اخبار ارز دیجیتال

چاپ اسکناس های اختصاصی برای برون رفت از اقتصاد بسته در ایتالیا

کاستلینو دل بیفرنو، شهر کوچکی در ایتالیا است که به چاپ و انتشار اسکناس های مختص به خود اقدام کرده است. این اسکناس‌ها براساس نیاز اقتصادی به ساکنان داده میشود.

با فضای بسته امور اقتصادی در روزهای اخیر که انتظار می‌رود تا اواخر ماه مه نیز ادامه یابد، شهروندان در حال رسیدگی به امور خود هستند و برخی حتی برای خود پول چاپ میکنند.

شهری در ایتالیا اسکناس های خود را منتشر میکند

کاستلینو دل بیفرنو یک دهکده کوچک با تنها ۵۵۰ سکنه است. بااین حال، مردم این کشور در بحبوحه شیوع ویروس کرونا از هرگونه تقلایی دست بر نداشته‌اند. به همین دلیل این شهر تصمیم گرفت ایده جدیدی ارائه دهد: انتشار اسکناس های خاص خود.

این اسکناس را با نام “دوکاتی” میتوان در مواقع ضروری مثلاً برای تهیه غذا در فروشگاه‌های محلی خرج کرد. سپس مغازه‌ها میتوانند اسکناس را به شهرداری محل برگردانده تا وجه معادل به طور کامل بازپرداخت شود. بنابراین دوکاتی‌ها بسیار شبیه کوپن هایی هستند که به سهمیه بندی منابع در شهر کوچک کمک می‌کنند.

این ایده پس از دریافت کمک هزینه ۵۵۰۰ یورویی از دولت ایتالیا در این شهر اجرایی شد. شورای شهر، اسکناس های دوکاتی را در میان بیش از ۲۰۰ تن از ساکنان این شهر کوچک توزیع کرده است. تعداد موارد مبتلا به کووید۱۹ در این شهر بسیار کم است. اما مردم محلی هنوز هم احساس میکنند که از نظر اقتصادی تحت فشار قرار گرفته‌اند.

اگرچه احتمالاً ایتالیا از اوج بحران کووید۱۹ گذشته است، اما اقتصاد این کشور همچنان درگیر مشکل است. اوضاع به حدی وخیم است که اتحادیه اروپا درحال آماده سازی یک صندوق تریلیون یورویی برای ارائه برخی از کمک‌ها است.

بااین حال، اختلافاتی در مورد نحوه توزیع این پول وجود داشته است. اسپانیا و ایتالیا مدعی‌اند که متحمل رنج اقتصادی ناشی از این بیماری شده‌اند. صندوق بین‌المللی پول هشدار داده است که اسپانیا و ایتالیا از منظر اقتصادی در اتحادیه اروپا باقی خواهند ماند.

باتوجه به این شرایط، آزمایش دوکاتی یک آزمایش جالب درون سازمانی محسوب میشود. اینجا شهری است که با توزیع اسکناس های سفارشی برای تهیه لوازم مناسب تر، وضعیت را به دست خود گرفته است. برای کسانی که علاقمند به ارزهای جایگزینند، این یک مطالعه موردی جالب است.

با چاپ پول توسط بانک مرکزی اروپا به میزانی بیشتر از گذشته، میتوان انتظار داشت بکارگیری گزینه‌های دیگری مانند بیت‌کوین بعد از وخیم شدن شرایط ناشی از کووید۱۹ افزایش یابد.

🗓

نوشته چاپ اسکناس های اختصاصی برای برون رفت از اقتصاد بسته در ایتالیا اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا