اخبار ارز دیجیتال

گزارش: سهم ایران از استخراج بیت کوین ۴.۵ درصد است !

سهم ۴.۵ درصدی ایران از استخراج بیت کوین

بر اساس گزارش جدید الیپتیک (Elliptic)، یک شرکت تحقیقاتی بلاکچین، ایران از استخراج بیت کوین به عنوان روشی برای دور زدن و کاهش اثرات تحریم‌های سخت‌گیرانه استفاده می‌کند. بر اساس این تحقیق، هم اکنون سهم ایران از استخراج بیت کوین ۴.۵ درصد است و از این رمزارز برای صادرات غیرمستقیم خدمات انرژی استفاده می‌شود.

ایالات متحده آمریکا تقریباً یک تحریم اقتصادی همه جانبه را بر ایران اعمال کرده است که از جمله آنها می‌توان به ممنوعیت واردات نفت و تحریم سیستم بانکداری و کشتی‌رانی ایران اشاره کرد.

در نتیجه، دولت ایران استخراج بیت کوین را به عنوان یک روش جایگزین برای تبدیل پتانسیل‌های موجود در بخش انرژی به کالایی که در نهایت می‌تواند به نفع اقتصاد کشور تمام شود، بکار گرفته است.

به نظر می‌رسد که آنها در این کار موفق شده‌اند. زیرساخت‌های صنعت برق ایران که مدت‌ها از راه‌اندازی آن می‌گذرد بواسطه بار اضافی تحمیل شده بر شبکه از سوی بخش ماینینگ، با مشکل مواجه شده است. برق در ایران به نسبت ارزان است و همین امر باعث شده است که استخراج بیت کوین و دیگر رمزارزها به شکل دیوانه‌واری افزایش یابد. بر اساس گزارش الیپتیک، همین امر توجه شرکت‌های استخراج چینی را به ایران جلب کرده است و آنها حتی با نیروهای نظامی ایران نیز وارد همکاری شده‌اند تا تجهیزات خود را با امنیت و راحتی بیشتر وارد کشور کنند.

با وجود اینکه برآورد دقیق میزان استخراج بیت کوین در ایران بسیار دشوار است، الیپتیک با توجه به داده‌های گردآوری شده توسط مرکز امور مالی جایگزین کمبریج تا آوریل ۲۰۲۰ و همچنین تطبیق این اطلاعات با داده‌های منتشر شده از سوی شرکت توانیر در ژانویه سال ۲۰۲۱، تخمین زده است که ماینرها چیزی در حدود ۶۰۰ مگاوات برق مصرف کرده‌اند.

ایران چه شرایطی دارد؟

ایران در سال ۲۰۱۹ رسماً استخراج ارزهای دیجیتال را به رسمیت شناخت، پس از آن یک فرآیند اعطای مجوز را ایجاد کرد که ماینرها را ملزم می‌کرد هویت خود را اعلام کنند و هزینه بیشتری (اما همچنان بسیار کمتر نسبت به سایر نقاط جهان) را در ازای بهای برق استخراج پرداخت نمایند. در نتیجه این فرایند هزاران مزرعه استخراج غیرقانونی شناسایی و تعطیل شدند.

بدین ترتیب ایران در واقع در حال فروش انرژی خود در بازار جهانی است و تحریم‌های وارداتی را از طریق استخراج بیت کوین دور زده است. ماینرهای ایرانی درآمد خود را به بیت کوین دریافت می‌کنند و می‌توانند از آن برای واردات استفاده کنند و از این طریق محدودیت‌های اعمال شده بر مؤسسات مالی را دور بزنند.

اکنون به نظر می‌رسد که دور زدن تحریم‌ها به کمک بیت کوین به سیاست رسمی دولت تبدیل شده است. اما قطعی گسترده و متناوب شبکه برق رسانی طی روزهای گذشته باعث شده است تا صنعت استخراج بیت کوین به عنوان متهم ردیف اول مشکلات پدید آمده معرفی شود.

نوشته گزارش: سهم ایران از استخراج بیت کوین ۴.۵ درصد است ! اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا