اخبار ارز دیجیتال

قیمت بیت کوین در ترکیه به ۱۰۰،۰۰۰ دلار رسید

هزینه و قیمت خرید یک بیت کوین در بازارهای رمزارز نظیر به نظیر ترکیه به بیش از ۱۰۰،۰۰۰ دلار رسیده است.

طبق داده‌های دریافت شده از وبسایت لوکال بیت کوین (LocalBitcoins.com)، حداقل قیمت پیشنهادی برای یک واحد بیت کوین به ۵۰۹،۸۴۰ لیره ترکیه (۶۴۰۰۰ دلار) رسیده است. در همین حال، برخی از صرافی‌ها برای یک واحد بیت کوین، تقریباً ۱۰۰۰۰۰ دلار در قالب لیر درخواست می‌کنند که تقریباً دو برابر بیشتر از نرخ جهانی آن است.

Screenshot 2021 03 22 at 12.45.32 PM 11 قیمت بیت کوین در ترکیه به ۱۰۰،۰۰۰ دلار رسید

سقوط ارزش لیر و افزایش قیمت بیت کوین در ترکیه

بدنبال افت شدید ارزش لیر ترکیه، قیمت‌های نجومی برای بیت کوین روی تابلوی صرافی‌های ترک نقش بسته است. روز دوشنبه و پس از برکناری رئیس بانک مرکزی این کشور توسط رئیس جمهور رجب طیب اردوغان، ارزش این ارز ناگهان تا ۱۴% کاهش یافت.

در زمان کوتاه تصدی گری ناچی اقبال به عنوان رئیس بانک مرکزی که طرفدار نرخ های بهره بالاتر بود، اقدامات وی مورد تشویق سرمایه گذاران داخلی و خارجی قرار گرفت تا ترکیه را به سمت یک سیاست پولی متعادل‌تر سوق دهند.

ماکس لین، استراتژیست ارزی در بازارهای نوظهور، به وال استریت ژورنال گفت که برکناری آقای اقبال گویای این بود که رئیس جمهور اردوغان نمی‌خواهد نرخ‌های بهره را افزایش دهد تا تورم انفجاری ترکیه را مهار کند و اضافه کرد که لیر اکنون در معرض سقوط بیشتر قرار دارد.

ادوارد الحسینی، تحلیلگر ارشد بازارهای مالی نیز تأکید کرد که دارایی‌های ترکیه تحت فشار فروش شدید قرار می‌گیرند، زیرا سرمایه گذاران از در معرض خطر قراردادن سرمایه‌های خود در یک بازار تورمی گریزانند.

بیت کوین؛ سرمایه‌ای مقاوم در برابر تورم

رمزارزها که به دور از دخالت دولت‌ها و بانک‌های مرکزی عمل می‌کنند، تاکنون به عنوان یک سپر مقاوم در برابر تغییر سیاست های فاجعه بار اقتصادی ظاهر شده‌اند. ابر تورم ونزوئلا و زیمبابوه، بحران بدهی یونان و کنترل سرمایه چین، پیش از این نیز اشتها برای داشتن بیت کوین را در مردم افزایش داده بود.

Jrgd8jnt 1 قیمت بیت کوین در ترکیه به ۱۰۰،۰۰۰ دلار رسید

گفتنی است، جستجوی واژه بیت کوین در گوگل پس از سقوط ارزش لیر تقریباً به دو برابرافزایش یافته است. مارک ون، سرمایه گذار مطرح هلندی می‌گوید:

“سقوط ارز ممکن است یک نعمت باشد اگر شما کشور و شهروندان خود را خیلی زودتر از سایر کشورها وارد بازار بیت کوین کنید.”

بهرحال، رئیس جمهور اردوغان، ساهاپ کاوچی اوغلو، استاد کمی شناخته شده در امور بانکی را به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی منصوب کرد. این اقدام، تحلیلگران و سرمایه گذاران را بر آن داشته است تا فروش شدید دارایی‌های ترکیه را پیش بینی کنند که می‌تواند تمام سودهای حاصل از تصدی آقای اقبال را از بین ببرد.

رابین بروکس، اقتصاددان ارشد در اندیشکده موسسه مالی بین الملل، گفت که ترکیه با خطر خروج گسترده سرمایه روبرو است. این موضوع لیر را بیشتر تضعیف می‌کند و فرصت‌های صعودی بیشتری را برای بیت کوین به ارمغان خواهد آورد.

نوشته قیمت بیت کوین در ترکیه به ۱۰۰،۰۰۰ دلار رسید اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا