بدون دسته بندی

فیش اسپا چیست و چه مزایایی دارد؟

 

فیش اسپا یک روش عجیب برای درمان بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و پاکسازی بدن از پینه ها و پوست های مرده می باشد، این درمان به تازگی وارد فرهنگ ها شده است. در این روش افراد در یک وان حمام که حاوی ماهی های ریز و کوچک به نام گارا روفا می باشد. این ماهی ها پوست های مرده پا را می خورند تا آن جایی که لایه های زیرین زنده دیده می شوند. این نوع درمان مختص خاورمیانه است و یک نوع درمان برای بیماری های پوستی محسوب می شود، ماهی اسپا یا پدیکور علاقه زیادی به پوست های مرده دارد و باعث صاف و ابریشمی شدن پوست پای شما می شود. به کار بردن ماهی اسپا باعث کاهش علائم پسوریازیس و اگزما می باشد اما رعایت بهداشت در این محل ها سخت و دشوار است. این روش اولین بار توسط ترک ها ابداع شده است و پس از ترکیه در کشورهای ژاپن، کرواسی، آمریکا و سپس انگلیس انجام می شود.

فیش اسپا یا فیش پدیکور چیست؟

فیش اسپا به معنای دکتر ماهی است و به وسیله ماهی گارا روفا که از آبزیان بومی ایران، ترکیه، سوریه و عراق می باشد، این ماهی ها به صورت انحصاری برای عمل پدیکور به کار می روند. چون تشخیص پوست های مرده پا برای آن ها آسان است. فیش اسپا یا فیش پدیکور را در یک مخزن آب گرم نگه می دارند و برای یک درمان 100 ماهی را به درون وان منتقل می کنند سپس پاهای فرد را شسته تا تمیز شود و بررسی می کنند که بریدگی، عفونت و یا زخمی نداشته باشد، بلافاصله با قرار دادن پا در آب وان و ایجاد لرزش در آب فیش اسپا جذب پا می شوند و پوست های مرده پا را می خورند، ماهی های اسپا یا پدیکور فاقد دندان هستند و شما دردی را حس نمی کنید فقط کمی احساس قلقک به پاهای شما دست می دهد. درمان با روش پدیکور توسط فیش اسپا و در 15 الی 30 دقیقه به انجام می رسد.

فیش اسپا چیست و چه مزایایی دارد؟

مزایا و معایب فیش اسپا

روش درمانی با فیش اسپا یا فیش پدیکور دارای مزایایی است که در ادامه به چند مورد از مزایای این روش درمانی اشاره می کنیم:

 • درمان با فیش اسپا روشی برای برطرف کردن خشکی پوست و برطرف کننده ترک است.
 • با انجام پدیکور گردش خون به سطح پوست نزدیک می شود و باعث شفاف شدن می باشد و این روش از بین برنده لک های روی پوست شما است.
 • فیش اسپا یک نوع لایه بردار است که باعث لایه برداری و پاک سازی پوست شما می شود.
 • فیش اسپا یا فیش پدیکور ترشح کننده آنزیم Diatanol است که این آنزیم باعث بازسازی و بهبود یافتن سلول های پوست شما می شود.
 • از مزایای فیش اسپا یا فیش پدیکور که به صورت علمی اثبات نشده اند، بهبود جریان خون، افزایش گردش خون، تحریک نقاط طب سوزنی، کاهش بوی بد پا، درمان عفونت های قارچی می باشد.
 • طبق آزمایشات صورت گرفته در سال 2006 استفاده از فیش اسپا به همراه اشعه ماورا بنفش یک نوع درمان با عوارض کم برای بیماری پسوریازیس محسوب می شود.
 • استفاده از روش فیش اسپا و یا فیش پدیکور باعث تمیزی و طراوت پا می شود که هرگز آن را تجربه نکرده اید.

پس از انجام درمان با روش فیش اسپا یا فیش پدیکور می توانید با تورهای گرجستان به سواحل زیبای این کشور سفر کنید و از گشت و گذار میان آن ها لذت ببرید.

روش درمانی فیش اسپا یا فیش پدیکور نیز به نوبه خود دارای معایبی می باشد که این معایب به شرح زیر می باشند:

 • اگر چه این ماهی های پدیکور بدون دندان هستند ولی قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض آن ها ممکن است باعث ایجاد بریدگی و ساییدگی می شود.
 • احتمال کم انتقال بیماری های خونی: طبق گزارش سازمان سلامت انگلیس فیش اسپا ممکن است باعث بیماری خونی شود ولی احتمال انتقال بیماری بسیار پایین می باشد، چون قبل از ورود به آب و شروع درمان بریدگی ها و زخم های بررسی می شود.
 • اگر مبتلا به پسوریازیس، اگزما و یا دارای بریدگی در پوست پا هستید، ممکن است به عفونت های باکتریایی در فیش اسپا مبتلا شوید، اگر چه این عمل ممکن است اتفاق بیفتد و اثبات نیز شده است اما احتمال انتقال بیماری از فیش اسپا بسیار پایین می باشد.
 • طبق توصیه های سازمان حفظ سلامت انگلیس افراد دارای بیماری دیابت و یا افراد مبتلا به بیماری های ویروسی که از خون منتقل می شود، افراد با سیستم ایمنی ضعیف و درمتیت روی پا، نباید از فیش اسپا و فیش پدیکور استفاده نمایند، چرا که این افراد ممکن است در معرض عفونت های پوستی قرار بگیرند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا