اخبار ارز دیجیتال

سناتور ارشد آمریکایی: ارزهای دیجیتال نسل جدید بانک‌های غیرقانونی هستند

یک سناتور آمریکایی گفته است ارزهای دیجیتال چیزی شبیه به بانک‌های غیرقانونی هستند. او که از مخالفان سرسخت ارزهای دیجیتال است، می‌گوید باید بانک‌های آمریکایی را از همکاری با استیبل کوین‌ها منع کرد.

به گزارش «The Block»، الیزابت وارن (Elizabeth Warren)، سناتور دموکرات ایالت ماساچوست و یکی از منتقدان قدیمی ارزهای دیجیتال، در مصاحبه اخیر خود با نیویورک تایمز گفته است از نظر او ارزهای دیجیتال «نسل جدید بانک‌های سایه‌ای» هستند.

بانک سایه‌ای (Shadow Bank) به مؤسسات مالی غیربانکی گفته می‌شود که خارج از چهارچوب مقررات رایج بانکی، اقدام به ارائه خدماتی نظیر اعطای وام می‌کنند. بانکداری سایه به خودی خود غیرقانونی نیست، اما برخی از شرکت‌هایی که از این سیاست پیروی می‌کنند بعضاً مرتکب فعالیت‌های غیرقانونی می‌شوند.

نیویورک تایمز در گزارش خود بیشتر بر موضوع بلاک فای (BlockFi) متمرکز شده است. بلاک فای یک استارتاپ وام‌دهی مبتنی بر ارزهای دیجیتال است که منابع مالی آن را بخش خصوصی تأمین می‌کند و توجه تعداد زیادی از مقامات نظارتی ایالات متحده را هم به خود جلب کرده است. حساس‌شدن بخش نظارتی آمریکا نسبت به بلاک فای، بیشتر به‌خاطر تلاش‌های گسترده این شرکت برای همراه‌شدن با دیگر استارتاپ‌های در حال توسعه حوزه ارز دیجیتال بوده است که خدماتی مشابه خدمات بانکی ارائه می‌دهند.

نظرات وارن نشان می‌دهد که او همچنان یکی از مخالفان سرسخت ارزهای دیجیتال و صنعتی است که حول محور برنامه‌های فعال در این حوزه شکل گرفته است.

این سناتور آمریکایی به نیویورک تایمز گفت:

ارز دیجیتال نسل جدید بانک‌های سایه‌ای است. این حوزه تعداد زیادی از خدمات مشابه را ارائه می‌کند اما فاقد حمایت از حقوق مصرف‌کننده و ثبات مالی‌ای است که از سیستم سنتی پشتیبانی می‌کند. این چیزی شبیه تبدیل‌کردن کاه به طلا است.

وارن این ایده را هم مطرح کرد:

منع‌کردن بانک‌های آمریکایی از نگهداری وجوهی که به‌عنوان پشتوانه مالی برای استیبل کوین‌ها سپرده‌گذاری شده است، می‌تواند به‌طور مؤثر به این بازار رو به رشد پایان دهد.

سناتور وارن اخیراً از طریق نامه‌نگاری‌های عمومی، گفتگوی متفاوتی را با گری گنسلر (Gary Gensler)، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا و همچنین جانت یلن (Janet Yellen)، وزیر خزانه‌داری دولت بایدن، آغاز کرده است.

او در ماه ژوییه (تیر) نامه‌ای را برای یلن ارسال کرد و در آن خواستار «یک استراتژی هماهنگ و منسجم برای کاهش خطرات روزافزونی که ارزهای دیجیتال برای سیستم مالی به وجود می‌آورند» شد.

سناتور ارشد آمریکایی: ارزهای دیجیتال نسل جدید بانک‌های غیرقانونی هستند

در این باره بیشتر بخوانید

  • افزایش شدید فشارهای آمریکا بر ارزهای دیجیتال؛ هفته گذشته در آمریکا چه گذشت؟
  • برای پذیرش ETF بیت کوین چه چیزهایی نیاز است؟
  • کمیسیون بورس آمریکا بازهم ETF بیت کوین را رد کرد
  • هفت اقتصاد بزرگ جهان درباره ارزهای دیجیتال گفت‌وگو کردند
  • نمایندگان آمریکا: برای بررسی الزام احراز هویت در مورد کیف پول‌های ارز دیجیتال شخصی به زمان بیشتری نیاز داریم

منبع خبر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا