اخبار ارز دیجیتال

ممانعت برخی بانک ها از سرمایه گذاری در سهام شرکت های خریدار بیت کوین

ممانعت برخی بانک ها از سرمایه گذاری در سهام شرکت های خریدار بیت کوین

به تازگی برخی از بانک‌ها در اقدامی عجیب از خرید سهام شرکت های خریدار بیت کوین (Bitcoin)، همچون مایکرواستراتژی، توسط مشتریان خود ممانعت به عمل می‌آوردند.

با رسیدن قیمت بیت کوین به بالاترین سطح قیمتی خود در دورانی که بسیاری از افراد از آن تحت عنوان “حباب بیت کوین” یاد می‌کنند، بانک‌ها که خود را در رقابت با این دارایی جدید در خطر می‌دیدند، مسدود کردن تراکنش‌هایی که به نوعی با ارزهای دیجیتال در ارتباط بودند را در دستور کار خود قرار دادند. اما همچنانکه پیش از این شاهد بوده‌ایم، بانک‌ها نیز طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته در ارتباط با حوزه رمزارز همسو با دیگر بخش‌های صنعت مالی قدم برداشته‌اند.

هرچند، تمامی بانک‌ها هنوز یک چنین رویکردی را در پیش نگرفته‌اند و برخی از آنها به شگردهای قدیمی خود روی آوردند. در همین ارتباط برخی از بانک‌ها نه تنها از سرمایه گذاری علاقمندان در حوزه رمزارز جلوگیری می‌کنند بلکه از سرمایه گذاری آنها در شرکت‌هایی که به نوعی به عرصه رمزارز وارد شده‌اند نیز ممانعت به عمل می‌آورند.

در ادامه به بررسی دلایل اتخاذ چنین رویکردی از سوی بانک‌ها و نتیجه آن بر وضعیت فعلی بازار رمزارز خواهیم پرداخت.

جلوگیری بانک HSBC از خرید سهام مایکرواستراتژی

اگر نمی‌توانی آنها را شکست دهی، به آنها ملحق شود. بانک‌ها طی دهه‌های گذشته در نوآوری در حیطه کاری خود ناتوان بوده‌اند و همین امر باعث شده است تا در برابر رمزارزهایی همچون بیت کوین، اتریوم (Ethereum) و اکوسیستم مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) آسیب پذیر شوند. در نتیجه برخی از آنها تصمیم گرفتند رمزارزها و دیگر محصولات ویژه مرتبط با آنها را در حیطه کاری خود عرضه نمایند. برای مثال جی پی مورگان (JP Morgan) تصمیم گرفت تا سبدی از سهام شرکت‌های سرمایه گذار در بیت کوین را به مشتریان سنتی خود عرضه کند.

آن دسته از شرکت‌های فعال در حوزه خدمات مالی و پرداختی که در زمینه بانکداری فعالیت نداشته‌اند، تمام شرکت‌هایی که در سبد جی پی مورگان حضور یافته‌اند، همگی به نوعی به عرصه رمزارز وارد شده‌اند. از پی پال (PayPal) گرفته تا اسکوئر (Square)، تعداد بیشتری از شرکت‌های حوزه مالی به حیطه رمزارز ورود می‌کنند. ارزهای دیجیتال آینده صنعت مالی هستند و آن دسته از شرکت‌هایی که امروز این صنعت را در آغوش بگیرند درآمد و سر و صدای زیادی را به پا خواهند کرد و از آن سود خواهند برد.

با این وجود هنوز هم بسیاری از بانک‌ها و دیگر شرکت‌های حوزه مالی با دیده شک و تردید به بیت کوین نگاه می‌کنند و حتی برخی از آنها آشکارا مشتریان خود را از دسترسی به این کلاس دارایی منع می‌کنند. شرکت بانکداری هنگ کنگ و شانگهای (HSBC) نیز یکی از بانک‌هایی است که چنین رویکردی را در پیش گرفته و با واکنش کامرون وینکلووس مواجه شده است:

“پس آنها شروع می‌کنند به جنگیدن با شما، HSBC نه تنها خرید بیت کوین را منع کرده بلکه خرید سهام مایکرواستراتژی را نیز ممنوع کرده است.”

به گفته یکی دیگر از بنیان گذاران شرکت‌های رمزارز، بانک HSBC کانادا نیز شیوه‌ای مشابه را در پیش گرفته است اما کمی متفاوت: آنها مشتریان خود را از خرید بیت کوین و دیگر آلتکوین‌ها منع نکرده‌اند بلکه از خرید سهام مایکرواستراتژی توسط آنها ممانعت به عمل آورده‌اند.

دلایل بیشتری برای اینکه بانک خودتان را با بیت کوین راه‌اندازی کنید

منع کردن مشتریان از خرید بیت کوین چیز جدیدی نیست. اما اعمال محدودیت در خرید سهام شرکتی که در بیت کوین سرمایه گذاری کرده است بسیار غیر طبیعی می‌نماید. سهام مایکرواستراتژی نیز همچون دیگر شرکت‌هایی که زودتر از سایرین در بیت کوین سرمایه گذاری کرده‌اند به همراه قیمت این رمزارز به شکلی حباب گونه رشد کرده است. اما این شرکت نیز شبیه به بسیاری دیگر از دارایی‌های پرنوسان اصلاح قیمتی ۵۷ درصدی را پس از یک رشد قیمت عظیم تجربه کرده است.

نمایی از چارت روزانه سهام مایکرواستراتژی (Microstrategy)

چارت روزانه سهام مایکرواستراتژی

شاید HSBC در تلاش است تا مانع متضرر شدن مشتریان خود شود، یا شاید این یک سیاست از خلأ قانونی مرتبط با ارزهای دیجیتال نشأت گرفته است. در نهایت دلیل اصلی هر چه که باشد، این امر مثال دیگری است از پتانسیل و خطر بالقوه‌ای که از سوی بیت کوین متوجه بانک‌ها شده است. بانک‌ها نباید این حق را برای خود قائل باشند تا به مشتریان خود دیکته کنند دارایی خود را کجا و چگونه هزینه کنند. با دارا بودن بیت کوین شما هر زمان و در هر مکانی که اراده کنید مدیریت دارایی خود را بر عهده خواهید داشت.

نوشته ممانعت برخی بانک ها از سرمایه گذاری در سهام شرکت های خریدار بیت کوین اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا