تاریخ : دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024
0

لورس :متامسک چیست و در دنیای ارز دیجیتال چه کاربردی دارد؟

 • کد خبر : 2626574
 • ۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۸
لورس :متامسک چیست و در دنیای ارز دیجیتال چه کاربردی دارد؟
به گزارش سایت اخبار ارزهای دیجیتال لورس :

متامسک چیست و در دنیای ارز دیجیتال چه کاربردی دارد؟متامسک (Metamask) یک کیف پول ارز دیجیتال نرم‌افزاری است که برای تعامل با بلاکچین اتریوم استفاده می‌شود. این به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق یک افزونه مرورگر یا برنامه تلفن همراه به کیف پول اتریوم خود دسترسی داشته باشند همچنین می‌تواند برای تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) استفاده شود.
Metamask یک کیف پول دیجیتال و افزونه مرورگر محبوب است که به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی های ارز دیجیتال خود را مدیریت کنند و با برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) در بلاک چین اتریوم تعامل داشته باشند. متامسک که توسط ConsenSys ایجاد شده است، برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ منتشر شد و از آن زمان به طور گسترده در جامعه‌ی ارزهای دیجیتال مورد استقبال قرار گرفت. ConsenSys یک شرکت فناوری بلاک چین آمریکایی است که در حال حاضر در سوئیس مستقر است و زیرساخت‌هایی را برای توکن‌های اتریوم ایجاد می‌کند.
Metamask در هسته خود به عنوان یک کیف پول امن و قابل نگهداری وجه، عمل می‌کند که در آن کاربران می‌توانند ارزهای رمزپایه مانند اتریوم (ETH) و توکن‌های ERC-20 را ذخیره کنند. ..

به گزارش مجله خبری ارزهای دیجیتال لورس :

متامسک چیست و در دنیای ارز دیجیتال چه کاربردی دارد؟

متامسک (Metamask) یک کیف پول ارز دیجیتال نرم‌افزاری است که برای تعامل با بلاکچین اتریوم استفاده می‌شود. این به کاربران اجازه می‌دهد تا از طریق یک افزونه مرورگر یا برنامه تلفن همراه به کیف پول اتریوم خود دسترسی داشته باشند همچنین می‌تواند برای تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) استفاده شود.

Metamask یک کیف پول دیجیتال و افزونه مرورگر محبوب است که به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی های ارز دیجیتال خود را مدیریت کنند و با برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) در بلاک چین اتریوم تعامل داشته باشند. متامسک که توسط ConsenSys ایجاد شده است، برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ منتشر شد و از آن زمان به طور گسترده در جامعه‌ی ارزهای دیجیتال مورد استقبال قرار گرفت. ConsenSys یک شرکت فناوری بلاک چین آمریکایی است که در حال حاضر در سوئیس مستقر است و زیرساخت‌هایی را برای توکن‌های اتریوم ایجاد می‌کند.

Metamask در هسته خود به عنوان یک کیف پول امن و قابل نگهداری وجه، عمل می‌کند که در آن کاربران می‌توانند ارزهای رمزپایه مانند اتریوم (ETH) و توکن‌های ERC-20 را ذخیره کنند. این کیف پول امکان را برای کاربران ایجاد می‌کند تا کنترل کاملی بر وجوه خود داشته باشند و به آن‌ها اجازه می‌دهد کلیدهای خصوصی خود را مستقیماً مدیریت کنند. این بدان معناست که کاربران مسئول امنیت کیف پول خود هستند.

تاریخچه متامسک

اوایل سال ۲۰۱۹، متامسک تنها به عنوان افزونه مرورگر دسکتاپ برای مرورگر‌های Google Chrome و Firefox در دسترس بود. این کیف پول در بین کاربران ارز‌های دیجیتال محبوبیت زیادی داشت، اما چندین سال فاقد اپلیکیشن رسمی بود. این باعث شد که نمونه‌های متعددی از نرم‌افزار‌های مخرب که با عنوان MetaMask ظاهر می‌شوند، مشکلی برای گوگل در تنظیم فروشگاه وب کروم و پلتفرم‌های Google Play ایجاد کنند. به عنوان مثال، زمانی که Google Play برنامه بتای رسمی MetaMask را به طور ناخواسته حذف کرد، تصمیم خود را یک هفته بعد در ۱ ژانویه ۲۰۲۰ برای برگرداندن برنامه تغییر داد.

در سال ۲۰۱۹ کیف ارز دیجیتال MetaMask، به انتشار نسخه‌های اپلیکیشن‌های تلفن همراه برای آزمایش بتا (در دسترس قرار گرفتن نسخه آزمایشی برای کاربران محدود) شروع کرد، پس از انتشار عمومی رسمی برای iOS و Android در سپتامبر ۲۰۲۰ اقدام کردند. از طرفی دیگر در اکتبر ۲۰۲۰، MetaMask Swaps یک سرویس داخلی DEX aggregation به افزونه دسکتاپ اضافه کرد و این محصول در مارس ۲۰۲۱ در دستگاه‌های تلفن همراه در دسترس کاربران قرار گرفت.

ارتباط متامسک با مرورگرهای مختلف

متامسک با عمل به عنوان یک افزونه مرورگر، عملکرد خود را فراتر از یک کیف پول سنتی گسترش می‌دهد. این ساختار یکپارچه با مرورگرهای وب محبوب مانند کروم، فایرفاکس و بریو ادغام می‌شود و به کاربران امکان می‌دهد مستقیماً از مرورگرهای خود با اتریوم dApps تعامل داشته باشند. این امر نیاز کاربران را به پیمایش رابط‌ها یا پلتفرم‌های جداگانه برای تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز از بین می‌برد.

با اتصال Metamask به مرورگرهای خود، کاربران به راحتی می‌توانند وارد dApps شوند، تراکنش ها را امضا کنند و از تجربه‌ای ساده در هنگام تعامل با برنامه‌های مبتنی بر اتریوم لذت ببرند. Metamask همچنین یک رابط کاربر پسند برای مدیریت تراکنش ها ارائه می‌دهد که برای کاربران این امکان را دارد، هزینه‌های گاز را تعیین کنند، جزئیات تراکنش‌ها را بررسی کنند و وضعیت معاملات خود را در شبکه اتریوم پیگیری کنند.

متامسک چیست و در دنیای ارز دیجیتال چه کاربردی دارد؟

انعطاف‌پذیری کیف پول متامسک

تطبیق‌پذیری این کیف پول دیجیتال به گونه‌ای است که به پشتیبانی از چندین شبکه اتریوم گسترش می‌یابد. کاربران می‌توانند به شبکه اصلی اتریوم (Mainnet)، شبکه‌های آزمایشی (Ropsten، Kovan، Rinkeby و Goerli) و حتی شبکه‌های سفارشی دسترسی داشته باشند. این انعطاف‌پذیری توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا قرارداد‌های هوشمند خود را در شبکه‌های مختلف به عنوان بخشی از فرآیند توسعه خود آزمایش و مستقر کنند.

علاوه بر این، Metamask با پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) ادغام می‌شود و کاربران را قادر می‌سازد تا توکن‌ها را مبادله و نقدینگی را ارائه کنند. همچنین کاربران با این مدل کیف پول می‌توانند در مزارع سود شرکت کنند و به خدمات مختلف DeFi مستقیماً از رابط کیف پول دسترسی داشته باشند. این ادغام با DeFi نقش Metamask را به عنوان ابزاری ضروری برای کسانی که در تجارت ارز‌های دیجیتال و اکوسیستم اتریوم درگیر هستند، تثبیت کرده است.

به طور کلی، این ابزار در دنیای ارز دیجیتال به مفهومی پرکاربرد تبدیل شده است که کاربران را قادر می‌سازد تا به طور ایمن دارایی‌های ارز‌های دیجیتال خود را مدیریت کنند، دنیای برنامه‌های غیرمتمرکز را کشف کنند و در اکوسیستم پر جنب و جوش اتریوم شرکت کنند. رابط کاربر پسند، ادغام مرورگر و عملکرد گسترده آن را به یک راه حل مناسب برای افرادی که در وب غیرمتمرکز پیمایش می‌کنند، تبدیل کرده است.

عملکردهای اصلی متامسک MetaMask

 1. تنظیم کلید عمومی و خصوصی در ابزار متامسک

باتوجه به اینکه در فرآیند کیف پول‌های دیجیتال یک رمز عمومی و خصوصی وجود دارد در عملکرد این ابزار هم، ابتدا کلید خصوصی شما ذخیره می‌گردد و به شما امکان می‌دهد رمز ارز خود را ذخیره کنید.

یک سوء تفاهم بسیار رایج این است که بسیاری از مبتدیان بر این باورند که ارز‌های دیجیتال در MetaMask یا هر کیف پول رمزنگاری دیگری ذخیره می‌شوند. این موضوع نادرست است؛ یک کیف پول کریپتو مانند MetaMask فقط کلید عمومی و کلید خصوصی شما را ذخیره می‌کند، سپس از کلید خصوصی شما برای امضای دیجیتال و تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

کلید عمومی را به عنوان شماره حساب بانکی یا آدرس‌ایمیل PayPal خود در نظر بگیرید. کلید خصوصی شبیه پین کارت نقدی شما یا رمز عبور حساب PayPal شما است. توجه داشته باشید اگر شخصی کلید خصوصی شما را بداند، می‌تواند به تمام پول شما دسترسی داشته باشد یا آن را خرج کند.

همچنین، فراموش نکنید که اصطلاح ”store crypto” به معنای ذخیره کردن کلید عمومی و کلید خصوصی است. هنگامی که یک کیف پول جدید با MetaMask ایجاد می‌‎کنید، یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی برای کاربران ایجاد می‌کند که سپس به صورت محلی در رایانه شما ذخیره می‌شود.

در واقع این کلید‌ها هرگز به هیچ سرور آنلاینی ارسال نمی‌شوند و زمانی که کاربر می‌خواهد تراکنشی انجام دهد، به عنوان مثال برای کاربر دیگری مقداری اتریوم ارسال کند، MetaMask از کلید خصوصی کاربر برای صدور امضا برای تأیید تراکنش استفاده می‌کند. این بدان معنی است که کلید خصوصی کاربر هرگز از رایانه او خارج نمی‌شود.

MetaMask از اتریوم و هر توکن دیگری که بر روی بلاک چین اتریوم (توکن های۲۰ ERC) توسعه یافته است، مانند تتر، USDC، DAI و توکن Uniswap پشتیبانی می‌کند. همچنین می‌توان توکن‌ها یا بلاک‌چین‌های خاصی را اضافه کند، حتی اگر به طور رسمی پشتیبانی نشده باشند یا فوراً سازگار باشند.

 1. عملکرد اتصال ابزار متامسک با برنامه‌های مبادله توکن

دومین عملکرد MetaMask ایجاد تعامل با بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز است. شما می‌توانید این کار را به راحتی با یک کلیک انجام دهید. می‌توانید با برنامه‌های مبادله توکن‌ها مانند Uniswap و PancakeSwap تعامل داشته باشید، بازی‌های مبتنی بر بلاک چین مانند Gods Unchained یا Decentraland را بازی کنید یا از بسیاری از بازارهای NFT پشتیبانی‌شده مانند Opensea و Rarible یک NFT خریداری کنید.

همه اینها بدون نیاز به هیچ روش پیچیده امکان پذیر است. شما فقط به یک اتصال ساده به کیف پول نیاز خواهید داشت. علاوه بر این، می‌توانید اتریوم و سایر توکن‌ها را مستقیماً از افزونه خریداری کنید. این شما را به سیم شریک آن‌ها هدایت می‌کند فقط MetaMask از هر توکنی که خریداری کرده‌اید، هزینه‌ای را دریافت می‌کند.

برای مثال،شما می‌توانید توکن ها را در MetaMask تعویض کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید مقداری اتریوم را با MANA تعویض کنید. MetaMask به طور خودکار صرافی‌های موجود را جستجو می‌کند و سعی می‌کند بهترین قیمت ها را به شما ارائه دهد.

آیا استفاده از MetaMask ایمن است؟

استفاده از متامسک در راستای مسائل امنیتی، نگرانی چندانی برای کاربران ایجاد نمی‌کند. اما برای اینکه استفاده از آن کاملا ایمن صورت بگیرد باید برخی جزئیات خاص با دقت بیشتر را درنظر گرفت.

کد برنامه برای هر کسی که آن را بررسی می‌کند عمومی است و توسط یک شرکت حسابرسی امنیتی به نام “Last Authority” ممیزی شده است. این شرکت اعلام کرد که هیچ آسیب‌پذیری امنیتی برای این ابزار ارز دیجیتال پیدا نکرده است و کد از کیفیت بالایی برخوردار است. اما هنوز این احتمال وجود دارد که شخصی به پول شما دسترسی پیدا کند، این موضوع ممکن است در شرایط زیر رخ دهد:

در مرحله اول، اگر نسخه جعلی متامسک را دانلود کرده‌اید که شبیه نسخه اصلی است. این نسخه جعلی توسط هکرها ساخته شده است و به محض واریز پول، آن را برای همیشه از دست می‌دهید. برای جلوگیری از این اتفاق، توصیه می‌شود MetaMask را از وب سایت رسمی دانلود کنید: www.MetaMask.io

خطری دیگری که کیف پول دیجیتال شما را تهدید می‌کند،توسط شخصی از طریق ویروس، رایانه شما را هک کند یا به آن دسترسی پیدا کند، این راه را برای دسترسی به فایل‌های ذخیره شده MetaMask باز می‌کند. برای جلوگیری از این امر، همیشه باید مطمئن شوید که در حین استفاده از متامسک از یک سیستم امن استفاده می‌کنید.

ویژگی‌های متامسک

در اینجا به مهم‌ترین ویژگی‌های MetaMask را توضیح داده‌ایم:

 • بارزترین ویژگی MetaMask سهولت استفاده از آن است. تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز را آسان می‌کند. همچنین به شما این امکان را می‌دهد چندین کیف پول ایجاد کنید. هنگامی که یک کیف پول جدید را ایجاد کرده‌اید، یک کلید عمومی جدید و یک کلید خصوصی جدید را به شما ارائه می‌دهدکه شما بتوانید براحتی در هنگام برداشت، بین آن‌ها جابجا شوید.
 • یکی دیگر از ویژگی‌های MetaMask این است که می‌توانید آن را با سایر بلاک چین‌ها فقط به اتریوم متصل کنید. شما می‌توانید این کیف پول دیجیتال را به زنجیره هوشمند Binance (BSC)، Avax، Polygon و Fantom متصل کنید. هنگامی که به صورت دستی از طریق متامسکوارد شبکه‌ها می‌شوید، شما را به صورت زنجیره‌ای لیست می‌کند.
 • کیف پول دیجیتال متامسک به شما امکان می‌دهد NFT‌هایی را که از بازار‌ها خریداری می‌کنید؛ پس از اتصال به کیف پول، آن را ذخیره کنید. به طور خودکار در زیر برگه کلکسیونی در متامسک ظاهر می‌شود.
 • در نهایت، متامسک با کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند Ledger، Nano یا Trezor سازگار است. شما فقط باید روی ”connect hardware wallet” کلیک کنید و کیف پول سخت‌افزاری خود را برای باز کردن قفل دستگاه وصل کنید و سپس می‌توانید پول را در کیف پول مانند هر کیف پول MetaMask دیگری خرج کنید. این هنگام تعامل با برنامه‌های MetaMask و کیف پول Trezor یا Ledger است که از آن پشتیبانی می‌کنند. در نهایت امن بودن و سازگاری با بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز این کیف برای شما امکان خریداری و مبادله مستقیم توکن‌ها را فراهم می‌کند.

معایب MetaMask

تعداد زیادی برای شمارش وجود ندارد به جز اینکه MetaMask از برخی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا XRP پشتیبانی نمی‌کند. علاوه بر این، مانند هر کیف پول نرم افزاری دیگری، به اندازه کیف پول‌های سخت افزاری مانند Ledger یا Trezor ایمن نیست. معمولاً توصیه می‌شود فقط مقادیر کمی را در کیف پول‌های دیجیتال نگهداری کنید!

نصب کیف پول متامسک روی مرورگر کاربران

برای شروع کار با متامسک، باید برنامه مربوط به آن را در مرورگر خود دانلود کنید. در این مورد، ما از مرورگر کروم استفاده می‌کنیم، اما می‌توانید از مرورگرهایی چون فایرفاکس، Brave یا Edge نیز استفاده کنید. سپس وارد وب سایت Metamask.io شوید. در این مرحله متامسک به طور خودکار مرورگر شما را شناسایی می‌‍کند و متناسب با آن شما را به مراحل دیگر هدایت می‌کند.

می‌توانید روی Download now کلیک کنید و به طور مثال بر روی Install MetaMask for Chrome کلیک کنید، که شما را به فروشگاه Chrome هدایت می‌کند. در گام بعدی در فروشگاه وب کروم قرار می‌گیرید که روی افزودن به کروم و بلافاصله روی اضافه کردن افزونه (Extension) به مرورگر خودتان کلیک می‌کنید:

توجه: برای اینکه همیشه بتوانید برنامه را در افزونه‌های مرورگر ببینید، به گوشه سمت راست صفحه بروید، روی Extensions کلیک کنید و سپس روی دکمه PIN در کنار MetaMask کلیک کنید.

چگونه یک حساب متامسک ایجاد می‌کنید؟

اکنون که برنامه نصب شده است، دو گزینه داریم: یک کیف پول موجود را وارد کنید یا یک کیف پول جدید ایجاد کنید. ما با گزینه دوم یعنی ایجاد یک کیف پول جدید پیش می‌رویم:

برای کیف پول جدید باید رمز عبوری تعیین کنید که هر بار که نیاز به ورود به سیستم داشته باشید از آن استفاده کنید. مرحله بعدی صفحه‌ای است که عبارت seed خود را دریافت می‌کنید. این عبارت seed بسیار مهم است زیرا از آن برای وارد کردن حساب MetaMask در هر دستگاه دیگری یا بازیابی حساب خود می‌توانید استفاده کنید. عبارت Seed MetaMask شامل ۱۲ کلمه تصادفی است که نباید آنها را فاش کنید، در غیر این صورت ممکن است امنیت حساب را به خطر بیندازید.

فراموش نکنید که آن را دقیقاً به ترتیبی که روی صفحه می‌بینید یادداشت کنید و از هر گونه غلط املایی خودداری کنید. همچنین دقت داشته باشید که آن را در مکانی امن نگه دارید.

چگونه مقداری ETH را به کیف پول MetaMask خود اضافه کنیم؟

اگر طبق فرآیند قبلی حساب کاربری خود را ایجاد کرده باشید، MetaMask به طور خودکار شما را به سرویس معاملات خود هدایت می‌کند. سرویس مبادله MetaMask اساساً یک dex aggregator است که به شما امکان می‌دهد با چندین صرافی غیرمتمرکز مانند UniSwap تعامل داشته باشید.

قبل از اینکه بتوانید از MetaMask swap یا هر برنامه غیرمتمرکز دیگری استفاده کنید، برای پرداخت هزینه تراکنش در شبکه اتریوم به مقداری ETH نیاز دارید. اگر از قبل ETH دارید، آن را مستقیماً به MetaMask منتقل کنید. فقط روی آدرس حساب در بالای صفحه کلیک کنید تا آدرس کیف پول MetaMask خود را در کلیپ بورد خود کپی کنید. سپس می‌توانید آن را در صرافی رمزنگاری خود بچسبانید و از آن برای دریافت ETH خود استفاده کنید.

اگر نیاز به خرید اتریوم دارید روی خرید کلیک کنید، می‌توانید از Wyre یا یک سرویس شخص ثالث به نام Transak برای خرید اتریو استفاده کنید:

با کلیک بر روی گزینه Wyre به وب سایت Wyre هدایت می‌شوید و مقدار ETH را که می‌خواهید به دلار بخرید وارد کنید، سپس صفحه را به پایین اسکرول کنید و با شرایط و ضوابط Wyre موافقت کنید و روی Next کلیک کنید.

در صفحه بعدی باید اطلاعاتی از جمله آدرس، ‌ایمیل، شماره تلفن و البته شماره کارت نقدی خود را وارد کنید. هنگامی که پرداخت انجام شد، ETH خریداری شده به طور خودکار به کیف پول MetaMask شما اضافه می‌شود.

اگر گزینه Buy ETH with Transak را انتخاب کنید، باید مقدار هر کدام را که می‌خواهید بخرید وارد کنید و روی Buy now کلیک کنید. سپس باید آدرس کیف پول ETH خود را وارد کرده و روی خرید ETH کلیک کنید. پس از آن. باید آدرس‌ایمیل خود را وارد کرده و آن را تأیید کنید. سپس باید اطلاعات شخصی خود را وارد کنید؛ در انتها موفق به خرید مقداری اتریوم با استفاده از کیف پول دیجیتال متامسک خود شده‌اید.

جمع‌بندی

توضیح دادیم که MetaMask چیست، آیا این کیف پول ایمن برای استفاده در دنیای دیجیتال مناسب است یا نه. همچنین به مزایا و معایب آن، اشاره کردیم. بنابراین به عنوان یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های اتریوم، قطعاً ارزش یادگیری در مورد این پلتفرم را دارد، حتی اگر شخصاً قصد استفاده از آن را نداشته باشید.

لینک کوتاه : https://lores.ir/?p=2626574

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها