اخبار ارز دیجیتال

سقوط آلت کوین ها با صعود بیت کوین ، آلت سیزن چه زمان آغاز می شود؟

چرا بیت کوین باعث ریزش آلتکوین ها می‌شود ؟

بازار اتریوم (Ethereum) و آلتکوین‌های دیگر در مقابل روند صعودی بیت کوین راکد شده است و کلید تغییر جهت این روند و آغاز فصل آلتکوین ها در دست جفت ارزهای ETH/BTC است.

اتر (ETH)، ارز بومی بلاکچین اتریوم، از بیت کوین (BTC) عقب مانده است. از نظر تاریخی، وقتی BTC صعود می‌کند، آلتکوین‌های دیگر وارد یک روند معکوس می‌شوند.

این بار، بیت کوین ﺁشکارا از بازار ﺁلکوین‌ها، به ویژه در ماه دسامبر، پیشی گرفته است. اخیراً سلطه بازار بیت کوین به بالاترین حد یک ساله خود، یعنی حدود ۷۰ درصد رسیده است که بیشتر به دلیل فروش بسیار زیاد ریپل (XRP) در هفته گذشته است.

آیا عملکرد متفاوت بیت کوین آغاز فصل آلتکوین ها را به تعویق خواهد انداخت؟

تفاوت بین روند قیمت فعلی بیت کوین و روندهای صعودی قبلی آن در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ این است که BTC وارد رنج‌های قیمتی غیر قابل پیش‌بینی شده است. به عبارت ساده‌تر، کشف قیمت‌ زمانی رخ می‌دهد که قیمت یک دارایی از بالاترین قیمت قبلی فراتر رفته و همچنان وارد ناحیه جدیدی شود. هنگامی که رمزارز بیت کوین وارد ناحیه قیمت جدید شود، بازار ﺁلتکوین‌ها راکد می شوند، چرا که BTC حجم خود را از بازار ﺁلتکوین‌ها می‌گیرد.

نمودار قیمت ارزهای بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH)

قیمت رمزارزهای بیت کوین ، اتریوم ، لایت کوین و ریپل

علاوه بر این، هنگامی که بیت کوین به سرعت در حال رشد است، بازار آلتکوین‌ها در معرض ریزش‌های کوتاه مدت قرار می‌گیرد. مشکل این است که وقتی قیمت BTC افزایش می‌یابد، آلتکوین‌ها ریزش می‌کنند و وقتی که BTC اصلاح می‌شود، آلتکوین‌های هم معمولا اصلاحات بزرگتری را به خود می‌بینند.

در آینده نزدیک، افزایش قیمت اتر نسبت به بیت کوین، برای بازار آلت کوین‌ها بسیار حیاتی خواهد بود. در صورتی که قیمت اتر افزایش یاید، احتمال آغاز فصل بعدی آلتکوین ها را پیش رو خواهیم داشت.

در حال حاضر، اتر همچنان در برابر بیت کوین عملکرد خوبی ندارد. هنوز در تایم فریم‌های بالا هیچ نشانه‌ای از شکست قیمت جفت ارز ETH/BTC، مشاهده نمی‌شود.

نمودار روزانه اتریوم و بیت کوین در صرافی بایننس‌ (Binance)

نمودار روزانه اتریوم و بیت کوین

به همین دلیل، سناریوی ایده آل برای بازار آلتکوین‌ها این است که جفت ارز ETH/BTC کف قیمتی خود را ببیند و پس از یک شکست مقاومتی آغاز حرکت نیرومند دیگری را برای آلتکوین‌ها شاهد باشیم.

مایکل ون د پوپه (Michael van de Poppe)، تحلیلگر کوین تلگراف، اشاره کرده است که معامله‌گران به دلیل پویایی بازار، در حال حاضر از خرید این آلتکوین‌ها وحشت دارند. او همچنین در ﺁخرین تحلیل فنی خود تاکید کرد که جفت ارز ETH/BTC هنوز نشان دهنده ضعف بازار آلتکوین است.

او اضافه کرد که نمودار هفتگی جفت ارز اتر و بیت کوین نشان دهنده یک شکست حمایتی واضح است که احتمالاً به معنای ضعف بیشتر آلتکوین‌ها خواهد بود. پوپه اشاره کرد که جفت ارز ETH/BTC باید بالاتر از تراز ۰.۰۲۶ BTC حرکت کند تا قدرت کافی برای ادامه روند صعودی خود بدست آورد. وی توضیح داد:

“حالت ایده ﺁل برای ETH، بازگشت به تراز ۰.۰۲۶ BTC است که نشان دهنده قدرت و ادامه روند صعودی آن خواهد بود، بنابراین معامله‌گران باید ابتدا ﺁن تراز را ببینند. اگر این امر به تعویق نیافتد، ناحیه دیگری که باید ﺁن را رویت کرد، ناحیه ۰.۰۲۱ BTC است که در کنار ناحیه ۴۵۰ دلاری واقع شده است.”

فصل آلت کوین ها چه زمان آغاز خواهد شد؟

در واقع یک استدلال قوی وجود دارد که بر اساس آن به نظر می‌رسد فصل آلتکوین ها تا نیمه اول سال ۲۰۲۱ آغاز نخواهد شد.

به اعتقاد برخی از تحلیلگران با توجه به اینکه روند سریع بیت کوین از توجه سرمایه گذاران نهادی نشأت می‌گیرد‌، سود حاصل از بیت کوین دوباره به بازار ﺁتکوین‌ها باز نخواهد گشت.

با این وجود، برخی معامله گران انتظار دارند که آلتکوین‌ها از بیت کوین پیشی بگیرند. در همین راستا، یک معامله گر ناشناس معروف به سالسا تکیلا (Salsa Tekila) اظهار داشت که اگر بیت کوین همچنان به افزایش قیمت خود ادامه دهد، سرمایه‌‌ها می‌توانند به آلتکوین‌ها بازگردند، چرا که آلتکوین‌ها به صورت تاریخی در سه ماهه اول سال و پس از اوج گیری بیت کوین در ماه دسامبر عملکرد بهتری را از خود به نمایش گذاشته‌اند. او در این خصوص نوشت:

“هرچه قیمت دلاری بیت کوین بالاتر رود، جذابیت آلتکوین‌ها نیز بیشتر می‌شود. در حال حاضر مارکت کپ بیت کوین ۶.۵ برابر مارکت کپ اتریوم می‌باشد. ضریب چرخش دلاری قابل قبول است، به خصوص که گردش دلاری ETH با ورود به سال جدید نشان از محبوبیت آن دارد.”

نوشته سقوط آلت کوین ها با صعود بیت کوین ، آلت سیزن چه زمان آغاز می شود؟ اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا