اخبار ارز دیجیتال

نحوه ثبت درخواست مجوز استخراج بیت کوین

“چند ساعته مجوز استخراج بیت کوین بگیر!” این جمله آگهی نیست. برای اولین‌بار بخشی در صنعت متولد شده است که با ورود به آن می‌توان با سهل‌ترین شرایط مجوز گرفت.

حال سؤال این است، مگر می‌شود یک فعالیت اقتصادی را در کمتر از سه ساعت به سرانجام رساند؟ جواب، بله است. حال می‌پرسید، کدام حوزه؟ باید بگویم، رمزارزها.

تا چند ماه پیش استخراج بیت کوین و سایر رمزارزها، فعالیتی غیرقانونی و قاچاق محسوب می‌شد، اما از ۲۸ آبان تولید رمزارز قانونی شد. به اذعان فعالان صنعتی و مسئولان وزارت صمت، حضور و سرمایه‌گذاری در چرخه تولید رمزارزها بسیار سهل است و قانونی دست و پا گیر ندارد.

نحوه ثبت درخواست مجوز استخراج بیت کوین

متقاضیان ورود به صنعت استخراج رمزارزها در ۴ گام می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند

هنوز یک نکته در مورد استخراج ارز دیجیتال وجود دارد و آن این است که افرادی که پیش از مورخ ۲۸ آبان در حوزه استخراج بیت‌کوین و رمزارزها فعالیت داشتند، اکنون مجاز به گرفتن مجوز نیستند!

البته وزارت صمت اعتقاد دارد که به این گروه هم می‌توان مجوز داد اما نهادهای نظارتی مخالف هستند و می‌گویند دستگاهی که پیش از این به کشور وارد شده و مورد استفاده قرار گرفته‌اند قاچاق در نظر گرفته میشوند. رایزنی‌ها برای رسمیت دادن به این گروه ادامه دارد، ولی گویا تا کنون نتیجه‌ای نداشته است.

از ابتدای صدور مجوز یعنی ۲۸ آبان تا ۷ دی ماه ۴۲۵ درخواست ثبت شده است که برای ۱۱۸ نفر جواز (هیچ محدودیتی برای صدور مجوز وجود ندارد) صادر شده است. این جوازها عمر ۶ ماهه دارند و تا شش ماه دیگر (۱۲ ماهه) بعد هم قابل تمدید است. در این مدت متقاضیان ورود به حوزه ماینینگ ارز دیجیتال باید تکلیف سرمایه‌گذاری خود را مشخص کنند تا به آنها پروانه بهره‌برداری داده شود.

اگر فردی در مدت ۱۲ ماه نتواند از این مرحله عبور کند، جواز صادره باطل می‌شود. متقاضیان زمانی که جواز می‌گیرند باید تکلیف موقعیت و محل کارگاه، دستگاه‌های ماینر، برق و سایر بخش‌ها را مشخص کنند تا پروانه بهره‌برداری را دریافت کنند.

نحوه ثبت درخواست مجوز استخراج بیت کوین

چگونه می‌توان برای استخراج رمزارزها مجوز گرفت؟ اگر تصمیم گرفتید در این بخش ورود کنید، می‌بایست طبق مراحل زیر عمل کنید:

نحوه ثبت درخواست مجوز استخراج بیت کوین

🔶 برای اولین گام وارد وبسایت بهین یاب شوید و گزینه صدور جواز تأسیس رمزارز، را انتخاب کنید. در این مرحله با وارد کردن نام کاربری و رمز عبوری که از قبل گرفتید می‌توانید محل استخراج رمزارز، ظرفیت پردازش ماینر و نوع سرمایه‌گذاری را مشخص کنید.

🔶 در گام دوم مشخصات عمومی آمده است. در این مرحله باید مشخصات زمین، هزینه تقریبی سالانه نفت، گاز، برق و آب را متقاضی اعلام کند.

🔶 گام سوم مشخصات سرمایه‌گذاری است. در این مرحله وارد کردن نام دستگاه، تعداد مورد نیاز ماینر، قیمت هر دستگاه و حقوق گمرکی باید درج شود.

🔶 گام آخر نحوه اجرا است. در این مرحله پیش‌بینی مدت اجرای طرح آمده است که به‌صورت تقریبی متقاضی باید اعلام کند.

کسانی که مختصات کاری‌شان مشخص باشد با پر کردن باکس‌های خالی می‌توانند در کمتر از ۳ ساعت مجوز بگیرند. برخی‌ها هم بیشترین زمانی که منتظر ماندند تا ۴ روز بوده است. کسانی که نتوانند به سؤالات وبسایت پاسخ دهند یا جواب هایشان ناقص بوده است، هیچ جوابی دریافت نمی‌کنند.

نحوه ثبت درخواست مجوز استخراج بیت کوین

آنگونه که از دفتر امور طرح‌ها و تأمین مالی وزارت صمت پرس و جو کردیم، میزان برق مصرفی دستگاه‌های ماینر اگر کمتر از ۲۵۰ کیلووات (حد صنعتی شدن) باشد، برای متقاضی مجوزی صادر نمی‌شود.

هر ماینر باتوجه به مدلی که دارد، توان مصرفی آن متفاوت است. به‌عنوان مثال دستگاه اس ۹ که جزو ماینرهای قدیمی است ۱۳۵۰ وات مصرف برق دارد، که یک تولید‌کننده ارز دیجیتال برای آنکه بتواند فعالیت خود را شروع کند باید نزدیک به ۱۸۵ دستگاه ماینر خریداری کند اما در سری‌های جدید مانند دستگاه اس ۱۷ که مصرف برقی برابر با ۱۹۷۵ وات دارد، با حدود ۱۲۶ دستگاه ماینر می‌توان سراغ استخراج رمزارزها رفت.

سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صمت می‌گوید: دستورالعمل صدور مجوز برای رمزارزها از ۲۸ آبان ماه به تمام استان‌ها ابلاغ شده است و عملاً از این زمان، فرآیند تولید ارز دیجیتال رسمیت پیدا کرده است.

او درباره اینکه کسانی‌ که قبل از ۲۸ آبان ماه وارد حوزه استخراج بیت کوین شدند، اکنون مشمول قانون می‌شوند یا خیر، عنوان کرد: در این حوزه دو مشکل بزرگ وجود دارد. یک آنکه ماینر و دستگاه‌هایی که تولیدکنندگان ارز دیجیتال وارد کردند، استاندارد نیست.

دومین مسأله که اهمیت بسزایی دارد این است که ماینرها از مبادی رسمی وارد کشور نشده است. پیگیری‌های متعددی درحال انجام است تا راهی برای رسمیت یافتن فعالیت آنها پیدا شود.

زرندی با بیان اینکه آمار دقیقی از فعالان تولید رمزارزها وجود ندارد، می‌گوید: از آنجاکه فعالیت آنها رسمیت پیدا نکرده است، نمی‌تواند عدد دقیقی از مزرعه‌های فعال در تولید ارز دیجیتال را عنوان کرد.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت ادامه داد که ثبت‌نام و دریافت مجوز برای تولید ارز دیجیتال بسیار ساده است و متقاضیان به راحتی می‌توانند در این حوزه ورود کنند. کسانی که امکان استخراج ارز دیجیتال (یعنی برق و زمین) داشته باشند، دیگر نیازی به گرفتن جواز ندارند وبه صورت مستقیم پروانه بهره‌برداری دریافت می‌کنند.

آیا استخراج بیت کوین و رمزارزها سودمند است؟

خیلی‌ها با خواندن این مطلب و سهل بودن گرفتن مجوز می‌پرسند، استخراج رمزارز صرفه اقتصادی دارد؟ آنگونه که کارشناسان و اهالی فن این حوزه بیان می‌کنند، تولید ارز دیجیتال صرفه اقتصادی زیادی دارد. اما در عین اینکه با صرفه است، بسیار پرریسک است. اگر نمودارهای جهانی بیت‌کوین را رصد کنید می‌بینید که در یک مقطع زمانی ارزش آن به ۲۰ هزار دلار رسید و در مقطعی کاهش آن تا ۳۱۰۰ دلار هم دیده شد.

بسته به فاکتورهای مختلفی از جمله بهای برق، قیمت بیت کوین، میزان سختی شبکه، هزینه‌های جاری و …. این کار میتواند با سود یا ضرر همراه باشد. توصیه ما به متقضیان ورود به این حوزه این است که پیش از ورود به این صنعت، جهت افزایش آگاهی خود، مطالعات کافی و تکمیلی را در دستورکار خود قرار دهند.

نحوه ثبت درخواست مجوز استخراج بیت کوین

تعرفه برق استخراج بیت‌کوین چقدر است؟

برای اینکه در تولید ارز دیجیتال به سود برسید، باید ماینرهای زیادی را خریداری کنید. در این صورت ضمن اینکه میزان استخراج رمزارز افزایش پیدا می‌کند از تخفیف‌هایی که وزارت نیرو می‌دهد، می‌توان استفاده کرد.

تعرفه برق استخراج کنندگان رمزارز متوسط نرخ برق صادراتی ایران است که ۹۶۵ تومان برای هر مگاوات در ماه‌های گرم سال (خرداد تا شهریور) و در ۸ ماه غیرگرم سال این مبلغ نصف و ۴۸۰ تومان به ازای هر مگاوات تعیین شده است. این اعداد برای فعالان این حوزه رقمی سنگین به شمار میرود. از این‌رو اگر تعداد دستگاه‌های ماینر افزایش پیدا کند، یعنی مصرف برق بیشتر شود، وزارت نیرو تخفیفی ۲۰درصدی به تولیدکنندگان ارز دیجیتال می‌دهد.

مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق در این رابطه تصریح کرد: درصورتیکه این متقاضیان از شبکه انتقال تامین برق داشته باشند تا ۲۰% تخفیف داده می‌شود و درصورتیکه از استخرهای داخلی به منظور پردازش استفاده کنند ۱۵% دیگر هم کاهش داریم که سرجمع ۳۵% تخفیف در نظر گرفته می‌شود.

آنگونه که معاون طرح و برنامه وزارت صمت وعده داده است، این وزارتخانه درحال پیگیری کاهش تعرفه برق است تا تولید ارز دیجیتال برای متقاضیان این حوزه به صرفه شود. در این میان ضروری است ماینرهای قدیمی اسقاط و ماینرهای جدید و استاندارد، وارد چرخه تولید شود.

محل‌های مجاز استخراج و خرید دستگاه ماینر

در این میان متقاضیان استخراج ارز دیجیتال در کجاها می‌توانند مستقر شوند؟ آنگونه که از دفتر امور طرح‌ها و تأمین مالی وزارت صمت پرسیدیم برای تولیدکنندگان رمزارزها سه محل دیده شده است: ۱.شهرک‌ها و نواحی صنعتی، ۲.مناطق ویژه و آزاد و ۳.نیروگاه‌ها

دستگاه ماینر را از کجا می‌توان خرید؟ معاون طرح و برنامه وزارت صمت عنوان می‌کند که ثبت سفارش برای واردات ماینرها آغاز شده است، اکثر ماینرها از چین وارد می‌شود. از این‌رو افرادی که می‌خواهند در این بخش ورود کنند، می‌توانند ماینرهای قانونی و ارزان بخرند.

با بررسی برخی از سایت‌ها که ماینر می‌فروشند ماینر‌های ابتدایی که قدرت پردازش خوبی ندارند(کارکرده) حدود ۳ میلیون تومان است. ماینرهای جدید و صفر از قیمت ۱۶ میلیون تومان به بالا است، در این میان ماینرهای ۳۰ میلیون تومانی هم دیده می‌شود.

✅ مراقب دستگاه‌های ماینر دست دوم و مستهلک چینی باشید!

✅ آموزش محاسبه درآمد ماینینگ بیتکوین و استخراج رمزارزها (ویدئو)

✅ راهنمای انتخاب دستگاه ماینر ارزهای دیجیتال براساس تعرفه برق

چگونه از ارز دیجیتال پول در بیاورید؟

در مورد تولید رمزارزها توضیحات مختلفی داده شد، اما سؤال اصلی باقی ماند. بعد از تولید ارز دیجیتال چگونه می‌توان آن را در کشور به پول تبدیل کرد؟

در پاسخ به این سؤال ابتدا باید گفت که فروش ارز دیجیتال با هر اسمی در کشور ممنوع است. تولیدکنندگان این بخش تنها می‌توانند از ارز دیجیتال در خارج از کشور استفاده کنند. آنگونه که از وزارت صمت مطلع شدیم قرار است فروش رمزارزها در خارج از کشور با سازوکار مشخص و همکاری بانک مرکزی قانونی شود.

طبق آخرین مذاکرات صورت گرفته بنا شد، فعالان این حوزه، ارزهای دیجیتالی را که به دست آوردند به تولیدکنندگان داخلی دهند، تا تولیدکنندگان داخلی از طریق آن مواد اولیه تولید را خریداری کنند و آن پول را به‌صورت ریالی به تولیدکننده ارز دیجیتال بدهند. این اتفاق می‌تواند مشکلات انتقال پول کشور را حل کند.

طبق توافق‌های صورت گرفته قرار شده فعالان این بخش یعنی تولیدکنندگان رمزارزها از مالیات معاف شوند. در عین حالی که فروش ارز دیجیتال در کشور ممنوع است، اما برخی از صرافی‌ها، رمزارزها را خریداری می‌کنند.

منبع: iran-newspaper

نحوه ثبت درخواست مجوز استخراج بیت کوین

نوشته نحوه ثبت درخواست مجوز استخراج بیت کوین اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا