تاریخ : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 25 July , 2024
0

لورس :کندل استیک یا نمودار شمعی چیست و چه کاربردی دارد؟

  • کد خبر : 2628667
  • ۱۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۱
لورس :کندل استیک یا نمودار شمعی چیست و چه کاربردی دارد؟
به گزارش سایت اخبار ارزهای دیجیتال لورس :

کندل استیک یا نمودار شمعی چیست و چه کاربردی دارد؟ الگوهای کندل استیک یا شمعدانی یکی از متداول‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال در بازار فارکس هستند که کشاورزان ژاپنی پیش از ورود به این بازار، از این ایده برای ردیابی قیمت برنج در بازار استفاده می‌کردند. الگوهای کندل فارکس اگر با یک ابزار تکنیکال مناسب دیگر ترکیب شوند، می‌توانند یک استراتژی معاملاتی موفق و اثربخش را تشکیل دهند. در این مقاله، قصد داریم با مهم‌ترین الگوهای کندل فارکس آشنا شویم و مزایا و معایب این نمودارها را بررسی کنیم.
نمودار کندل استیک در فارکس چیست؟ کندل استیک یکی از نمودارهای رایج در انواع بازارهای مالی ازجمله فارکس است که اطلاعات مهمی ازجمله قیمت‌های بازار، روند قیمتی، نقاط ورود و خروج و الگوهای تحلیل را نشان می‌دهد. برای درک دلیل منحصربه‌فرد و قدرتمند بودن این نمودارها باید به ظاهر آن‌ها توجه کرد.
یک نمودار کندل استیک می‌تواند باز و بسته شدن و بالا و پایین بودن بازار را در یک دورۀ زمانی معین نمایش دهد و نزولی یا صعودی بودن بازار را نیز نمایان کند. بدنۀ نمودار یک جعبۀ کوچک است که از قیمت افتتاحیه آغاز می‌شود و در نقطۀ بس..

به گزارش مجله خبری ارزهای دیجیتال لورس :

کندل استیک یا نمودار شمعی چیست و چه کاربردی دارد؟

الگوهای کندل استیک یا شمعدانی یکی از متداول‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال در بازار فارکس هستند که کشاورزان ژاپنی پیش از ورود به این بازار، از این ایده برای ردیابی قیمت برنج در بازار استفاده می‌کردند. الگوهای کندل فارکس اگر با یک ابزار تکنیکال مناسب دیگر ترکیب شوند، می‌توانند یک استراتژی معاملاتی موفق و اثربخش را تشکیل دهند. در این مقاله، قصد داریم با مهم‌ترین الگوهای کندل فارکس آشنا شویم و مزایا و معایب این نمودارها را بررسی کنیم.

کندل استیک یا نمودار شمعی چیست و چه کاربردی دارد؟

نمودار کندل استیک در فارکس چیست؟

کندل استیک یکی از نمودارهای رایج در انواع بازارهای مالی ازجمله فارکس است که اطلاعات مهمی ازجمله قیمت‌های بازار، روند قیمتی، نقاط ورود و خروج و الگوهای تحلیل را نشان می‌دهد. برای درک دلیل منحصربه‌فرد و قدرتمند بودن این نمودارها باید به ظاهر آن‌ها توجه کرد.

یک نمودار کندل استیک می‌تواند باز و بسته شدن و بالا و پایین بودن بازار را در یک دورۀ زمانی معین نمایش دهد و نزولی یا صعودی بودن بازار را نیز نمایان کند. بدنۀ نمودار یک جعبۀ کوچک است که از قیمت افتتاحیه آغاز می‌شود و در نقطۀ بسته شدن به پایان می‌رسد.

خطوطی که جهت بالا و پایین را در نمودار نمایش می‌دهند، نشان‌دهندۀ بالا و پایین بودن دوره هستند و فتیله یا سایه نام دارند. معمولاً از رنگ سبز برای صعود و از رنگ قرمز برای نزول نمودار استفاده می‌شود، ولی استفاده از رنگ سفید و سیاه نیز در نمودارهای کندل استیک رایج است. البته، امکان شخصی‌سازی ویژگی‌ها و شیوۀ ارائۀ این نمودارها در بخش تنظیمات پلتفرم معاملاتی وجود دارد.

نمودار کندل استیک چیست؟

الگوهای پایۀ کندل استیک ژاپنی

نمودارهای کندل استیک ژاپنی اطلاعات عمیقی را به معامله‌گران در خصوص رفتار بازار ارائه می‌دهند و حاوی نشانه‌های بصری متفاوتی هستند که به معامله‌گران اجازه می‌دهند عملکرد قیمت و الگوهای بازار فارکس را با وضوح بیش‌تری تشخیص دهند. این نمودارها برای شناسایی فرصت‌های معاملاتی و پیش‌بینی حرکت بعدی قیمت استفاده می‌شوند. در این بخش، قصد داریم با الگوهای پایۀ کندل استیک ژاپنی بیش‌تر آشنا شویم.

الگوی دوجی

الگوهای کندل استیک دوجی دارای بدنۀ بسیار کوچکی هستند که به صورت یک خط نازک ظاهر می‌شوند و قیمت باز و بسته شدن یکسانی دارند. طول فتیله یا سایه در الگوی دوجی می‌تواند متفاوت باشد و مانند یک علامت ضربدر، صلیب معکوس یا علامت مثبت به نظر برسد.

اگر یک نمودار دوجی از یک سری کندل با بدنه‌های توخالی و دراز تشکیل شود، یعنی خریداران خسته و ضعیف هستند. در این حالت، به خریداران بیش‌تری نیاز است و فروشندگان به دنبال این خواهند بود تا وارد شوند و قیمت را پایین بیاورند.

کندل استیک یا نمودار شمعی چیست و چه کاربردی دارد؟

نمودار دوجی

اگر نمودار دوجی از تعدادی کندل با بدنه‌های پر و بلند تشکیل شود، نشان می‌دهد که فروشندگان در حال ضعیف شدن هستند. در این حالت، همۀ فروشندگان از فروش خارج می‌شوند و خریداران فرصتی برای خرید ارزان نخواهند داشت. برای ایجاد تغییر در این حالت، به قدرت خرید بیش‌تری نیاز است.

الگوی مارابوزو

مارابوزو در زبان ژاپنی به معنای «سر طاس» یا «سر تراشیده‌شده» است و کندل آن، یک کندل طاس و تراشیده است که هیچ سایه و فتیله‌ای ندارد. تغییرات بازار در این الگو با پر و توخالی بودن، بالا و پایین رفتن یا باز و بسته شدن کندل نمایش داده می‌شود.

الگوی کندل استیک مارابوزو به دو شکل سیاه و سفید نمایش داده می‌شود. یک مارابوزو به رنگ سفید، حاوی یک بدنۀ بلند و بدون سایه است. قیمت باز به معنای قیمت پایین و قیمت بسته به معنای قیمت بالا است و نشان‌دهندۀ این است که کندل با کم‌ترین قیمت باز و با بالاترین قیمت بسته می‌شود.

در مقابل، یک مارابوزو به رنگ سیاه شامل یک بدنۀ سیاه، بلند و بدون سایه است. قیمت باز برابر با قیمت بالا و قیمت بسته به معنای قیمت پایین است و نشان‌دهندۀ این است که کندل با بالاترین قیمت باز و با کم‌ترین قیمت بسته می‌شود.

الگوی مارابوزو

الگوی فرفره

الگوی کندل استیک فرفره یکی دیگر از الگوهای ژاپنی است که سایۀ بالایی بلند، سایۀ پایینی کوتاه و بدنۀ واقعی کوچکی دارد و فرفرۀ چرخان نامیده می‌شود. این الگو نشان می‌دهد که خریداران و فروشندگان تصمیم‌گیری مشخصی نداشته‌اند. الگوی سایه‌ در کندل استیک فرفره نشان می‌دهد که خریداران و فروشندگان هیچ‌کدام نتوانسته‌اند دست برتر را به دست آورند.

الگوی فرفره

معرفی الگوهای تک کندلی، دو کندلی و سه کندلی

در بخش قبلی با الگوهای پایۀ کندل استیک ژاپنی آشنا شدیم و معنای هرکدام را شرح دادیم. در این بخش، به معرفی الگوهای تک کندلی، دو کندلی و سه کندلی می‌پردازیم.

الگوهای تک کندلی

هنگامی‌که الگوهای تک کندلی در نمودار کندل استیک ظاهر می‌شوند، می‌توانند به صورت بالقوه، نشانۀ معکوس بودن بازار باشند. این الگو به انواع مختلفی ازجمله چکش، مرد دارآویز، چکش معکوس و ستارۀ تیرانداز تقسیم می‌شود.

الگوی چکش یک الگوی معکوس صعودی است که در طول یک روند نزولی شکل می‌گیرد. انتخاب این نام به این دلیل است که بازار در حال چکش زدن به کف است. مرد دارآویز نیز مشابه الگوی چکش، یک الگوی معکوس نزولی است که می‌تواند سطح مقاومت بالا و قوی را مشخص کند. هنگامی‌که قیمت در حال افزایش است، شکل‌گیری الگوی مرد دارآویز نشان می‌دهد که تعداد فروشندگان از خریداران بیش‌تر شده است.

الگوی چکش معکوس و ستارۀ تیرانداز شباهت زیادی به یکدیگر دارند و تنها تفاوت آن‌ها در روند نزولی یا صعودی است. چکش معکوس یک کندل معکوس صعودی و ستارۀ تیرانداز یک کندل معکوس نزولی است. هر دو کندل دارای بدنه‌های کوچک پر یا خالی و سایه‌های بالایی و پایانی کوچک هستند.

الگوهای تک کندلی

الگوهای دو کندلی

چه چیزی می‌تواند از الگوهای تک کندلی بهتر باشد؟ الگوهای دو کندلی! این الگو به دو نوع بولیش اینگولفینگ و بیریش اینگولفینگ تقسیم می‌شود که هرکدام از دو کندل یا شمع تشکیل شده‌اند.

الگوی بولیش اینگولفینگ یک الگوی معکوس صعودی است که امکان دارد یک حرکت رو به بالا را نشان دهد. این الگو زمانی اتفاق می‌افتد که یک کندل نزولی بلافاصله با یک کندل صعودی بزرگ‌تر همراه شود و از بین برود. خریداران در این الگو ممکن است پس از یک روند نزولی، یک حرکت صعودی قوی را طی کنند.

درمقابل، الگوی بیریش اینگولفینگ برعکس الگوی قبلی عمل می‌کند و یک الگوی صعودی است. این الگو زمانی رخ می‌دهد که یک کندل صعودی با یک کندل نزولی بزرگ‌تر همراه می‌شود و در آن ادغام می‌شود. الگوی بیریش اینگولفینگ به این معنی است که فروشندگان بر خریداران غلبه می‌کنند و امکان دارد یک حرکت نزولی قوی رخ دهد.

الگوهای کندل ها

الگوهای سه کندلی

الگوهای سه کندلی نوعی ساختار کندل استیک هستند که از سه شمع تشکیل می‌شوند و به معامله‌گران کمک می‌کنند تا رفتار قیمت را به‌طور احتمالی تعیین کنند. برخی از الگوهای سه کندلی مانند ستاره‌های صبحگاهی و شامگاهی از الگوهای معکوس هستند که پایان روند فعلی و شروع یک روند فعلی را در جهت مخالف نشان می‌دهند. برخی دیگر ازجمله الگوی سه اِلمان افزایشی و سه سرباز سفید پیشرو، الگوهای ادامه‌دهنده هستند که مکث و سپس ادامۀ روند فعلی را نمایان می‌کنند.

کندل استیک‌های دیگر

مزایا و معایب نمودارهای کندل استیک در فارکس

استفاده از الگوها و نمودارها در بازار فارکس دارای مزایای فراوانی است. اولین و مهم‌ترین مزیت آن‌ها، این است که معامله‌گر می‌تواند رفتار قیمت را فوری و به صورت بصری مشاهده کند. سود و زیان در یک دوره مشخص می‌شود و هنگامی‌که چند کندل یک الگوی مشترک را نمایش می‌دهند، اطلاعات معاملاتی فوری به معامله‌گر منتقل می‌شود. شناخت نمودارهای کندل استیک در فارکس در ترکیب با ابزارهای تکنیکال مکمل، یک راه مناسب برای مشاهدۀ تغییرات قیمت و بازار است.

از ذکر این نکته نباید غافل شد که این نمودارها دارای معایبی هم هستند. اگر نتوانید نوع الگوی کندل استیک را درست تشخیص دهید و شناخت کافی نداشته باشید، احتمال دارد بازار و پوزیشن اشتباهی را از آن برداشت کنید. تجزیه و تحلیل بازار نباید صرفاً با تکیه به این نمودارها انجام شود و شما تا وقتی اطلاعات کاملی دربارۀ ابعاد آن نداشته باشید، نمی‌توانید یک روند را به درستی تحلیل کنید.

نمودار کندل استیک چگونه تفسیر می‌شود؟

مهم‌ترین نکته برای تفسیر صحیح نمودار، داشتن اطلاعات و درک کافی از آن است. امکان دارد فهم این نمودارها برای یک معامله‌گر مبتدی دشوار باشد، اما با آموزش می‌توان بر آن مسلط شد. برای تفسیر نمودار، ابتدا به تمام اجزای هرکدام از شمع‌ها دقت کنید. هر کندل دارای سه نقطۀ مهم فتیله، بسته شدن و بازگشایی است که باید به درستی شناسایی و تحلیل شود.

پس از مشاهدۀ اولیۀ شمع‌ها، به قیمت بازگشایی و بسته شدن آن توجه کنید. این امر به شما کمک می‌کند تا بفهمید قیمت دارایی از کدام نقطه آغاز می‌شود و در بازۀ زمانی منتخب، کجا به پایان می‌رسد. به یاد داشته باشید که هر شمع دارای بازۀ زمانی و حرکت قیمت متفاوتی است.

سخن پایانی

نمودارها و الگوهای کندل استیک ازجمله محبوب‌ترین و رایج‌ترین روش‌های تحلیل رفتار بازار و قیمت‌گذاری در فارکس هستند. تشخیص صحیح این الگوها به معامله‌گران کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری بهتری برای حرکت بعدی خود در بازار داشته باشند. زمانی‌که الگوها با ابزار و تکنیک‌های تکمیلی تحلیل بازار ترکیب می‌شوند، به معامله‌گران کمک می‌کنند تا در بازارهای فارکس بهتر و موفق‌تر عمل کنند.

سؤالات متداول

الگوی کندل استیک چیست؟

این الگو یک ابزار مهم در تحلیل تکنیکال رفتار بازار است. از کنار هم قرار گرفتن چند کندل، می‌توان روند تغییر قیمت را مشاهده کرد.

این نمودار چه چیزی را نمایش می‌دهد؟

این نمودار اطلاعات مهمی ازجمله قیمت‌های بازار، روند قیمتی، نقاط ورود و خروج و الگوهای تحلیلی را در یک بازۀ زمانی مشخص نشان می‌دهد.

الگوهای پایۀ کندل استیک ژاپنی نشان‌دهندۀ چه چیزی هستند؟

این نمودارها برای شناسایی فرصت‌های معاملاتی و پیش‌بینی حرکت بعدی قیمت استفاده می‌شوند.

آیا استفاده از نمودار به تنهایی برای تحلیل بازار کافی است؟

بهتر است این نمودارها را در ترکیب با سایر ابزارها و تکینک‌های تحلیل بازار استفاده کنید تا نتیجۀ بهتری بگیرید.

ترتیبی که برای خواندن مقالات کندل به شما پیشنهاد میکنیم: candle-stick کندل استیک یا نمودار شمعی چیست و چه کاربردی دارد؟ candle کندل چیست و انواع کندل ها بیانگر چه هستند؟ candle-doji کندل دوجی چیست و انواع آن کدامند؟ candlestick آموزش کندل شناسی در تحلیل تکنیکال ۴ نظر ثبت شده زارع زارع ۶۵۶ روز قبل سلام روزبخیر. چطور میتونم تحلیل یاد بگیرم؟ از این مقاله ها چیزی نمیفهمم تقریبا پاسخ خانه سرمایه خانه سرمایه ۶۳۳ روز قبل باسلام دوست عزیز تحلیل تکنیکال آموزش، مهارت و تجربه و کلید موفقیت شما تکرار است یعنی همیشه در حال یادگیری و تبدیل آن به صورت تجربه است. پاسخ مجتبی مجتبی ۱۱۴۸ روز قبل سلام ببخشید توی ایران روز چهارشنبه پایان روز معاملاتی هست ولی کندل استیک های هفتگی، شنبه ها تشکیل میشه..راه حلی داره که زودتر تشکیل بشه؟ مثلا تنظیمات یا برنامه خاصی نمیشه استفاده کرد؟ پاسخ پشتیبان پشتیبان ۱۱۴۷ روز قبل با سلام و احترام در حالت عادی خیر. اما معمولاً با استفاده از نرم‌افزارهای تحلیلی نظیر داینامک تریدر و ورود دستی دیتای قیمتی می‌توانید، دیتای کندل هفتگی را زودتر وارد نموده و کندل را در نمودار ایجاد کنید. پاسخ هدیه ویژه :منبع : خانه سرمایه

لینک کوتاه : https://lores.ir/?p=2628667

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها