اخبار ارز دیجیتال

زیر سوال رفتن نفت به عنوان یک ذخیره ارزش در پی بحران اخیر

در اقدامی بی‌سابقه و طی چند روز گذشته، بحران های پیش آمده باعث شد تا قیمت نفت خام آتی ایالات متحده، وارد قلمرو منفی شود. افزایش بیش از حد عرضه طی یک دوره رکود و کم تقاضا، عامل سقوط آزاد قیمت نفت در سراسر جهان بوده است.

برخی در پی نمایش ضعیف نفت، موقعیت این طلای سیاه را به عنوان یک دارایی ارزشمند زیر سوال برده‌اند. اگر نفت واقعاً به عنوان یک دارایی با ارزش شناخته میشد، مشکلات ذخیره‌سازی نباید موجب افت ارزش آن میشد.

همانطور که پیشتر گزارش شد، معاملات آتی نفت خام روز دوشنبه به شدت دچار کاهش شد. چشمگیرترین حرکت در بازارهای مشتقات وست تگزاس اینترمدییت (WTI) مشاهده شد. قیمت‌ها تقریباً ۴۰ دلار سقوط کرد.

این رفتار قیمت در حالی صورت پذیرفت که جهان مجبور شده است مصرف نفت خام خود را به طرز چشمگیری کاهش دهد. نظر به کاهش فعالیت صنایع جهانی، انبارهای ذخیره‌سازی نفت به سرعت با کاهش ظرفیت مواجه شد.

کامرون وینکلووس، بنیانگذار صرافی رمزارز جیمینی اظهار داشت که سرمایه گذاران دیگر نباید نفت را به‌عنوان یک ذخیره ارزش در نظر بگیرند. وی گفت:

“از امروز به بعد، دیگر نفت نمیتواند یک ارزش قابل اعتماد در نظر گرفته شود. بهترین گزینه‌های بعدی شما دلار آمریکا (خندق)، طلا (کمیاب) یا بیت‌کوین (ثابت) است.”

پس شاید بتوان گفت که نفت نمی‌تواند به‌عنوان یک ذخیره ارزش قابل اطمینان تلقی گردد. زیرا زمانی که عرضه نفت از تقاضا پیشی بگیرد، به طور ناگهانی و فقط در طی چند ساعت قیمت را به ورطه نابودی می‌کشاند.

در جریان بحران ویروس کرونا، قیمت‌های آتی نفت با کاهش تدریجی تقاضا مواجه شد. بگونه‌ای که معاملات آتی نفت تحت ضربات مهلکی قرار گرفتند. روز دوشنبه روند نزولی آشکاری که مدتی است در قیمت نفت شاهد آنیم، یک کاهش سریع و شتابدار را به خود گرفت و باعث شد که فروشندگان نفت حتی مبلغی را برای دفع تولید مازاد خود پرداخت کنند.

یک دارایی ارزشمند را اگر نمی‌توانید ذخیره کنید، هیچ خوب نیست

مسئله اصلی در بازار نفت این است که کسی واقعاً باید برود و نفت را بصورت فیزیکی تحویل بگیرد. در مقام مقایسه، چند کیلوگرم طلا فضای نسبتاً کمی را به خود اختصاص میدهد و در عین حال بیت‌کوین به هیچ گونه فضای فیزیکی احتیاج ندارد. پس نفت ارزان و دست و پا گیر است.

هر بشکه نفت بیش از ۱۵۰ لیتر است. برای استفاده از آن بعنوان یک ذخیره ارزش، به امکان انبار و دپوی عظیم نیاز دارید. این یک مسئله مهم در بهترین زمان برای پرداختن به آن است. هنگامی که با کاهش شدید تقاضا روبرو هستیم، تولیدکنندگان نفت برای کاهش عرضه تلاش میکنند و معامله‌گرانی که تانکرها را اجاره میکنند، ذخیره کالا برایشان در حقیقت بسیار سخت‌تر هم میشود.

رویدادهای اخیر نشان میدهد که قیمت نفت تا حد زیادی به استفاده مداوم صنعتی آن بستگی دارد. در حین بحرانی مانند ویروس کرونا، این امر بطور ناگهانی میتواند ناکام بماند.

مطمئناً قیمت نفت با تلاش برای کاهش استخراج مازاد و بازگشت صنعت به رویه معمول در نهایت به حالت عادی باز میگردد. بااین حال، افرادی که این کالا را در سبد سهام خود نگه داشته‌اند ، مطمئناً مجبور خواهند شد که بررسی کنند میزان تخصیص آنها در برابر بحران‌های آینده چقدر پایدار است.

🗓

نوشته زیر سوال رفتن نفت به عنوان یک ذخیره ارزش در پی بحران اخیر اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا