه استفاده از این داده‌ها و اینکه چه کسی به آنها دسترسی دارد به وجود آورده و وجهه فیسبوک را تخریب کرده است.

۵- ردیابی کاربران

فیسبوک، حتی زمانی که کاربران از این شبکه اجتماعی استفاده نمی‌کنند نیز فعالیت آنها را ردیابی می‌کند و داده‌های مختلفی جمع‌آوری می‌کند که از آنها، برای امور مارکتینگ و سایر اهداف استفاده می‌شود. البته به جز فیسبوک دیگر شرکت‌های بزرگ مثل گوگل نیز از این تکنیک استفاده می‌کنند.

ماجرای تغییر نام فیسبوک به متا چه بود؟

در تاریخ ۲۸ اکتبر ۲۰۲۱، مارک زاکربرگ، مدیرعامل و بنیانگذار فیسبوک در کنفرانسی آنلاین، خبر بزرگ و شگفت‌انگیزی را به اشتراک گذاشت و اعلام کرد نام برند فیسبوک، به «متا» (Meta) تغییر خواهد کرد. این تغییر نام نه تنها یک اقدام جسورانه از سوی زاکربرگ بود، بلکه نشان‌دهنده تغییر استراتژیک بزرگ مسیر این شرکت به سوی آینده‌ای متمرکز بر دنیای دیجیتالی یا متاورس بود.

تغییر اسم فیسبوک، نشان‌دهنده رشد بلندپروازی‌های این شرکت، فراتر از عرصه شبکه‌های اجتماعی است. با این حال، بسیاری معتقدند دلایل مختلفی پشت پرده این تغییر برند وجود داشته است.

زندگینامه مارک زاکربرگ؛ از دانشجوی انصرافی هاروارد تا امپراطور شبکه‌های اجتماعی

گروهی معتقدند فیسبوک با تغییر نام به متا به دنبال آن بوده تا از سایه رسوایی‌های سالیان اخیر خود فرار کند. همانطور که بالاتر گفتیم، فیسبوک و زاکربرگ در سال‌های اخیر با رسوایی‌های متعددی در زمینه حریم خصوصی، انتشار اطلاعات نادرست و دخالت در انتخابات مواجه بوده‌اند و به نظر می‌رسد تغییر برند این شرکت به متا، گامی جدید برای فاصله گرفتن از این رسوایی‌ها و ایجاد تصویر جدیدی از این شرکت بوده باشد.

در سمت دیگر اما زاکربرگ معتقد است متاورس یا همان جهان دیجیتالی، آینده اینترنت خواهد بود. تغییر نام به متا که از واژه متاورس گرفته شده، نشان‌دهنده تعهد فیسبوک به سرمایه‌گذاری در این فضا و تبدیل شدن به رهبری برای تحقق دنیای دیجیتالی است.

در کنار موارد بالا، فیسبوک در سال‌های اخیر شرکت‌های متعددی از جمله اینستاگرام و واتساپ را خریداری کرده بود و با تغییر نام خود سعی داشت تا هویتی جامع برای تمامی این اپلیکیشن‌ها ایجاد کند. همچنین، با روی کار آمدن شبکه‌های اجتماعی جدید در سال‌های اخیر، فیسبوک محبوبیت خود را در میان نسل جوان‌تر از دست داده بود و به نظر می‌رسد تغییر نام گامی استراتژیک برای بازیابی توجه جوان‌ترها بوده باشد.

اما فیسبوک قدیم یا همان متای جدید در مسیر ساخت متاورس با چالش‌های مختلفی مواجه است. توسعه فناوری‌های مربوط به متاورس با توجه به اینکه این کانسپت هنوز در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد، کمی دشوار است. علاوه بر این، متقاعد کردن مردم برای استفاده از دنیای مجازی و صرف زمان در این جهان چندان کار آسانی نخواهد بود. همچنین با توجه به رسوایی‌های فیسبوک، بسیاری معتقدند زاکربرگ با روی کار آوردن متا و تمرکز بر متاورس به دنبال کنترل جهان است و نگرانی‌های زیادی در مورد نقض احتمالی حریم خصوصی و به خطر افتادن امنیت و سلامت کاربران وجود دارد.

آشنایی با رازهای موفقیت مارک زاکربرگ

زاکربرگ یکی از مشهورترین و موفق‌ترین کارآفرینان جهان است. اگرچه خانواده وی و وضع مالی آنها در موفقیت زاکربرگ نقش زیادی ایفا کرده‌اند، نمی‌توان از هوش و استعداد او غافل شد. اما رازهای موفقیت مارک زاکربرگ چه هستند؟ چه چیزی او را از سایر کارآفرینان متمایز کرده و به او کمک کرده تا به چنین جایگاهی برسد؟

۱- اشتیاق و تعهد: زاکربرگ از همان ابتدا به ایده فیسبوک و پتانسیل آن برای تغییر جهان ایمان داشت. او با اشتیاق و تعهدی وصف‌ناپذیر به دنبال تحقق این ایده بود و از هیچ تلاشی برای پیشرفت و توسعه فیسبوک دریغ نکرد.

۲- خلاقیت و نوآوری: زاکربرگ به عنوان یک برنامه‌نویس ماهر، همیشه به دنبال راه‌های جدید و خلاقانه برای بهبود فیسبوک و ارائه تجربه‌ای بهتر به کاربران بود. او از ایده‌های جدید استقبال می‌کرد و از ریسک‌پذیری و امتحان کردن ایده‌های نوآورانه هراسی نداشت.

۳- تمرکز بر کاربر: زاکربرگ همیشه در درجه اول به کاربران فیسبوک و نیازها و خواسته‌های آنها توجه داشته است. او به دنبال راه‌هایی برای ایجاد پلتفرمی بود که برای کاربران مفید و کاربردی باشد و تجربه کاربری لذت‌بخشی را برای آنها فراهم کند.

۴- سرعت و چابکی: زاکربرگ به سرعت و چابکی در تصمیم‌گیری و اجرای ایده‌ها معروف است. او از بروکراسی و کاغذبازی اداری بیزار است و به دنبال راه‌هایی برای تسریع فرآیندها و انجام کارها به صورت کارآمدتر است.

۵- جذب و پرورش استعدادها: زاکربرگ در طول سال‌ها، تیمی از افراد با استعداد و خلاق را در فیسبوک گرد هم آورده است. او به دنبال افرادی است که به ایده‌های او ایمان داشته باشند و برای تحقق آنها تلاش کنند.

۶- درس گرفتن از شکست‌ها: زاکربرگ در طول مسیر خود با چالش‌ها و شکست‌های متعددی روبرو بوده است. اما او از این شکست‌ها درس گرفته و از آنها به عنوان فرصتی برای رشد و پیشرفت استفاده کرده است.

۷- صبر و حوصله: ساختن یک شرکت بزرگ و موفق به زمان و صبر و حوصله نیاز دارد. زاکربرگ در طول سال‌ها صبر و حوصله خود را حفظ کرده و از اهداف بلندمدت خود چشم نپوشیده است.

۸- تعهد به جامعه: زاکربرگ و همسرش، پریسیلا چان، بنیاد چان زاکربرگ را تأسیس کرده‌اند که به دنبال حل برخی از مهم‌ترین چالش‌های جهان مانند فقر، بیماری و تغییرات آب و هوایی است. آنها معتقدند که ثروت خود را باید برای کمک به دیگران و ساختن دنیایی بهتر به کار بگیرند.

۹- آینده‌نگری: زاکربرگ همیشه به دنبال ایده‌ها و فرصت‌های جدید است. او به دنبال راه‌هایی برای شکل‌دهی به آینده اینترنت و دنیای دیجیتال است و معتقد است که فیسبوک یا همان متا پتانسیل این را دارد که نقش مهمی در این زمینه ایفا کند.

جملات انگیزشی مارک زاکربرگ

در طول سالیان اخیر، زاکربرگ بارها جملات انگیزشی مختلفی به زبان آورده که دانستن آنها می‌تواند الهام‌بخش بسیاری از افراد باشد. در ادامه، چند نمونه از نقل قول‌های معروف او آورده شده است:

· بزرگترین ریسک این است که هیچ ریسکی نکنید.

· تنها استراتژی که شکست خوردن در آن تضمینی است، ریسک نکردن است.

· سوالی که من تقریبا هرروز از خودم می‌پرسم این است که آیا دارم مهم‌ترین کاری که می‌توانم بکنم را انجام می‌دهم؟

· اگر محصولی داشتید که از آن راضی بودید، باید همه‌چیز را بر رشد آن محصول متمرکز کنید.

· به جای ساختن دیوارها، می‌توانیم به ساختن پل‌ها کمک کنیم.

· مردم به آنچه می‌گویید اهمیت نمی‌دهند، بلکه آنها به آنچه می‌سازید اهمیت می‌دهند.

· توصیه شماره یک من به شما این است که یاد بگیرید چگونه برنامه‌ریزی کنید.

· برخی از مردم رویای موفقیت را می‌بینند، در حالی که دیگران از خواب بیدار می‌شوند و به سختی کار می‌کنند.

· یکی از قوانین کسب‌وکار این است که اگر شما اول کارهای ساده‌تر را انجام دهید، می‌توانید به پیشرفت قابل‌ توجهی برسید.

فیلم زندگی مارک زاکربرگ

تا به اینجای کار سعی کردیم تا داستان زندگی مارک زاکربرگ، خالق فیسبوک را به زبانی ساده و قابل فهم توضیح دهیم و به اتفاقات مهم زندگی او، از بدو تولد تا زمان انصراف از هاروارد و کار بر روی فیسبوک بپردازیم. با این حال، اگر شما از آن دسته هستید که ترجیح می‌دهید به جای خواندن زندگینامه یک شخص، فیلمی را در رابطه با آن ببینید، شما را به دیدن فیلم «The Social Network» یا شبکه اجتماعی دعوت می‌کنیم.

زندگینامه مارک زاکربرگ؛ از دانشجوی انصرافی هاروارد تا امپراطور شبکه‌های اجتماعی

فیلم شبکه اجتماعی، فیلمی درام به کارگردانی دیوید فینچر و محصول سال ۲۰۱۰ آمریکاست که بر اساس کتاب میلیاردرهای تصادفی بن مزریچ ساخته شده و به داستان ساخت فیسبوک، توسط مارک زاکربرگ می‌پردازد. در این فیلم جسی آیزنبرگ نقش مارک زاکربرگ را برعهده دارد و اندرو گارفیلد در نقش ادواردو ساورین، بهترین دوست زاکربرگ ظاهر شده است.

فیلم شبکه اجتماعی با صحنه‌ای از جلسه‌ای در دانشگاه هاروارد آغاز می‌شود که در آن زاکربرگ، به خاطر راه‌اندازی وب‌سایت فیس‌مش مورد بازخواست قرار می‌گیرد. زاکربرگ پس از این اتفاق ایده جدیدی برای یک شبکه اجتماعی به نام فیسبوک را مطرح می‌کند پس از آن برای تحقق این ایده تلاش می‌کند.

فیلم شبکه اجتماعی در مراسم اسکار ۲۰۱۱ نامزد هشت جایزه از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول مرد برای جسی آیزنبرگ شد و سه جایزه بهترین فیلم‌نامه اقتباسی، بهترین تدوین و بهترین موسیقی اریژینال را از آن خود کرد.

جمع‌بندی زندگینامه مارک زاکربرگ

کمتر کسی از اهالی تکنولوژی و اینترنت وجود دارد که مارک زاکربرگ را نشناسد. او در سال ۱۹۸۴ در وایت پلینز نیویورک در خانواده مرفهی به دنیا آمد و از همان کودکی، به برنامه‌نویسی و یادگیری کامپیوتر مشغول شد. زاکربرگ دوران دبیرستان خود را در آکادمی فیلیپس اکستر سپری کرد و پس از آن در سال ۲۰۰۲ به دانشگاه هاروارد رفت.

داستان فیسبوک و تغییر مسیر مارک زاکربرگ نیز در همان دانشگاه هاروارد رخ داد. در حالی که یک سال از حضور زاکربرگ در هاروارد می‌گذشت، ایده خلق شبکه اجتماعی فوق‌العاده‌ای به ذهن وی خطور کرد و در نهایت، همراه با ادواردو ساورین، اندرو مک‌کالم و داستین موسکوویتز ساخت فیسبوک کلید خورد.

زاکربرگ در سال ۲۰۰۴، همزمان با رشد سریع فیسبوک و برای تمرکز بیشتر روی آن تحصیلات خود در هاروارد را رها کرد که از قضی موفق هم شد و در سال ۲۰۱۲، بزرگترین عرضه اولیه یک شرکت اینترنتی را در بازار سهام آمریکا برگزار کرد. وی همچنین در سال ۲۰۱۲ با پریسیلیا چان، هم دانشگاهی خودش در زمان هاروارد ازدواج کرد که حاصل ازدواج آنها تاکنون سه دختر بوده است.

مارک زاکربرگ یکی از تاثیرگذارترین افراد در جهان است؛ فردی که با ساخت فیسبوک و تبدیل آن به بزرگترین شبکه اجتماعی جهان، انقلابی در تعاملات آنلاین مردم ایجاد کرد و به ورود نسل جدید شبکه‌های اجتماعی دامن زد.

البته در سال‌های اخیر، فیسبوک و زاکربرگ با چالش‌ها و انتقادات مختلفی از جمله مسائل مربوط به حریم خصوصی، انتشار اخبار جعلی، دخالت در انتخابات و ترویج نفرت‌پراکنی مواجه شده‌اند که به شهرت آنها آسیب زده است.

در کنار فیسبوک و جهان دیجیتال، زاکربرگ دستی هم در کارهای خیر دارد و با همکاری همسر خود، بنیاد خیریه‌ای برای کمک به انسان‌ها و پیشرفت آنها راه‌اندازی کرده است. جالب‌تر اینجاست که زاکربرگ در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد ۹۹% از سهامی که از شرکت فیسبوک دارد را به این بنیاد خیریه اختصاص خواهد داد.

سوالات متداول

مارک زاکربرگ کیست؟

مارک زاکربرگ، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت متا (فیسبوک سابق) یکی از مشهورترین و موفق‌ترین کارآفرینان جهان است و از نوابغ فضای دیجیتال در جهان محسوب می‌شود.

آیا مارک زاکربرگ مالک اینستاگرام است؟

شرکت متا در سال ۲۰۱۲ اینستاگرام را به مبلغ یک میلیارد دلار خریداری کرد و این شبکه اجتماعی زیرمجموعه فیسبوک محسوب می‌شود.

مارک زاکربرگ چه ویژگی‌هایی دارد؟

زاکربرگ فردی سخت‌کوش، منعطف و با صبر و حوصله است که با اشتیاق و تعهد خود و مهارت‌های رهبری بالا تاکنون موفقیت‌های بسیار زیادی را به دست آورده است.

نوشته زندگینامه مارک زاکربرگ؛ از دانشجوی انصرافی هاروارد تا امپراطور شبکه‌های اجتماعی اولین بار در بلاگ پول نو. پدیدار شد.

لینک کوتاه : https://lores.ir/?p=2642088

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 10در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها