زندگی امروزعلم و دانش

عصب کشی دندان چیست و چگونه انجام می ‌پذیرد

پروسه عصب کشی دندان واجد چهار مرحله است که در این متن به شرح کامل آنها خواهیم پرداخت، این پروسه زمانی استفاده می شود که عفونت و پوسیدگی های دندان از قسمت مینا و عاج به قسمت پالپ یا نرم دندان رسیده باشد، در طی این عملیات تمامی عفونت ها زدوده می شوند.

عصب کشی دندان چیست و چگونه انجام می ‌پذیرد :

در این مقاله قرار است در باب عصب کشی دندان و تمامی نکات مربوط به آن صحبت کنیم اما پیش از آن اجازه دهید تا بگوییم این پروسه در واقع به منظور حذف قسمت داخلی و نرم دندان انجام می پذیرد که شامل عصب،  بافت همبند و مویرگ های خونی می شود.

چنانچه عفونت به بخش نرم یا همان پالپ دندان رسیده باشد و عصب ها درگیر شده باشند پزشک پس از انجام بررسی های دقیق و عکس برداری عصب کشی دندان را شروع می کند، در حقیقت شما به انجام این کار دیگر نیازی به کشیدن دندان نخواهید داشت و به راحتی با حذف عامل ایجاد کننده عفونت می توانید دندان خود را حفظ کنید.

 

در چه هنگام نیاز به عصب کشی دندان داریم :

این عملیات هنگامی انجام می ‌پذیرد که ریشه دندان دچار آسیب شده باشد و به منظور عدم پیشرفت عفونت به دندان های مجاور می بایست سریع این پروسه آغاز شود، در برخی از موارد ممکن است ظاهر دندان کاملا سالم باشد اما دندان از درون کاملاً پوسیده شده باشد، سایر موارد انجام عصب کشی :

 • پوسیدگی های عمقی به علت عدم رعایت بهداشت
 • ایجاد حفره و یا سوراخ در بدنه و یا سطح
 • ایجاد ترک در بدنه و یا تاج
 • آسیب و یا شکستگی بر اثر ضربات ناگهانی
 • درمان ریشه

عصب کشی دندان

نشانه های عفونت دندان و نیاز به عصب کشی دندان چیست :

 • درد های بی دلیل و ناگهانی
 • درد های نابهنگام در شب و یا در خواب
 • ایجاد تغییر رنگ در بدنه دندان ها
 • احساس تیر کشیدگی دندان در حین مصرف نوشیدنی های گرم و یا خنک
 • ایجاد درد در حین جویدن غذا
 • رویت آبسه و یا ورم در لثه
 • خروج عفونت و چرک از لثه و یا احساس درد در غدد لنفاوی گردن و سر
 • لق شدگی دندان

همیشه این نکته را مد نظر قرار دهید که بهترین کار پیشگیری است چرا که علاوه بر کاهش هزینه ها احساس ناراحتی و درد را نیز به حداقل می رسانید و از کشیدن و ایمپلنت دندان رهایی می یابید. لذا توصیه می‌ کنیم به طور متناوب دندان های خود را توسط پزشک مربوطه چکاپ کنید.

در برخی از موارد ممکن است متوجه پوسیدگی و یا اختلال در دندان های خود نشویم و یا گاهی التهاب لثه را جدی نگیریم اما این حالت گواه از عفونی شدن بخش پالپ دندان است، شاید پس از مدتی ورم و یا التهاب فروکش کند و شما این تصور را داشته باشید که مشکل حل شده در صورتی که در حقیقت اینطور نیست و عفونت پابرجاست و چنانچه شما برای درمان و رفع این موضوع اقدام نکنید با پیشروی عفونت ممکن است دندان های مجاور نیز درگیر شوند.

 

در چه حالاتی ممکن است پالپ دندان آسیب ببیند :

موارد متعددی می تواند سبب آسیب و اختلال به این بخش از دندان شود اما اصلی ترین فاکتور تاثیر گذار تعلل در رفع پوسیدگی دندان است چرا که سبب پیشروی عوامل عفونی و میکروبی به بخش عصب و ریشه دندان می گردد، پوسیدگی می بایست در همان مراحل آغازین رفع شود و در صورت عدم این کار به مرور زمان به عاج و بخش تحتانی دندان خواهد رسید اما از دیگر عواملی که می‌ تواند سبب آسیب به پالپ دندان شود :

 • تروما و یا ضربات ناگهانی به دندان
 • عفونت های وسیع و یا پرشدگی با عمق زیاد
 • ایجاد ترک و شکستگی در بدنه دندان
 • بیماری و یا درگیری های لثه که سبب خوردگی و یا از بین رفتن دندان ها شود ( در چنین حالاتی علاوه بر درمان لثه عصب کشی نیز انجام می پذیرد)

درمان ریشه

پروسه عصب کشی دندان (روت کانال) شامل چه مراحلی می شود :

این عملیات در چهار مرحله اصلی صورت می پذیرد  که در ادامه مراحل و جزئیات را عرض خواهیم کرد :

 • گام اول در عصب کشی دندان

در گام نخست می بایست در طی معاینه و بررسی از فک و دندان های فرد عکس او پی جی گرفته شود.

به منظور انجام سایر پروسه ها از داروهای بی حس کننده کمک گرفته می ‌شود تا فرد متوجه مراحل نشود اما گاهی به علت پیشروی عفونت و یا التهاب لثه ممکن است درد این عملیات برای فرد زیاد باشد.

پس از آن که پزشک از بی حس شدن دندان مطمئن شد عملیات را آغاز می کند و به واسطه لوله پلاستیکی که در کناره لثه گذاشته می‌ شود بزاق ترشح شده دهان خارج می گردد، سپس پزشک شروع به تراشیدن پوسیدگی های دندان کرده تا به قسمت درونی و ریشه ها دسترسی پیدا کند و پس از آن که دندانپزشک به بخش عفونی   پالپ رسید به واسطه ابزارهای پیشرفته و بسیار ظریف عفونت را بیرون می کشد.

 • گام دوم در عصب کشی دندان

پس از آنکه نواحی عفونی و آسیب ‌دیده پالپ خارج شدند، سایر نواحی ساقه و کانال های ریشه نیز باید کاملاً خالی و پاک گردند، این مرحله از آن جهت حائز اهمیت است که چنانچه به طور کامل کانال ها خالی نشوند ممکن است پس از مدتی درد دندان های فرد مجدداً آغاز شود به همین دلیل بسیار مهم است که پیش از پر نمودن دائم؛ تمامی بخش ها از عفونت تمیز شوند.

پس از اطمینان از تخلیه کامل حفره ها و کانال ها؛ دندانپزشک دارویی ویژه را درون کانال ریخته تا از بابت عدم  حضور عوامل بیماری زا و عفونت مطمئن شود این پروسه ممکن است چند روز به طول انجامد چرا که در برخی از موارد عفونت به لایه‌ های زیرین دندان یعنی ریشه نیز رسیده است که در این حالت پزشک در صورت صلاحدید دستور به مصرف آنتی بیوتیک در یک یا چند دوره می دهد، در چنین حالتی به شکل موقت دندان پر می شود تا از ورود مواد غذایی و بزاق به درون دندان پیشگیری شود.

 • گام سوم در عصب کشی دندان

هنگامی که پزشک از خروج کامل عفونت مطمئن شد و کانال ها کاملاً خشک شدند اقدام به پر کردن آنها می کند، در ابتدا ترکیبات پر کنندگی موقت تخلیه شده و پزشک با کمک ترکیباتی خاص تمامی کانال ها را پر میکند تا دیگر کوچک‌ ترین عامل بیرونی به بخش درونی دندان شما راه پیدا نکند.

 • گام چهارم در عصب کشی دندان

در پایان این مراحل لازم است تا در صورت نیاز عملیات ترمیمی یا همان استفاده از روکش دندان انجام پذیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا