اخبار ارز دیجیتال

هرج و مرج در بازار رمزارز ؛ چرا نوسانات قیمت بیت کوین تازه آغاز شده است؟

نوسانات قیمت بیت کوین تازه آغاز شده است

به دنبال سقوط یکباره بازار رمزارزها، به نظر می‌رسد که نوسانات قیمت بیت کوین (Bitcoin) تازه آغاز شده باشد و در آینده نزدیک بازار پر تلاطمی را شاهد خواهیم بود.

قیمت بیت کوین، خیلی سریعتر و شدیدتر از آنچه که همه پیش‌بینی می‌کردند افت کرد و باعث شد تا طیف وسیعی از معامله‌گران لیکوئید شده و در شوک فرو روند. در نتیجه این رویداد رمزارزها به طور گسترده کاهش قیمتی حدوداً ۵۰ درصدی را متحمل شدند و بسیاری از آنها توانستند حداقل ۲۵ درصد از این افت قیمت را جبران کنند.

یک چنین فراز و فرودی پس از یک افت قیمت ناگهانی و شدیدی قابل درک است، چرا افزایش ناپایداری بازار را به دنبال خواهد داشت. با این حال باید در نظر داشت که نوسانات قیمت کنونی بازار رمزارز، در مقایسه با شرایطی که پیش از این تجربه کرده‌ایم چندان زیاد نبوده است. این امر می‌تواند پیشنهاد دهنده این موضوع باشد که بازار صعودی دیگری با جدیدترین افت قیمت آغاز شده است.

بازار رمزارز پر هیجان

پارک‌های تفریحی می‌توانند هیجان زیادی را با خود به همراه داشته باشند. به طور خاص ترن‌های هوایی می‌توانند سرگرم کننده باشند، اما آنها در نهایت می‌توانند شما را بترسانند. این روند بسیار آهسته و کند آغاز می‌شود و همه چیز به آرامی پیش می‌رود و به گونه‌ای افزایش می‌یابد که با افزایش ارتفاع همچنان انتظار رسیدن به سطوح بالاتر را دارید.

اما زمانی که به اندازه کافی بالا رفتید، خیلی دشوار خواهد بود که چشم انداز گسترده‌ای را که با افزایش ارتفاع پیش روی شما قرار گرفته است را نادیده بگیرید. اینجا درست زمانی خواهد بود که شتاب حرکت افزایش می‌یابد و در چشم به هم زدنی خودتان را در همان جایی پیدا می‌کنید که پیش‌تر آغاز کرده بودید.‌ آیا این توصیفات برایتان آشنا به نظر می‌رسند؟

نمودار نوسانات بازار رمزارز و بیت کوین (Bitcoin)

نوسانات بازار رمزارز و بیت کوین

بیت کوین نیز همچون ترن هوایی می‌تواند پیچ و خم‌ها و فراز و فرودهای زیادی را با خود به همراه داشته باشد و جدیدترین افت قیمت این رمزارز نیز در مقایسه با رفتار همیشگی بازار چندان غیرطبیعی نمی‌نماید.

در واقع برعکس، روند یک سال گذشته که تنها رو به بالا بوده است را می‌توان غیرطبیعی توصیف کرد. بیت کوین معمولاً روندی صعودی و نزولی توأمان دارد و در این میان ۶۰ تا ۷۰ درصد از قیمت هر کوین یا ارزش بازار از بین می‌رود. اما اکنون و با افت ۵۰ درصدی قیمت که به افزایش وضعیت نوسانی بازار منجر شده است، می‌توان اینطور نتیجه گرفت که افت شدیدتری در راه است، یا این تنها آغاز یک روند صعودی دیگر است و در حالت سوم گفت که ترکیبی از دو سناریو قبلی محقق خواهد شد.

هودل کنید، نوسانات بزرگ بیت کوین بازگشته است

نوسانات تاریخی (Historical volatility) ابزاری است که از آن برای سنجش میزان نوسانات یک دارایی در طول یک دوره زمانی استفاده می‌شود. هنگامی که بیت کوین در اولین مراحل کشف قیمت به سر می‌برد، نوسانات آن به شدت زیاد بود و پس از آنکه گرد و خاک‌ها از میان رفت، وضعیت آن برای چند سال ثابت باقی ماند.

اواخر سال ۲۰۱۷ بود که علی رغم افزایش قیمت رمزارزها، بازار صعودی قدرتمندی شکل گرفت و نوسانات تاریخی بیت کوین بار دیگر نمودار شد. اما این فاز نسبت به دوره قبل بسیار کوتاه‌تر بود. حتی رشد ناگهانی قیمت تا تراز ۱۴ هزار دلار در میانه سال ۲۰۱۹ نیز به نوسانات بیشتر در بازار رمزارز منجر شد.

امروز نیز علی رغم افت قیمت ۲۸ هزار دلاری قیمت بیت کوین، نوسانات قیمت همچنان به شدت کم به نظر می‌رسد. بنابراین می‌توان انتظار داشت که شوک جدید وارد شده به بازار رمزارز آغاز یک دوره طوفانی جدید باشد که از راه خواهد رسید. حال سوالی که پیش می‌آید این است که شما می‌توانید در چنین بازاری به حیات خود ادامه دهید، یا خیر؟

نوشته هرج و مرج در بازار رمزارز ؛ چرا نوسانات قیمت بیت کوین تازه آغاز شده است؟ اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا