اخبار ارز دیجیتال

فرانسه درخواست روسیه برای استرداد گرداننده صرافی BTC-e را رد کرد

مقامات قضایی فرانسه از پذیرش درخواست روسیه برای استرداد الکساندر وینیک (Alexander Vinnik)، گرداننده صرافی BTC-e، خودداری كردند. این در حالی است که گفته می‌شود وینیک پس از گذراندن چهار سال بازداشت، برای آغاز دومین اعتصاب غذای خود آماده می‌شود.

به گزارش نیوزبیت کوین، وینیک که گرداننده صرافی BTC-e بود، به‌تازگی به پنج سال زندان و پرداخت ۱۰۰،۰۰۰ یورو جریمه نقدی محکوم شده است. خبرگزاری روسی ریانوستی (RIA Novosti) به نقل از تاتیانا ماسکالکووا (Tatyana Moskalkova)، کمیسر حقوق بشر روسیه، گزارش داد که درخواست مسکو برای استرداد وینیک روز پنجشنبه رد شده است و رسیدگی به پرونده او همچنان در محاکم قضایی فرانسه ادامه دارد.

دادگاه تجدیدنظر پاریس در دسامبر سال ۲۰۲۰ وینیک را در اتهام پول‌شویی مجرم شناخت، اما او را از اتهامات مربوط به باج‌گیری و ادعای دست داشتن در باج‌افزار لاکی (Locky) تبرئه کرد.

وینیک در ژوئیه سال ۲۰۱۷ در حالی دستگیر شد که به همراه خانواده‌اش در یونان به‌سر می‌برد. دستگیری او براساس حکمی از سوی وزارت دادگستری آمریکا انجام شد که او را متهم به پولشویی تا ۹ میلیارد دلار از طریق صرافی BTC-e کرده بود. شایان ذکر است که این صرافی دیگر فعال نیست.

این متخصص فناوری اطلاعات روسی ۳۰ ماه بدون تشکیل پرونده قضایی در یونان بازداشت بود و به همین دلیل به مدت سه ماه اعتصاب غذا کرد. خبرگزاری تاس روسیه به نقل از ماسکالکووا گفت که وینیک آماده شروع دومین اعتصاب غذای خود است.

ماسکالکووا با استناد به گزارش‌های وکلای وینیک و کنسولگری روسیه در فرانسه به خبرگزاری تاس گفت که وینیک باوجود وضعیت وخیم سلامتی‌اش بار دیگر قصد ابراز اعتراض از طریق اعتصاب غذا را دارد.

او افزود که اطلاعی از اقدام به خودکشی توسط وینیک ندارد، اما وکیل وی وضعیت روانی او را بسیار نامناسب توصیف کرده است. کمیسر حقوق بشر روسیه گفت:

ما امیدواریم که او درایت و شهامت ادامه مبارزه برای حقوق خود را به روشی فعال داشته باشد.

مسکالکووا همچنین ابراز تأسف کرد که «جهانی که خواهان نیکی، مهربانی و عدالت است، نه به فرجام‌خواهی کمیسر حقوق بشر فدراسیون روسیه وقعی نهاده و نه به تماس‌های وزارت امور خارجه روسیه و دفتر دادستانی کل و دیگر مقامات این کشور».

پرونده وینیک به یک منشأ تنش بین‌المللی میان روسیه، فرانسه و آمریکا تبدیل شده که همزمان درخواست استرداد او را دارند. در دسامبر سال ۲۰۱۹، کاستاس تسیاراس (Kostas Tsiaras)، وزیر دادگستری یونان، رأی به استرداد وینیک به فرانسه، سپس به آمریکا و روسیه داد.

وینیک در کشور خود روسیه نیز با اتهامات کیفری روبرو است. دادستان‌های روسیه او را به سرقت بیش از ۶۰۰,۰۰۰ روبل (بیش از ۸,۰۰۰ دلار) و «کلاهبرداری در زمینه اطلاعات رایانه‌ای به مبلغ تخمینی ۷۵۰ میلیون روبل (حدود ۱۰ میلیون دلار) متهم کرده‌اند.

وینیک در دوران بازداشت خود در یونان اعلام کرد که آماده بازگشت به روسیه و حضور در دادگاه‌های روسی است.

فرانسه درخواست روسیه برای استرداد گرداننده صرافی BTC-e را رد کرد

در این باره بیشتر بخوانید

  • صرافی ژاپنی بیت‌پوینت هک شد/ سرقت بیش از ۳۰ میلیون دلار ارز دیجیتال
  • نهاد قانونی مالت: بایننس برای فعالیت در این کشور مجوزی ندارد
  • شرکت FTX یک صرافی غیرمتمرکز را روی سولانا می‌سازد
  • جلوگیری از تراکنش‌ها پس از هک صرافی کوکوین؛ تمرکززدایی زیر سؤال رفت؟
  • انتشار فهرست ۱۰۰ شرکت تأثیرگذار جهان در مجله تایم؛ نام دو شرکت ارز دیجیتال دیده می‌شود

منبع خبر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا