اخبار ارز دیجیتال

کشتی بیت کوین به گِل می‌نشیند؟ احتمال سقوط قیمت بیت کوین به ۴۷۰۰ دلار

سقوط قیمت بیت کوین

سقوط ۲ هزار دلاری بیت کوین لرزه بر اندام سرمایه‌گذاران کریپتو انداخته است. این اتفاق باعث شد در کمتر از ۴۸ ساعت، طمع شدید کاربران به ترس تبدیل شود.

این ریزش شدید، یادآور خاطرات نه چندان قدیمی پنجشنبه سیاه است، که در اواسط ماه مارس اتفاق افتاد. اما پیش از آنکه افت قیمت پنجشنبه سیاه به یک فروپاشی کامل تبدیل شود قیمت بیت کوین یک استراحت کوتاه‌مدت را تجربه کرد.

به تازگی مقایسه‌ای از عملکرد قیمتی بیت کوین در فضای مجازی دست به دست می‌شود که موجب وحشت سرمایه‌گذاران شده است. بر اساس این مقایسه، امکان دارد بدترین روز سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال به زودی تکرار شود.

مشاهده آخرین تحلیل‌ها خرید و فروش بیت کوین

آیا فقط چند روز تا تکرار پنجشنبه سیاه باقی مانده است؟

در فوریه ۲۰۲۰ شاهد رکوردی جدید در بازار سهام بودیم و بیت کوین نیز موفق شد بار دیگر به تراز ۱۰ هزار دلار برسد. اما تنها چند هفته بعد، یک افت ۳۰ درصدی در بازار سهام رخ داد و یک فروپاشی ۵۰ درصدی یا حتی بیشتر را در سرتاسر بازار کریپتو شاهد بودیم.

هیچ دارایی از این اتفاقات دیوانه‌وار در امان نبود. حتی ارزش فلزات گران‌بها (همچون طلا و نقره) و بازار فارکس (Forex) که نسبتاً پایدار است نیز با عملکرد خیل عظیم فروشندگان وحشت زده که در تلاش بودند دارایی‌های خود را به دلار تبدیل کنند با افت فاحشی روبرو شد.

هرچند، ورود دلار به یکی از ضعیف‌ترین دوره‌های عملکردی خود در دوران معاصر به تمامی این بازارها اجازه داد تا به رکوردهای جدیدی در سال ۲۰۲۰ دست یابند. چنین بهبودی را فقط می‌توان در کتاب‌های ثبت رکورد پیدا کرد. به همین دلیل رشد بی‌سابقه حباب بازار سهام، موجب هراس تحلیلگران شده است.

پس از بازگشت قابل توجه ارزش بازارها بعد از پنجشنبه سیاه، حال به نظر می‌رسد که بیت کوین و دیگر دارایی‌ها در حال تجربه اولین اصلاح قیمت قابل توجه خود هستند.

روند سقوط قیمت روزهای اخیر با روندی که به پنجشنبه سیاه ختم شد شباهت‌های عجیبی دارد. به طوری که تصاویر منتشر شده از مقایسه این دو رویداد، به تیتر اول جامعه کریپتو شبکه اجتماعی رددیت بدل شده است.

فراکتال روزانه پنجشنبه سیاه

فراکتال روزانه پنجشنبه سیاه

تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید، عملکرد قیمتی بیت کوین در روزهای گذشته را با عملکرد بیت کوین چند روز قبل از پنجشنبه سیاه مقایسه کرده است.

آیا فراکتال شوم بیت کوین، به کاهش ۵۴ درصدی قیمت آن منجر خواهد شد

اما این تنها شباهت روند کنونی و پنجشنبه سیاه نیست. نمودار فوق در بازه‌های روزانه نمایش داده شده است. اما با دیدن نمودار قیمت هفتگی،‌ در خواهید یافت که هنوز جزئیات بیشتری برای مقایسه وجود دارند.

فراکتال هفتگی پنجشنبه سیاه

فراکتال هفتگی پنجشنبه سیاه

ساختار قسمت فوقانی نمودار شمعی پنجشنبه سیاه شباهت زیادی به نمودار قیمت بیت کوین در روزهای گذشته دارد. در پایان یک روند صعودی طولانی، با یک الگوی دوجی (Doji) مانند، یا ترکیب شمع‌های قرمز و سبز، روبرو هستیم. این الگو نشان دهنده تردید بازار در انتخاب روند صعودی یا ادامه روند نزولی است.

هر دو بار بازار گزینه روند نزولی را انتخاب کرده است. براحتی می‌توان مشاهده کرد که بیت کوین نتوانسته است در پنجشنبه سیاه تراز حمایتی را حفظ کند. اما این بار، بیت کوین ۳ ماه تمام در سطحی بالاتر از ۱۰ هزار دلار باقی مانده است.

اما آیا این مقدار ماندگاری برای ایجاد یک تراز حمایتی و دوام آوردن بیت کوین در برابر وحشت همه‌گیری کرونا که هنوز هم مشاهده می‌شود کافی است؟ و آیا بیت کوین می‌تواند در برابر ریسک‌های ناشی از انتخابات پیش رو نیز دوام بیاورد؟

الگوی هدف فراکتال هفتگی پنجشنبه سیاه

الگوی هدف فراکتال هفتگی پنجشنبه سیاه

امیدواریم که وضعیت کنونی ادامه یابد،‌ چرا که سقوطی همچون پنجشنبه سیاه می‌تواند برای بیت کوین کشنده باشد. آخرین کاهش قیمت هفتگی که به سقوط مرگبار فوریه منجر شد، افتی ۵۴ درصدی بود. اگر که عملکرد قیمتی بیت کوین همان روند پنجشنبه سیاه را ادامه دهد، افت شدید قیمت بیت کوین به تراز ۴۷۰۰ دلار طی دو هفته آینده را شاهد خواهیم بود.

سقوط قیمت بیت کوین از ۱۲۴۰۰ دلار به ۴۷۰۰ دلار آن هم در زمانی که سرمایه‌گذاران حوزه رمزارز انتظار یک افزایش قیمت دیگر را دارند، می‌تواند برای بازار کشنده باشد. هرچند، این اتفاق می‌تواند هر گونه ذهنیت رویاپردازانه در فضای کریپتو را از بین ببرد و کمک کند دارایی‌های دیجیتال رشدی سالم و پایدار داشته باشند.

نوشته کشتی بیت کوین به گِل می‌نشیند؟ احتمال سقوط قیمت بیت کوین به ۴۷۰۰ دلار اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا