اخبار ارز دیجیتال

پروتکل Aave رتبه نخست دیفای را از آن خود کرد

پروتکل Aave رتبه نخست دیفای

رقابت برای کسب جایگاه اول “کل ارزش قفل شده” (TLV) ‌در دیفای به اوج خود رسیده است. هم اکنون بالاترین رقم کل ارزش قفل شده در امورمالی غیرمتمرکز به LEND) Aave) تعلق دارد. آوه (Aave) یک پروتکل وام دهی است که در حال حاضر جایگاه میکر دی‌ای‌او (MakerDAO) را به عنوان محبوب‌ترین مقصد دارایی‌های مبتنی بر اتریوم از آن خود کرده است.

براساس داده‌های به دست آمده از وب سایت دیفای پالس (DeFi Pulse)، دارایی‌های آوه معادل ۱.۴۴ میلیارد دلار و کمی بیشتر از دارایی ۱.۴۲ میلیارد دلاری میکر (Maker) است. کامپاند (Compound) که قبلاً رتبه نخست این رده بندی را در اختیار داشت، با چهار پله سقوط، بعد از Yearn و Curve، در رتبه پنجم قرار گرفته است.

آوه برخلاف رقیب نزدیک خود یعنی کامپاند، ماینینگ نقدینگی ندارد که بتواند ارقام توخالی ایجاد کند. گفتنی است این پلتفرم طیف گسترده‌ای از دارایی‌ها را برای وام دهی و سپرده‌‌گذاری ارائه می‌دهد و همچنین بخش اعظم ارزش قفل شده آن مربوط به استبیل کوین‌های مختلفی مانند تتر (USDT)، ترو ‌یو‌اس‌دی (TUSD) و یو‌اس‌دی کوین (USDC) است.

در حالی پروتکل Aave رتبه نخست دیفای را از آن خود کرده است که تنها یکی از دارایی‌های آن LEND دارای ۴۶۱ میلیون دلار ارزش قفل شده است. این توکن در ۹۰ روز گذشته افزایش قیمت چشم‌گیری داشته و در آستانه رسیدن به ارزش بازار ۹۰۰ میلیون دلاری قرار گرفته است.

احتمالاً عملکرد LEND، که روز سه‌شنبه ۲۰٪ افزایش قیمت داشته، عامل تأثیر گذاری در پشت سر گذاشتن Maker بوده است. بنابراین به نظر می‌رسد که سنجش ارزش قفل شده پروتکل تا حدی با قیمت توکن آن در ارتباط است.

شاخص “کل ارزش قفل شده” به دلیل برخی سوء برداشت‌ها در دوران رونق دیفای، با انتقادات زیادی روبرو شد. به ویژه که اغلب برای اندازه‌گیری میزان محبوبیت و ارزش گذاری پروتکل از این شاخص استفاده می‌شد.

با این حال مشوق‌های استخراج نقدینگی، مانند آنچه که در کامپاند یا کرو انجام می‌شود، باعث ایجاد “پدیده کشت سود” یا یک حلقه بازخورد مثبت همراه با قیمت توکن‌ها شده است. البته حقیقت این است که رقم اعلام شده برای TLV واقعاً در پروتکل قفل نشده است، زیرا این وجوه، برای استفاده در پلتفرم‌های دیگر و کسب سود بیشتر به راحتی قابل برداشت هستند.

علاوه بر این، ارزش دلاری TVL، به طور مستقیم به قیمت بازار دارایی‌های عرضه شده مانند LEND بستگی دارد. برخی محققان تأکید کرده‌اند که TVL کلی بازار مستعد شمارش دوباره (Double-Counting) است.

به عنوان مثال، هر نوع نقدینگی DAI در یک پلتفرم وام دهی مانند آوه، شمارش دوباره دارایی‌های اصلی است که به عنوان وثیقه به Maker عرضه شده است تا بتواند از آنها استیبل کوین تهیه کند.

اگرچه این موضوعات باعث شده است تا برخی افراد به دنبال روش‌های جایگزین برای سنجش موفقیت دارایی‌های دیفای باشند، اما این شاخص همچنان بین شرکت‌کنندگان در صنعت دیفای، محبوب‌تر است.

منبع: Cointelegraph

نوشته پروتکل Aave رتبه نخست دیفای را از آن خود کرد اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا