اخبار ارز دیجیتال

قیمت پایین نفت می‌تواند به ماینر‌هایی که از گاز مشعل‌سوزی استفاده می‌کنند ضربه بزند

با سقوط قیمت نفت به پایین‌ترین سطح تاریخ خود، معدود ماینر‌های آمریکا‌ی شمالی که کسب‌و‌کارشان وابستگی بسیاری به سوخت‌های فسیلی دارد، در خطر بزرگی قرار دارند؛ چرا که اگر تاسیسات استخراج نفت فعالیت خود را تعطیل کنند، ماینرها نیز در تامین سوخت مورد نیاز خود دچار مشکل خواهند شد.

به گزارش کوین دسک، شرکت‌های استخراج نفت باید به دلایل زیست محیطی، انتشار گاز‌های گلخانه‌ای را کاهش دهند؛ بنابراین، به جای سوزاندن گاز اضافی در محل استخراج، برخی شرکت‌های استخراج بیت کوین مانند آپ‌استریم دیتا (Upstream Data) در کانادا، کروزو انرژی سیستمز (Crusoe Energy Systems) در کلرادو و دی‌جی بیت‌رِک (DJ Bitwreck) در تگزاس، از گازهای حاصل از این روند، برای تأمین انرژی هزاران رایانه‌ی استخراج بیت کوین استفاده می‌کنند.

مشکل این جا است که اگر فرو‌پاشی بازار نفت منجر به تعطیلی این منابع انرژی شود، ماینر‌های بیت کوین دیگر نمی‌توانند ضایعات مورد نیاز خود را به دست آورند.

وقتی که قیمت بیت کوین مانند ماه مارس (اسفند ۹۸) به طرز چشم‌گیری سقوط کند، استخراج بیت کوین نیز به سرعت به امری بی‌ثمر تبدیل خواهد شد. برخی به جای زیان کردن، ترجیح می‌دهند تا عملیات استخراج خود را متوقف کنند. تنها فارم‌های بزرگ صنعتی می‌توانند در این شرایط، ماه‌ها بدون سود دوام بیاورند.

کارآفرینان باید به دنبال منابع انرژی ارزان قیمتی باشند. از همین رو می‌توان ضایعات پالایش نفت را گزینه‌ای مناسب در نظر گرفت.

در تگزاس، یکی از ماینرهای بیت کوین به نام دی‌جی بیت‌رک می‌گوید که در حال ساخت دستگاهی جدیدی برای جمع‌آوری گازهای حاصل از مشعل‌سوزی است. تیم او که مجموعاً از چهار نفر از بنیان‌گذاران تشکیل شده است، پنج ماه دیگر برای ساخت این دستگاه زمان لازم دارد.

دی‌جی بیت‌رک که به دنبال تأمین حداقل یک مگا‌وات توان از مشعل‌سوزی است، گفت:

ما سالانه حدود ۴۰ کیلو‌وات استفاده کرده‌ایم که در واقع مرحله‌ی آزمایش و اثبات مفهوم ما بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اندازه هر مخزن استخراج، به اندازه یک کانتینر حمل کالاست، افزود:

ما به دنبال تاسیسات استخراج نفتی هستیم که به ما اجازه‌ی ورود و استقرار ژنراتور و مخزن استخراج را در محل مشعل‌سوزی بدهد. مشعل‌سوزی، دردسری برای تولید‌کنندگان است؛ اما دردسر آن‌ها برای ما، مثل معدن طلا ارزشمند است.

مارتی بنت (Marty Bent)، یکی از بنیان‌گذاران گریت امریکن ماینینگ (Great American Mining)، از دسامبر ۲۰۱۹ (آذر ۹۸)، یکی از همین تاسیسات استخراج بیت کوین را اداره می‌کند. او گفت که اگر شرکت‌های نفتی، عملیات خود را متوقف کنند، دیگر محصول جانبی‌ای برای مصرف وجود نخواهد داشت. از طرف دیگر، بنت تخمین می‌زند که تنها در محل استخراج او، صد‌ها مگا‌وات توان وجود دارد که می‌تواند به بیت کوین تبدیل شود.

از دید‌گاه دی‌جی بیت‌رک، صرف نظر از قیمت‌های منفی نفت، راهبرد‌های منعطف ماینر‌ها، تا پس از هاوینگ بیت کوین در ماه می (اردیبهشت یا خرداد) و کاهش پاداش ماینر‌های بیت کوین، هیچ سودی نخواهد داشت.

تمام استارت‌آپ‌هایی که در بالا‌ از آن‌ها یاد کردیم، حتی در صورت رشد نکردن قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰، تا حد متوسطی سودآوری خود را حفظ خواهند کرد.

با این حال، باید دید که اگر قیمت‌ نفت و بیت کوین در طول سال پایین باقی بماند، چه به سر باقی فارم‌های بیت کوین (به غیر از تعداد انگشت‌شماری از واحد‌های بزرگ)، خواهد آمد.

دی‌جی بیت‌رک گفت:

انتظار داریم که جو بسیار پر‌تلاطم شود. با این حال، ما برای این اتفاق بسیار هیجان‌زده‌ایم.

او ادامه داد:

به همین دلیل است که در حال حاضر تجهیزاتی نمی‌خریم. ما به دنبال آن هستیم که تجهیزات مورد نیازمان را از طریق کشتی‌هایی که در این آب‌های متلاطم واژگون می‌شوند، تأمین کنیم.

The post قیمت پایین نفت می‌تواند به ماینر‌هایی که از گاز مشعل‌سوزی استفاده می‌کنند ضربه بزند appeared first on ارزدیجیتال.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا