اخبار ارز دیجیتال

گروه جی۲۰ استیبل کوین را یک تهدید میداند

به گزارش گروه جی۲۰، استیبل کوین یا رمزارز پایدار میتواند برای ثبات مالی خطر آفرین باشد و برای کنترل این تهدید ، به تنظیم مقررات مناسب نیاز است.

هیئت مدیره ثبات مالی گروه جی۲۰، ساعاتی پیش یک مطالعه جامع در مورد استیبل کوین را به اشتراک گذاشت و ۱۰ توصیه برای تنظیم مؤثر آنها ارائه داد.

پس از معرفی لیبرای فیسبوک که یک استیبل کوین مستقل را براساس سبدی از ارزهای فیات ارائه میداد، تنظیم کنندگان ترغیب شدند تا چارچوب مشخصی برای توسعه رمزارزهای پایدار ارائه دهند. اگرچه میزان احترام به ایده لیبرا به طور خاص کاهش‌یافته است، اما دولت‌های جهان همچنان نسبت به این پروژه بسیار هشیار هستند.

گزارش هیئت مدیره ثبات مالی خاطرنشان میکند که قوانین مالی موجود به طور کلی برای استیبل‌کوین‌ها نیز صادق است، و اظهارات مشابهی از تنظیم کنندگان ایالات متحده را منعکس میکند. بااین وجود، هیئت مدیره معتقد است که قوانین باید بدون توجه به فناوری بکار گرفته شده، برای تمام مشاغلی که ریسک مالی را ارائه میدهند یکسان باشد.

فراتر از آن، هیئت مدیره ثبات مالی توصیه‌های مشترکی از جمله کنترل دقیق پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم را ارائه داد.

مخاطرات موجود در استیبل کوین ها

خصومت دولت‌ها با لیبرای فیسبوک را میتوان در پتانسیل عظیم این رمزارز برای پذیرش فوری جستجو کرد. هیئت مدیره همچنین رمزارزهای پایدار موجود، از جمله سکه های الگوریتمی مانند دای (DAI) را به رسمیت شناخت، اما به این نتیجه رسیدند که درحال حاضر آنها برای ایجاد خطرات سیستمیک بسیار کوچک هستند.

این مقاله توضیح میدهد که چرا استیبل کوین ممکن است در نهایت یک تهدید باشد. زیرا محققان بر این باورند که حتی انحراف های کوچک، ممکن است پیامدهای مالی مهمی در تنظیمات اصلی به همراه داشته باشد.

همچنین نگرانی های قابل توجهی در مورد زیرساخت های شبکه این رمزارزها وجود دارد. چرا که اگر اقتصاد متکی به این سکه‌ها باشد، برای مثال ممکن است قطع شدن سیستم پرداخت به دلیل مقیاس پذیری ضعیف، بسیار خطرناک باشد.

بااین حال، به نظر میرسد مهمترین مسئله کنترل سرمایه است:

“در دوران شکل‌گیری بحران، ممکن است در برخی از کشورها، بعضی خانوارها استیبل کوین را به عنوان یک پناهگاه امن برای حفظ ارزش ارزهای فیات موجود در نظر بگیرند و با این کار جریان‌های بی ثبات کننده سرمایه را تشدید کنند. جریانهای بی ثبات کننده سرمایه میتوانند تأثیر بی ثباتی بر نرخ ارز و تأمین اعتبار و واسطه بانکی داخلی داشته باشند.”

اساساً، هیئت مدیره معتقد است که یکی از مهمترین مزایای رمزارزهای پایدار یعنی توانایی معامله آزادانه نیز، خود تهدید اصلی برای ثبات مالی است.

این موضوع را میتوان در کشورهایی مانند لبنان دید که کنترل‌های شدیدی را بر روی سپرده‌های شهروندان در اواخر سال ۲۰۱۹ تحمیل کردند و آنها را تا حد زیادی از پس‌انداز بانکی خود محروم نمودند. از آنجاکه یکی از اهداف بکارگیری رمزارزها، توانمندسازی افراد در موقعیت هایی مانند این است، این واقعیت که آن را تهدیدی برای ثبات قلمداد میکند ممکن است به پیامدهای مهمی در آینده منجر شود.

منبع: cointelegraph

🗓

نوشته گروه جی۲۰ استیبل کوین را یک تهدید میداند اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا