اخبار ارز دیجیتال

ضرر شدید بانک‌های جهان به دلیل ادامه بحران کرونا

سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ با کاهشی شدید در سود خالص بانک اچ‌اس‌بی‌سی (HSBC) بریتانیا و بانک سانتاندر (Santander) اسپانیا همراه بود.

به گزارش دیکریپت، بانک‌های بزرگ در سرتاسر جهان همچنان متحمل ضررهای مالی هنگفت ناشی از شیوع ویروس کرونا هستند. بانک بریتانیایی اچ‌اس‌بی‌سی از ۵۰ درصد کاهش سود خود خبر داده است و بانک سانتاندر اسپانیا نیز اخیرا اعلام کرد کاهشی ۸۲ درصدی در سود خالص سه ماهه خود داشته است. ویروس کرونا عامل اصلی در این کاهش سودها عنوان شده است.

طبق گزارش‌ها، درآمد اچ‌اس‌بی‌سی، پیش از کسر مالیات، برای سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ به ۳.۲ میلیارد دلار رسیدن است. این رقم تقریبا نصف ۶.۲ میلیارد دلار سودی است که این بانک در سال گذشته کسب کرده بود.

ضرر شدید بانک‌های جهان به دلیل ادامه بحران کرونا
اعلام کاهش ۵۰ درصدی سود اچ‌اس‌بی‌سی مرتبط با شیوع ویروس کرونا

همچنین طبق پیش‌بینی اچ‌اس‌بی‌سی، وام‌های معوقه ناشی از عدم توانایی مشتریان در بازپرداخت بدهی‌های خود در طول این بحران احتمالا به ۳ میلیارد دلار برسد.

نوئل کویین (Noel Quinn)، مدیرعامل گروه اچ‌اس‌بی‌سی اظهار داشت:

تاثیر اقتصادی شیوع بیماری کووید ۱۹ بر مشتریان‌ ما عامل اصلی تغییر در عملکرد مالی‌مان بوده است.

او همچنین افزود با اینکه اچ‌اس‌بی‌سی در ماه فوریه اعلام کرده بود که ۳۵,۰۰۰ کارمند خود را تعدیل می‌کند، بانک تصمیم گرفته است تا بخش اعظم تعدیل نیرو را به علت شرایط ویژه فعلی به تعویق بیندازد.

در همین حین، بانک بزرگ اسپانیایی سانتاندر از کاهش ۸۲ درصدی سود خود در سه ماهه اول سال خبر داد. این بانک مجبور شد به علت شیوع بیماری کرونا، ۱.۷ میلیارد دلار به جبران ضررهای پیش‌بینی‌شده وام‌ها اختصاص دهد.

سانتاندر، دومین بانک بزرگ منطقه یورو، سود خالص ۳۶۰ میلیون دلاری در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ را در حالی گزارش کرد که سود پایه سه ماهه این بانک با یک درصد افزایش به ۱.۹۸ میلیارد یورو رسیده است.

رئیس بانک سانتاندر، آنا بوتین (Ana Botin)، اظهار داشت:

عملکرد ما طی این سه ماه قوی بوده و شیوع بیماری کووید ۱۹ تاثیر نسبتا محدودی بر آن داشته است. با این حال، شیوع این بیماری منجر به یک بحران جهانی سلامت و همچنین ایجاد مشکلات قابل توجه اقتصادی و اجتماعی شده است.

بوتین خاطر نشان کرد که برای پیش‌بینی ابعاد تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد هنوز بسیار زود است. او همچنین اضافه کرد که سانتاندر احتمالا اهداف استراتژیک خود را هنگامی که به درک بهتری از شرایط دست یافت مجددا تنظیم خواهد کرد.

۴ آوریل (۱۶ فروردین)، خبری مبنی بر ورشکستگی اولین بانک آمریکایی، یک بانک کوچک در ایالت وست ویرجینیا، به علت شیوع ویروس کرونا اعلام شد. با اینکه بعید می‌رسد بانک‌های بزرگی مانند اچ‌اس‌بی‌سی و سانتاندر در معرض تعطیل‌شدن باشند، اما شیوع ویروس کرونا کماکان به ایجاد محیطی چالش‌برانگیز، حتی برای بزرگترین بانک‌ها، دامن می‌زند.

The post ضرر شدید بانک‌های جهان به دلیل ادامه بحران کرونا appeared first on ارزدیجیتال.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا