اخبار ارز دیجیتال

مدیرعامل پروتکل بند، هزینه بالای ۴۵۰ دلاری چین لینک را به چالش کشید

پروتکل بند (Band) با هدف قرار دادن هزینه بالای ۴۵۰ دلاری چین لینک (Chainlink) برای سرویس‌دهی، رقابت در فضای اتریوم را شدت می‌بخشد.

پروتکل بند یکی از اصلی‌ترین رقبای چین لینک در فضای اوراکل (Oracle) و مبتنی بر فناوری کازموس (Cosmos) است. سوراویس سریناواکون (Soravis Srinawakoon)، مدیرعامل پروتکل بند، در مصاحبه‌ای اظهار داشت:

“در حال حاضر در چین لینک، یک درخواست داده تقریباً هزینه‌ای برابر با ۴۵۰ دلار در بر دارد. زیرا برای درخواست داده لازم است که فرد درخواست خود را ارسال کند. حال فرض کنید ۲۰ ارائه دهنده داده باید این درخواست را دریافت کنند و از طریق ۲۰ تراکنش به آن پاسخ دهند. همچنین قبل از ارسال نتیجه نهایی، باید یک قرارداد تجمیعی برای انجام کلیه محاسبات بسته شود. همه اینها به هزیه گس (کارمزد) زیادی نیاز دارند.”

سریناواکون همچنین برای اثبات ادعای خود در خصوص هزینه بالای ۴۵۰ دلاری چین لینک، به قرارداد اتریوم چین لینک اشاره کرد. وی در این باره گفت:

“اگر تراکنش مذکور را با قراردادی مشابه انجام بدهیم، به نظر می‌رسد حتی هزینه‌ای بیشتر از ۵۶۳.۷۴ دلار نیز داشته باشد.”

در همین رابطه، سخنگوی چین لینک در پاسخ به این ادعاها این چنین پاسخ داد:

“این لینک‌ها به درخواستی از سوی کاربر که سعی در دستیابی به داده دارد، ارجاع داده نمی‌شوند. این‌ها هزینه‌های کلی برای چندین نود اوراکل است که داده‌ها را بروزرسانی کرده و میان بسیاری از کاربران به اشتراک می‌گذارند، آن هم در یک برهه زمانی که هزینه گس بسیار بالا است. این شرایط نیز خاص است و همیشگی نیست.”

وی همچنین افزود:

“این امر نشان می‌دهد که چین لینک قادر است حتی در زمانی که هزینه‌های گس افزایش یافته و رشد انفجاری دارد نیز با موفقیت به فعالیت خود ادامه دهد. ما در حال تکمیل و اجرای طرح “امضای آستانه” (Threshold Signature) هستیم. این راه‌حل، هزینه‌های خاص مربوط به اجرای ایمن شبکه اوراکل را تا ۱۵۰۰ برابر کاهش می‌دهد.

با این حال سریناواکون معتقد است که هزینه‌های پایین، تنها یکی از مزیت‌هایی است که پروتکل بند نسبت به رقیب اصلی خود دارد. علاوه بر این مزیت باید به تعامل پذیری بیشتر و تمرکززدایی نیز اشاره کرد. شایان ذکر است که اوارکل‌های بند هم اکنون در ترون (TRX)، ویوز (Waves) و آیکون (ICON) در دسترس هستند.

به گفته سریناواکون مشوق‌های غیرمتمرکز در بند در لایه پروتکل تعبیه شده‌اند. همچنین ارائه دهندگان داده، باید توکن‌های بند را استک (انبار) کنند. به گفته وی هم اکنون ارائه دهندگان داده در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار توکن را نزد خود انبار کرده‌اند. این یعنی در صورت هرگونه اشتباه، ارائه دهندگان با مجازات‌های مالی روبرو خواهند شد.

این رویکرد مشابه عملکرد اوراکل‌های ساخته شده با استفاده از EMURGO و ERGO برای اکوسیستم کاردانو (Cardano) است. سریناواکون همچنین افزود:

“اگر قبلاً بند را بررسی می‌کردید متوجه می‌شدید که ما در اکوسیستم اتریوم کاملاً ضعیف بودیم زیرا چین لینک در آن فضا سلطه داشت. من فکر می‌کنم این می‌تواند آغازی برای ورود ما به اکوسیستم اتریوم باشد و ما با بسیاری از پروتکل‌های بزرگ دیفای در اتریوم نیز کار کرده‌ایم.”

اما بر اساس صحبت‌های سخنگوی چین لینک، چند دلیل اساسی برای عدم موفقیت بند در حد و اندازه‌ی چین لینک در شبکه اتریوم وجود دارد:

“در مقایسه چین لینک با بند، توجه به این نکته بسیار مهم است که داده‌های بند در اتریوم حداکثر تا ۵ روز بدون بروزرسانی قیمت نمایش داده می‌شدند. این یعنی داده‌ها به طور خطرناکی با واقعیت ناسازگار بودند.‌ این یکی از دلایل متعددی است که باعث می‌شد علی‌رغم حضور آنها در بستر اتریوم، حتی یک کاربر زنده هم مایل نباشد امنیت خود را به اوراکل‌های بند در شبکه اتریوم بسپارد.”

گفتنی است فضای دیفای (DeFi) در سال جاری با جهشی فوق‌العاده همراه بوده است و همین امر باعث افزایش قیمت اتر و ایجاد تقاضا برای ارائه دهندگان داده‌های اوراکل شده‌ایی مانند چین لینک و بند شده است.

با این حال، با افزایش قیمت گس اتریوم، رقابت بین ارائه دهندگان اوراکل نیز داغتر خواهد شد.

منبع: Cointelegraph

نوشته مدیرعامل پروتکل بند، هزینه بالای ۴۵۰ دلاری چین لینک را به چالش کشید اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا