اخبار ارز دیجیتال

پلن بی: سقوط قیمت بیت کوین پایان کار نیست!

سقوط قیمت بیت کوین پایان کار نیست

آیا سقوط قیمت بیت کوین (Bitcoin) پایان کار روند صعودی بیت کوین است؟ پلن بی (PlanB)، تحلیل‌گر شناخته شده رمزارز، اینطور فکر نمی‌کند!

قیمت بیت کوین طی روزهای گذشته کاهش شدیدی را از تراز ۶۰۰۰۰ دلار به زیر تراز ۵۰۰۰۰ دلار، شاهد بوده است. اما به گفته پلن بی، این امر الزاماً بدان معنی نیست که روند صعودی بیت کوین به پایان رسیده است:

“هیچ روند صعودی در مسیر مستقیم پیش نمی‌رود. به جز ماه گذشته، بیت کوین ۶ ماه مداوم به صعود خود ادامه داده است. به نظر می‌رسد که اکنون به افت نیمه راه بیت کوین رسیده باشیم که به طور مشابه در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ نیز رخ داده بود.”

پلن بی در بین جامعه رمزارز بخاطر مدل انباشت به جریانی (S2F) که برای بیت کوین ارائه داده، شناخته شده است. این مدل در واقع افزایش قیمت BTC در یک مسیر صعودی را نشان می‌دهد که با هاوینگ و افزایش نایابی این رمزارز مرتبط است. وی همچنین چند مدل دیگر را نیز حول این مفهوم طراحی کرده و در هر یک از آنها جنبه‌های متفاوتی را لحاظ کرده است.

طی چند ماه گذشته، بیت کوین توانست بالاترین رکورد قیمتی که در سال ۲۰۱۷ از خود به جای گذاشته بود را با اختلاف قابل توجهی از پیش رو بردارد و در ۱۴ آوریل ۲۰۲۱ رکورد جدیدی را در نزدیکی تراز ۶۵۰۰۰ دلار از خود به جای بگذارد. اما در ۲۳ آوریل و چند روز پس از ثبت رکورد جدید یاد شده، BTC یک سقوط قیمت ۲۶ درصدی تا تراز ۴۷۵۰۰ دلاری را تجربه کرد. هرچند به اعتقاد پلن بی این عملکرد بیت کوین در مقایسه با دوره‌های صعودی پیشین این رمزارز، خیلی هم دور از انتظار نبوده است.

مقایسه روند صعودی بیت کوین (Bitcoin) در سال های 2013 و 2017 با 2021

مقایسه روند صعودی بیت کوین

پلن بی در توییتی که روز جمعه ارسال کرده، یک چارت قیمت BTC را نیز به اشتراک گذاشته که بازار صعودی این رمزارز پس از هر هاوینگ را به نمایش گذاشته و مقایسه کرده است. هاوینگ‌ها در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ رخ داده است. بازارهای صعودی نیز در سال‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰/۲۰۲۱ شکل گرفته است:

“هیچ چیزی در یک خط مستقیم رشد نمی‌کند. بیت کوین ۶ ماه تمام روند صعودی خود را حفظ کرده است، تا اینکه به این ماه رسیدیم. افت قیمت کنونی بیشتر یادآور افت قیمت‌هایی است که در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ شاهدش بودیم.”

روندهای صعودی پیشین بیت کوین اصلاح قیمت‌های بزرگ و قابل توجهی در قیمت را به دنبال داشت که آنها نیز بخشی از روند صعودی بزرگتر بودند. بر اساس داده‌های موجود در سایت تریدینگ ویو در طول رالی قیمت بزرگ بیت کوین در سال ۲۰۱۳، این رمزارز شاخص یک افت قیمت ۷۵ درصدی در حد فاصل ماه‌های آوریل و جولای ۲۰۱۳ را شاهد بوده است. پس از این افت بزرگ بود که بیت کوین موفق شد رشدی قابل توجه را تا پیش از آغاز سال ۲۰۱۴ تجربه نماید.

پس از سپتامبر سال ۲۰۱۷ نیز BTC پس از یک رشد قابل توجه، افت قیمت ۴۰ درصدی را تجربه کرد اما در ماه‌های بعدی و قبل از رفتن به یک دوره رکود بزرگ، رکوردهای قیمتی جدیدی را از خود به جای گذاشت.

نوشته پلن بی: سقوط قیمت بیت کوین پایان کار نیست! اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا