اخبار ارز دیجیتال

۱۸ میلیارد دلاری شدن کل ارزش قفل شده دیفای

ارزش قفل شده دیفای در بحبوحه افزایش قیمت اتر و سوشی سوﺁپ به ۱۸ میلیارد دلار رسید

کل ارزش قفل شده دیفای (Defi) رکورد جدیدی از خود به جای گذاشت و به تراز ۱۸ میلیارد دلار رسید که بیشتر آن در افزایش اخیر قیمت اتر و بیت کوین اتفاق افتاد.

کل ارزش قفل شده در بخش مالی غیر متمرکز، معیاری است که میزان دارایی‌های ذخیره شده در اکوسیستم دیفای را ردیابی می‌کند. طبق گزارش دیفای پالس (DeFi Pulse)، کل این ارزش قفل شده به ۱۸ میلیارد دلار رسیده است.

ارزش قفل شده دیفای

نمودار کل ارزش قفل شده دیفای

این نمودار می‌تواند نشان دهنده این موضوع باشد که پذیرش دیفای در میان سرمایه گذاران بیشتر شده، اما برای اطمینان حاصل کردن از این موضوع به تفسیر بیشتری نیاز خواهد بود. در چنین سناریوهایی، کل ارزش قفل شده، غالبا مقیاس ناقصی است. همه چیز به این بستگی خواهد داشت که چگونه به این موضوع نگاه شود، چرا که افزایش ارزش دلاری دارایی‌های سرمایه گذاری شده در ‌پروتکل‌های دیفای، می‌تواند این حس را القا کند که پذیرش آنها از سوی سرمایه گذاران افزایش یافته است. به عبارت دیگر ممکن است اینطور قلمداد شود که سرمایه رمزارزی بیشتری به این پروتکل‌ها تزریق شده است.

در چنین شرایطی بررسی شاخص TVL تصحیح شده که توسط داپ رادار (DappRadar) منتشر می‎شود، می‌تواند به ما کمک کند تا درک بهتری از تغییر و تحوالات بازار بدست آوریم. این شاخص به جای بررسی ارزش کل دارایی‌های قفل شده بر اساس قیمت روز آنها، از قیمت دارایی‎ها در زمان واریز شدنشان به پروتکل‌های دیفای استفاده می‌کند.

شاخص TVL

شاخص TVL تصحیح شده توسط داپ رادار (DappRadar)

شاخص TVL تصحیح شده در دیفای نشان می‌دهد که سرمایه وارد شده در دیفای از اکتبر ۲۰۲۰ بسیار ناچیز بوده است. با در نظر گرفتن قیمت ثابت دارایی‌ها در زمان ورود به پروتکل‌های دیفای، کل ارزش قفل شده از زمان آغاز روند صعودی بیت کوین و اتریوم در حدود ۹ میلیارد دلار ثابت باقی مانده است. این بدان معناست که جریان سرمایه ورودی جدیدی به دیفای روی نداده، بلکه تنها ارزش دارایی‌هایی که از پیش در این پروتکل‌ها تزریق شده بودند، افزایش یافته است.

با این حال بررسی‌ها نشان دهنده یک جهش قابل توجه در TVL از ۴ ام تا ۵ام ژانویه است که می‌توان دلیل آن را رشد سوشی سواپ دانست. معاملات غیرمتمرکز سوشی (SUSHI)، به دلیل اهدای پاداش به سرمایه گذارانش به طرز سرسام آوری رو به افزایش است. اخیرا با راه اندازی منوی اونسن (Onsen) که هدف آن تشویق سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در توکن‌های کوچک‌تر است، نقدینگی موجود در سوشی سواپ افزایش یافته. این معاملات تنها در یک روز حدود ۲۰۰۰ بیت کوین (۶۲ میلیون دلار) بوده است.

یکی دیگر از بزرگترین دستاوردهای TVL توکن اس ان ایکس (SNX) است، که می‌توان انتظار داشت که سرمایه گذاری در این توکن و ورود این نقدینگی به صرافی غیرمتمرکز، توانایی آن را خواهد داشت که باعث افزایش ۳۰ درصدی ارزش این توکن شود. افزایش قیمت این توکن می‌تواند دلیل محکمی بر ارزش اعتبار این پلتفرم در میان سرمایه گذاران باشد.

اگر چه جریان سرمایه ورودی به دیفای در این مدت راکد بوده، اما فضای آن همچنان نشان دهنده سالم بودن معاملات و میزان پذیرش روز افزون آن است.

نوشته ۱۸ میلیارد دلاری شدن کل ارزش قفل شده دیفای اولین بار در ایکس بلاکچین. پدیدار شد.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا